نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 1 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
21. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
گردشگری برگ برنده رونق اقتصادی خراسان جنوبی      

نسرین کاری- بیست سال است که خراسان جنوبی با بحران خشکسالی مواجه شده و صنعت کشاورزی و دامپروری آن تحت تاثیر این خشکسالی از رونق افتاده است. معضلی که جز با بارش رحمت الهی و به صورت طبیعی حل نمی شود. این اتفاق نامیمون موجب شده بخش قابل توجهی از اقتصاد استان لطمه ببیند و درآمد حاصل از کشاورزی کاهش پیدا کند. با افول صنعت کشاورزی در استان  بسیاری از شهروندان استان به ویژه کشاورزان و دامپروران با مشکلات معیشتی و اقتصادی مواجه شدند که موجب کوچ از روستا و حاشیه نشینی آنها شده است. اما این مشکل بزرگ اقتصادی چاره ای به نام رونق صنعت «گردشگری» دارد. مساله ای که مرتضی عربی، معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع میراث فرهنگی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار آوا به آن پرداخت. 

 

توسعه گردشگری و حفظ میراث

 فرهنگی اولویت لازم استان

 

عربی گفت: در این وضع بحرانی و چالش اقتصادی بی شک اولویت لازم استان توسعه گردشگری و حفظ میراث فرهنگی است. وی با بیان اینکه خشکسالی در خراسان جنوبی از دو دهه گذشته است و دشت ها و قنات ها وضع بحرانی دارند، افزود: اکنون شکستگی لایه های زمین موجب خالی شدن روستاهای شهرهایی چون نهبندان و آیسک شده است. وی خاطر نشان کرد: قهر طبیعت وضع خطرناکی برای طبیعت،کشاورزی و دامداری به وجود آورده است و آن را از رونق انداخته است. وی ادامه داد: در یک کلام سیمای جغرافیایی استان از شرایط سبز به نارنجی رفته و به گفته صاحب نظران منابع سفره های 

زیر زمین هم وضع بحرانی دارد. 

 

گردشگری به عنوان یک منجی

 و موتور محرکه است

 

وی با اشاره به اینکه در این میان گردشگری به عنوان یک منجی و موتور محرکه است، خاطر نشان کرد: در کشورهای توسعه یافته و موفق شاهد هستیم مناطق کم برخوردار از راه این صنعت توسعه فزاینده ای داشته اند. وی یادآور شد: به عنوان مثال در کشورهایی چون قطر، امارات (شیخ نشین ها) که فقط کویر و ساحل دارند با استفاده از گردشگری در جهان شاخص و برتر  شده اند و از آن به عنوان اولویت اول استفاده می کنند. معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع میراث فرهنگی با اشاره به اینکه در استان پهناور خراسان جنوبی با توجه به خشکسالی ها و نبود صنایع ممتاز راهی به جز سرمایه گذاری در صنعت گردشگری و معرفی جذابیت ها وجود ندارد، افزود: سرمایه گذاری و معرفی برترین های استان به گردشگران داخلی و خارجی موجب توسعه پایدار اقتصاد می شود.

 

گردشگری به عنوان صنعت پاک 

یا صنعت سبز معرفی شده است

 

عربی با اشاره به اینکه صنعت گردشگری به عنوان صنعت پاک یا صنعت سبز معرفی شده است، افزود: در گردشگری به اقتصاد محلی و تولید ناخالص ملی و داخلی کمک می شود و از طرفی محیط زیست هم کمتر آسیب می بیند. 

 وی با بیان اینکه اقتصاد استان اکنون مثل بیماری است که به عمل جراحی نیاز دارد، ادامه داد: برای اینکه حال این بیمار خوب شود گردشگری نقش نجات دهنده را بازی می کند تا با صرف هزینه کم و با تکیه بر ظرفیت های استان به  توسعه پایدار اقتصادی برسیم.وی خاطر نشان کرد: اکنون با ثبت جهانی کویر لوت و توانمندسازی جوامع روستایی همچون دهسلم نه فقط مهاجرت معکوس در این مناطق داشته ایم بلکه گردشگران خارجی و داخلی ارزآوری خوبی در این نقاط داشته اند. وی با اشاره به اینکه مردم این مناطق با اینکه سواد زیادی ندارند توانسته اند با استفاده از نرم افزارهای مترجم با خارجی ها ارتباط گرفته و به آنها غذای سنتی و صنایع دستی خود را به فروش برسانند. 

مهاجرت معکوس به روستاها را داریم

 

معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع میراث فرهنگی ابراز خرسندی کرد: اکنون امنیت به این روستاها برگشته و حیات اجتماعی و سیاسی در آنها برقرار شده، روستاهایی که براثر خشکسالی تخلیه شده بود الان اهالی به آن برگشته اند. وی عنوان کرد: اکنون در  روستای دهسلم به عنوان نگین سبز کویر گردشگری رواج یافته و  شاهد شغل های مکملی چون راننده خودرو و پمپ بنزین هستیم یعنی مشاغل مستقیم و غیر مستقیم در کنار هم ایجاد شده اند. عربی، با اشاره به اینکه همچنین در منطقه پلوند شهر فردوس که حیات جانوری رو به نابودی بود امروزه گردشگری معجزه کرده،  ادامه داد: جمعیت به منطقه برگشته و خانه های قدیمی مرمت شده و برای اقامت در آن باید از قبل رزرو شود.

 

گردشگری یعنی تهدید خشکسالی

 را به فرصت تبدیل کردن 

 

وی با بیان اینکه گردشگری تهدید خشکسالی را فرصت تبدیل کرده است، خاطر نشان کرد: استان ما یک استان بکر و با ظرفیت ها و زیستگاه های جانوری بی نظیر است. معاون گردشگری ضمن اشاره به اقامتگاه های سه قلعه

خاطر نشان کرد: این منطقه که به آن بهشت منجمان می گویند اکنون 4 اقامتگاه جدید در حال احداث دارد و می تواند محیطی برای حضور زیاد گردشگران باشد. وی با اشاره به بادگیرهای شهر بشرویه که از آن به عنوان شاهکار مهندسی نام برده می شود، افزود: صنایع دستی، الیاف گیاهی و قالیچه های استان نمونه ای دیگر از جذابیت های منحصر به فرد استان است. وی  راه اندازی کمپ عشایری بشرویه را از مهمترین راه های شکوفایی اقتصاد خانوارهای عشایری منطقه و ظرفیت آنان در توسعه صنعت گردشگری دانست و افزود: خشکسالی های اخیر آسیب های زیادی را به بدنه اقتصاد جمعیت عشایر این منطقه وارد کرده و افت تولیدات دامی و کشاورزی، معیشت عشایر مورد تهدید قرار گرفته بود. عربی تاکید کرد: کویر بکر و منحصر به فرد منطقه بشرویه دارای ظرفیت های زیادی است که باید به خوبی از آن بهره جست. وی همچنین راه اندازی اقامتگاه بومگردی عشایری و معرفی روستای خداآفرید به عنوان روستای هدف گردشگری عشایری از جمله دیگر طرح های مهمی است که انجام شده است.وی با اشاره به زلزله  سال ۵۷ در روستای اصفهک طبس که آن را نابود کرد، ادامه داد:  پس از این اتفاق ناگوار و بلای طبیعی به همت اهالی روستا و جمعی از کارشناسان بناهای تاریخی این روستا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. 

حمام قدیمی اصفهک جاذبه ای 

کم نظیر در طبس

 

به گفته وی از بناهای تاریخی که در روستای اصفهک قرار دارد حمام قدیمی است که دارای سکویی برای نشستن، درگاه های کوتاه و حوضی در وسط است که به طور کامل بازسازی شده که اکنون برای بازدید از آن باید وقت قبلی گرفت! این فعال حوزه گردشگری با بیان اینکه زندگی ماشینی امروز و شهرنشینی انسان ها را افسرده کرده است، خاطر نشان کرد: برای رهایی از این وضع باید به اصل خویش یعنی به طبیعت و حیات در کنار جانوران و آرامش برگردیم. وی با اشاره به اینکه از نیاکان و فرهنگ مان دور شده ایم، بیان کرد: سرشت پاک انسان نیاز به زندگی در این محیط ها دارد و این است که این روزها می بینیم توجه به جذابیت های سنتی افزایش یافته است.

 

مردم و رسانه ها به حفظ آثار

 باستانی حساس شده اند

 

عربی  عنوان کرد: خوشبختانه اکنون مردم به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی حساس شده اند و شاهد هستیم اگر در جایی آسیبی به آثار باستانی برسد مردم و رسانه ها واکنش نشان می دهند. وی تاکید کرد: امروزه میراث فرهنگی را گرامی  می دانند چرا که اگر خراب شود نقطه بیدار باش ماست و مردم عکس العمل نشان می دهند. معاون گردشگری میراث فرهنگی استان بیان کرد: خشکسالی استان را به فرصت گردشگری تبدیل کنیم و ظرفیت های بی نظیر آن را به جهانیان بشناسانیم. وی با اشاره به اینکه اکنون شهرهای طبس و فردوس در زمینه گردشگری پیشتاز هستند، افزود: باید رقابت ایجاد شود و همه نقاط استان به این مهم حساس شوند.

 

رویداد بزرگ شتر سواری در حلوان برپا می شود

 

عربی، ضمن اشاره به رویداد بزرگ  کشوری شترسواری در طبس نهم و دهم اسفند ماه یادآور شد: منطقه حلوان طبس بی آب و خشک است ولی به همت سرمایه گذار بخش خصوصی و راه اندازی اقامتگاه چراغ خاموش روستا روشن شده است. وی اظهار کرد: باید با دستان پرتوان  بی مهری طبیعت و خشکسالی را کنار رانده و این وضع سخت را به موقعیت خوب تبدیل کنیم و حیات را به آن برگردانیم. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/11/23 -- 18:31:14
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 112

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا