نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
پرورش زنبور عسل صنعتی در خراسـان جنوبـی سـودآور اما ناشنـاخته      

پرورش زنبور عسل صنعتی
در خراسـان جنوبـی
سـودآور اما ناشنـاخته

 نگاه اشتباه کشاورزان به زنبورداری
 


پرورش زنبور عسل با توجه به هزینه کم برای آغاز کار و سود زیاد برای تولیدکننده از صنعت‌های مهم برای کشاورزان و جوانان خراسان جنوبی محسوب می‌شود اما عدم همکاری کشاورزان با زنبورداران در حوزه تولید عسل، زنبورداری را با مشکل مواجه کرده است.
به گزارش مهر، خراسان جنوبی یکی از استان‌های شرقی کشور است که به‌رغم واقع شدن در منطقه کویری و بیابانی تولیداتی دارد که گاه باورکردنی به نظر نمی‌رسد، در این استان کم آب، کشاورزی جزو مشاغل اصلی است که به دلیل خشکسالی‌های پیاپی 16 ساله تولیدات کشاورزی استان را تحت شعاع قرار داده است.
علیرغم تمامی مشکلات، این استان کویری توانسته در زمینه تولید عسل کیفیت برتر کشور را داشته باشد و از آن جایی که خراسان جنوبی در زمینه پرورش زرشک، عناب، زعفران و سایر گیاهان دارویی دارای توانمندی منحصر به فردی است از محیط مناسبی برای پرورش زنبورعسل و تولید عسل بسیار مرغوب برخوردار است. زنبور عسل علاوه‌ بر خاصیت‌های بی‌نظیری که در درمان بیماری‌ها دارد هزینه کمی هم برای نگهداری دارد که این موضوع موجب شده بسیاری از افرادی که جویای کار بوده و دارای سرمایه اندکی هستند بتوانند با پرورش زنبور عسل و فروش عسل تولیدی خود با کمترین هزینه، سود خوبی بدست آورند.

 کیفیت برتر عسل تولیدی
خراسان جنوبی در کشور

 مدیرعامل اتحادیه زنبورداران خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی صاحب رتبه نخست در زمینه کیفیت برتر عسل در کشور است، گفت: عسل تولیدی خراسان جنوبی از نظر طعم و خواص درمانی در کشور بی‌نظیر است.
علیرضا یوسفی‌فر تصریح کرد: خراسان جنوبی از توانمندی خوبی در زمینه تولید عسل برخوردار است و اقلیم استان با وجود محصولاتی نظیر زرشک، عناب، زعفران و گیاهان دارویی برای پرورش زنبور عسل مناسب است.
وی عنوان کرد: خراسان جنوبی به دلیل همین توانمندی‌ها در زمنیه کیفیت عسل رتبه نخست کشور را دارد.
مدیرعامل اتحادیه زنبورداران خراسان جنوبی بیان داشت: عسل تولیدی خراسان جنوبی به دلیل خشکی هوا و شرایط اقلیمی استان از غلظت بالایی برخوردار است و آنزیم‌ها و آنتی اکسیدان‌های آن در سطح بسیار مطلوبی است.
یوسفی‌فر با بیان این که صنعت پرورش زنبور عسل از صنایعی است که به کمترین هزینه را برای آغاز کار نیاز دارد، گفت: جوانانی که جویای کار هستند، می‌توانند با ورود به این صنعت با کمترین هزینه بیشترین سود را کسب کنند.
وی با اشاره به اینکه پرورش زنبورعسل بیشتر به توانمندی و حساسیت شخص بستگی دارد، گفت: هرکس می‌خواهد وارد این کار شود ابتدا باید به مدت چند ماه میزان حساسیت خود را با زنبور عسل آزمایش کند و اگر توانمندی لازم را برای این کار داشت در همان چند ماه اول مشخص می شود.
 یوسفی‌فر با بیان اینکه علاقمندان به این کار می‌توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی روش پرورش و چگونگی خرید کندو را بیاموزند، بیان داشت: در استان همکاری جهاد کشاورزی با زنبورداران خوب است.

وجود 20 هزار کلنی زنبور
در استان خراسان جنوبی

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران خراسان جنوبی ادامه داد: برخلاف کیفیت عسل خراسان جنوبی پرورش زنبور عسل در این استان کمیت خوبی نداشته و در حال حاضر تنها 20 هزار کلنی زنبورعسل در استان وجود دارد.
وی افزود: میانگین تولید ماهانه عسل در استان 100 تا 120 تن است و هر زنبوردار روزانه بین 4 تا 5 کیلو عسل برداشت می کند. یوسفی فر با بیان اینکه افزایش کلنی‌های زنبور عسل و رونق این حرفه در میان جوانان و کشاورزان استان نیازمند فرهنگسازی است، گفت: تمامی کشاورزان و کسانی که به این کار علاقمند هستند، می‌توانند با کمترین هزینه، این فعالیت سودآور را آغاز کنند.

 کوچ زنبور ضامن افزایش
کیفیت و کمیت عسل است

 یوسفی‌فر با بیان این که برخلاف دیدگاه عامه، زنبورهای عسل یک جا نشین نیستند و باید کلنی‌های زنبور در ماه های
مختلف سال کوچ داده شوند، گفت: برای مثال در فصل زمستان باید کلنی زنبور به جنوب کشور کوچ داده شوند که این کار ضامن افزایش کیفیت و کمیت عسل تولیدی زنبورداران می‌شود. وی با بیان اینکه کوچ زنبور نه تنها برای افزایش کیفیت عسل مؤثر است بلکه برای گیاهان در زمینه گرده‌افشانی بیشترین سود را دارد، افزود: باغ‌هایی که زنبورهای عسل گرده افشانی آن را انجام می‌دهند از سایر باغ‌ها میزان باروری و محصول دهی بیشتری دارند.
مدیرعامل اتحادیه زنبورداران خراسان جنوبی با بیان اینکه بزرگ ترین مشکل صنعت زنبورداری در استان عدم آشنایی کشاورزان با فواید زنبور عسل و مخالفت در همکاری با زنبورداران است، گفت: متأسفانه کشاورزان استان در خصوص زنبور عسل دیدگاه بدی دارند و فکر می‌کنند وجود زنبور عسل برای باغ‌های آنها زیان بار است اما این در حالی است که گرده افشانی در باغ ها توسط زنبورعسل ارتباط مستقیم با افزایش کمیت و کیفیت میوه ها دارد.
یوسفی‌فر با بیان اینکه باید در زمینه آشنایی کشاورزان با زنبورعسل فرهنگ سازی شود، افزود: در صورت فرهنگ سازی
در میان کشاورزان؛ هم کشاورزان و هم زنبورداران بیشترین سود را از این همکاری متقابل خواهند برد و این موضوع کوچ زنبورداران را آسان تر خواهد کرد.
وی یادآورشد: باید مردم خراسان جنوبی به صورت همگانی با فرهنگ پرورش زنبور عسل و فواید آن آشنا شوند که این موضوع نیازمند همکاری همه جانبه مردم، زنبورداران و مسئولان جهاد کشاورزی است.

تولید 524 تن عسل
در استان با نظارت دامپزشکی

معاون سلامت دامپزشکی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه عسل یکی از فرآورده‌های خام دامی با ارزش است، اعلام کرده بود: با راه‌اندازی سیستم پایش و مراقبت یکپارچه زنبورستان‌ها، بخش عمده‌ خدمات بهداشتی ارایه شده از جمله بازدید، نمونه‌گیری، بروز رسانی بیماری‌ها به صورت برخط در این سیستم گزارش و ثبت می‌شود.
محمود قربان‌زاده با بیان اینکه زنبورستان‌های استان تحت‌ نظارت سازمان دامپزشکی است و به صورت مستمر از نظر بیماری‌ها رصد می‌شوند، به وجود 286 زنبورستان فعال در سطح استان اشاره و تصریح کرد: 26هزار و 207 کلنی زنبور عسل در این زنبورستان‌ها نگهداری و پرورش داده می‌شوند.
معاون سلامت دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: 102 بازدید بهداشتی از ابتدای سال از زنبورستان‌های استان انجام شده است. وی با اشاره به بررسی بهداشتی 836 کندو در این بازدیدها گفت: در این فعالیت‌ بیماری‌های واروا، نوزوما و لوک آمریکایی و اروپایی مورد پایش و مراقبت قرار گرفته‌اند.
قربان‌زاده میزان تولیدی عسل را با نظارت دامپزشکی در پایان سال گذشته حدود 524 تن برشمرد.

عسل مهم ترین مسکن و درمان
بیماری های صعب العلاج است

پزشک طب سنتی خراسان جنوبی درمان بیماری های
صعب العلاج را به وسیله عسل از درمان های کهن و مؤثر عنوان کرد. علیرضا پرهیز نیز با بیان اینکه عسل مهم‌ترین نقش را در درمان بیماری‌های صعب العلاح دارد، گفت: براساس پژوهش‌های انجام شده علاوه بر خاصیت درمانی عسل، نیش زنبور هم در درمان بسیاری از
بیماری‌ها مؤثر است. وی با بیان اینکه مصرف روزانه عسل در افزایش طول عمر انسان مؤثر است، ادامه داد: عسل بر خلاف سایر قندها دندان را فساد نمی‌کند و مصرف آن موجب تقویت لثه‌ها می‌شود.
پزشک طب سنتی خراسان جنوبی با بیان اینکه عسل 70 خاصیت درمانی دارد، افزود: براساس پژوهش‌های انجام شده دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند عسل در درمان بیماری‌ها قلبی نیز مؤثر است. پرهیز به مردم توصیه کرد: با مصرف روزانه عسل به دلیل خاصیت ضد میکروبی این قند خود را در برابر انواع بیماری ها بیمه کنند.

 پرورش زنبور عسل کم هزینه ترین
و سود آورترین حرفه در صنایع غذایی

 علی محمدی یکی از زنبور داران بیرجندی با اشاره به اینکه پرورش زنبور عسل بهترین شغل برای جوانان جویای کار است، گفت: این شغل از کم‌هزینه‌ترین حرفه‌های در صنعت غذایی است. وی افزود: اگر شخصی این کار را باجدیت و علاقه دنبال کند می تواند به سود حلال با درآمد بالا دست یابد. 
زنبوردار بیرجندی به جوانان توصیه کرد: با این حرفه آشنا شده و به جای جستجو در پی شغل‌های مختلف می‌توانند ضمن آشنایی با این شغل و در کنار فعالیت‌های کشاورزی به این حرفه ادامه دهند.
محمدی یادآور شد: مهم ترین مشکل زنبورداران در حال حاضر کمبود باغ‌ها برای استفاده زنبورها است و متأسفانه در سطح استان کشاورزان همکاری خوبی با زنبورداران ندارند.

قند عسل تولیدی خراسان جنوبی
زیریک درصد است

در حالی‌ که استاندارد طبیعی قند عسل 5 درصد عنوان می‌شود، میزان ساکاروز عسل‌های تولید شده در استان خراسان جنوبی  کمتر از یک درصد است که عاملی اثرگذار بر کیفیت ویژه این محصول به شمار می رود و آن را همچون دارویی مفید گرانبها کرده است. از طرف دیگر پرورش عسل در این استان در کنار شهد گل و درختان ویژه‌ای نظیر عناب و زرشک که در دیگر نقاط کشور وجود ندارد، صورت می‌گیرد که همین امر آن را خاص‌تر می‌کند.
با همه خواصی که برشمرده شد، این عسل در کشور چندان شناخته شده نیست و عمده محصول تولید شده عسل در خود استان به مصرف ساکنان آن می‌رسد و گاهی ممکن است تحت شرایطی خاص به استان‌های دیگر فرستاده شود.
این در حالی است که از این ظرفیت ویژه می‌توان برای توسعه صادرات استان در بخش داخلی و خارجی بهره برد و این عسل را به صورت ویژه به کشورهای دیگر صادر کرد.
محمود صلاحی مقدم یک تولید‌کننده عسل در خراسان جنوبی در این زمینه می‌گوید: اگر گل‌های غالب یک منطقه گل خاصی باشد به عسل تولیدی آن منطقه عسل تک گل می‌گویند و عسل زرشک و عناب مخصوص منطقه خراسان جنوبی است. وی با اشاره به اینکه عسل‌های تیره نسبت به عسل‌های روشن مواد معدنی بیشتری دارند، تصریح کرد: بهترین عسل، عسل بهاره است که زنبورها از گل‌ها با شهد فراوان تغذیه می‌کنند.
این تولید‌کننده عسل در خراسان جنوبی تصریح کرد: گسترش تولید این عسل استثنایی استان می‌تواند در زمینه توسعه صادرات موفق باشد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1393/06/17 -- 20:42:33
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 978

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا