نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 29 ارديبهشت 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
14. رمضان 1440
2019 May 19

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ظرفیت های گردشگری شهرستان ها را ویژه ببینید      

حسینی- صبح دیروز شورای استان با دستورکار اطلاع رسانی برای برنامه های نوروزی و بررسی مشکلات شوراهای شهرستان ها با حضور حلاج مقدم مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری ، خواجوی مدیر کل دفتر روستایی و شوراهای استانداری و عربی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد. ابتدا عربی معاون گردشگری به برنامه های نوروزی این اداره کل برای مسافران اشاره کرد و گفت: در این ایام 25 دفتر و آژانس گردشگری آمادگی کامل برای برگزاری تورهای گردشگری را در داخل استان دارند.

 وی با بیان این که امسال اپلیکیشن راهنمای جامع گردشگری استان رونمایی خواهد شد ، خاطرنشان کرد: این برنامه راهنمایی برای گردشگران بوده که تمام اطلاعات درباره ظرفیت های گردشگری استان در آن آمده است. وی از فعالیت 16 موزه با 33 نفر راهنمای گردشگری در این ایام نیز سخن گفت و افزود: برای اولین بار امسال، طرح همیار گردشگر با استفاده از ظرفیت دانش آموزان انجام شده تا از همان سن نسبت به نگهداری از آثار تاریخی و فرهنگی استان حساس باشند. به گفته وی بالغ بر 320 بازارچه صنایع دستی، سوغات محلی و روستایی و سیاه چادرهای عشایری و 81 نوروزگاه در استان با هدف احیای سنت هایی همچون موسیقی محلی، نوروزی خوانی ، کوزه شکنی و ... خواهیم داشت.

 

استان در  بسته گردشگری

 تورهای مارکوپولو و علاءالدین

معاون گردشگری میراث فرهنگی همچنین با انتقاد از این که ورودی های شهر برای مسافران جذاب نیست، اضافه کرد: این موضوع هر ساله بوده ، کافیست آرشیو روزنامه آوا را نگاه کنید. وی با بیان این که اگر در بیلبوردهای ورودی، شهر را تبلیغ نکنید کسی راغب به آمدن به داخل شهر نمی شود، خاطرنشان کرد: برنامه ای را برای تبدیل بیرجند به شهر نمونه گردشگری تبیین کردیم که با همکاری شهرداری می توان آن را به مردم ارائه کرد. عربی از رشد 33 درصدی گردشگران خارجی نسبت به سال گذشته سخن گفت و بیان کرد: امسال از کشورهایی که تاکنون به این جا نیامده بودند همچون بلژیک، ایتالیا و اتریش نیز گردشگر داشتیم.به گفته وی با مجموعه تلاش های انجام شده استان در بسته گردشگری تورهای شرکت هایی چون مارکوپولو و علاءالدین قرار گرفته است. معاون گردشگری با اشاره به این که استقبال از برخی محل های گردشگری استان به حدی بالاست که توسط تورهای بزرگ کشور از الان رزرو شده اند، یادآور شد: کمپ کویرنوردی که در 5 مهر کلنگ زنی شد اکنون آماده افتتاح است. 

به گفته عربی امسال برای اولین بار نوروزگاه هایی همچون قرآن و نهج البلاغه و بچه های آسمانی نیز راه اندازی می شوند. وی در ادامه با بیان این که خدمات شهرداری شهروند محور است، اضافه کرد: برای توسعه گردشگری خدمات باید شهروند گردشگر شود.

 

به شهرداری شهرهای 

پرگردشگر اعتبار مکمل بدهید

در ادامه جلسه اعضای شورای استان هم به ارائه نظرات خود پرداختند. اکبری نماینده فردوس خواستار افزایش تعداد برگزاری جلسات برای گردشگری استان شد و گفت: تقاضا داریم در شهرهای پرگردشگر ، ماهیانه حداقل یک جلسه برای رصد گردشگری آن شهر برگزار کنید. وی همچنین تقاضا کرد تا برای شهرداری این قبیل شهرها که به حجم بالایی از گردشگران خدمات ارائه می کنند اعتبار مکملی داده شود. یزدانی نماینده مردم سربیشه هم خواستار پرداخت تسهیلات اشتغال زایی به دهیاری ها شد تا با نظارت آن ها بازخوردی از این پرداخت ها داشته باشیم. توکلی نماینده مردم درمیان هم خواستار توجه به ظرفیت های گردشگری این شهرستان شد و ادامه داد: در بودجه دهی به شهرداری ها، شهرهای مرزی را ویژه ببینید. وی همچنین با بیان این که هنگام تخصیص قیر رایگان معیار فقط جمعیت نباشد، خاطرنشان کرد: هزینه تهیه زیرساخت برای آسفالت در قهستان که کوهپایه ای

است بسیار بالا تر است.

اداره کل راه و شهرسازی همکاری 

لازم را در ورودی های شهر ندارد

میری نماینده مردم بیرجند هم با انتقاد از این که ارزش افزوده املاک دیده شده در میراث فرهنگی به جای افزایش ، کاهش دارند، بیان کرد: این گونه است که فرد تصمیم به تخریب شبانه سقف خانه می کند تا از ضوابط میراث خارج شود. وی با اشاره به این که اداره کل راه و شهرسازی همکاری لازم را به خصوص در ورودی های شهر ندارد، بیان کرد: شهرداری بیش از یک میلیارد برای زیباسازی ورودی شهر از مسیر کرمان تا میدان شهدای عبادی گذاشته است و 700 میلیون هم برای احداث المانی در این میدان هزینه خواهد شد.

حسین زاده نمایند بشرویه هم با بیان این که برای مرمت خانه های قدیمی این شهرستان که به دوران تیموریه و صفویه بر می گردد اعتبار کافی داده نمی شود، ادامه داد: اکنون مالکان هم پای کار هستند و اگر میراث اعتبار بگذارد آن ها نیز کار خواهند کرد. به گفته وی طرح جامع بشرویه دارای اشکالات متعددی است و کسی هم پاسخی در این باره نمی دهد. در ادامه نمایندگان مردم طبس، زیرکوه و قائن نیز به بیان مشکلاتی پرداختند. گفتنی است تمام نمایندگان خواستار توجه ویژه دستگاه های متولی به ظرفیت های گردشگری شهرستان ها بودند.

بودجه شهرداری ها دست ما نیست

در ادامه حلاج مقدم مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری هم به برخی از  مشکلات مطرح شده پاسخ داد. وی با بیان این که بودجه شهرداری ها در اختیار ما نیست و توسط کمیته برنامه ریزی شهرستان ها و فرمانداری توزیع می شود ادامه داد: اگر شورا در جلسات یا کارگروه های مرتبط با کار خودش دعوت نیست پیگیری می کنیم. علاوه بر این اگر دستگاه های اجرایی به شما پاسخگو نیستند بگویید تا مطابق قانون اساسی پیگیری کنیم. وی از انجام پیگیری ها برای اضافه کردن شاخص وسعت در کنار جمعیت برای توزیع قیر و ماشین آلات و محقق شدن آن از سال 98، خبر داد و اضافه کرد: طرح جامع هر شهری زمانی ابلاغ می شود که شهرداری و شورا و کمیته های فنی آن را تایید کنند و اگر اختلافاتی در این طرح وجود دارد قبل  از تایید باید اعلام می شد، ما نیز پیگیری می کنیم تا راه و شهرسازی سریع تر تعیین تکلیف کند. خواجوی مدیر کل دفتر روستایی و شوراهای استانداری نیز علاوه بر پاسخ به برخی از اظهارات نمایندگان ، از پرداخت تسهیلات اشتغال زایی و خرید ماشین آلات به دهیاری ها خبر داد و گفت: تاکنون هیچ طرحی از شهرستان ها ارسال نشده است! به اعتقاد من از آنجایی که برای دریافت تسهیلات نیاز به 20 درصد آورده از سمت دهیاری است ، تاکنون طرحی ارسال نشده است.

به گفته وی برای این که یک دهیاری تمام وقت شود نیاز است بالای 5 هزار نفر جمعیت داشته باشد، ولی اگر جمعیت پایین تر از این حد ولی فعالیت های عمرانی آن بالا بوده و اعتبار هم پیش بینی شده باشد ، مشکلی ندارد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/12/22 -- 18:13:43
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 172

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا