نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 2 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
21. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 24

 

 

 

مشاهده کامل خبر
وضعیت کلی استان مناسب ارزیابی می‌شود      

گروه خبر-مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی گفت: قطعی برق، آبگرفتگی برخی مناطق مسکونی بسته شدن مسیر سربیشه - ماهیرود از خسارات ناشی از بارندگی اخیر در خراسان جنوبی است اما وضع کلی استان تاکنون مناسب ارزیابی می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی نیز گفت: بارش ها از عصر جمعه بخش عمده ای از شهرستان های استان به ویژه مناطق مرزی نهبندان، درمیان، زیرکوه و خوسف را فرا گرفته که تا این لحظه آسیب جدی گزارش نشده است. استاندار افزود: مهمترین سازماندهی در حوزه راهداری، پلیس راه، آتش نشانی، جمعیت هلال احمر و اورژانس بود که بیشترین آمادگی را در استان داشتند.وی گفت: سایر دستگاه ها اعم از نیروهای نظامی و انتظامی نیز آمادگی بسیار خوبی داشتند و اقداماتی که در استان انجام شد،  بیشتر پیشگیری بود. معتمدیان افزود: مکان های آسیب پذیر اعم از روستاها، رودخانه هایی که احتمال طغیان داشت و روستاهایی که در معرض آسیب بودند، شناسایی شدند و برخی خانه های روستایی که احتمال آسیب بود، جابه جا و مردم در محل امن اسکان داده شدند.

 

امدادرسانی به ۳۰۰ نفر در سیلاب

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی از امداد رسانی به ۳۰۰ نفر گرفتار در سیل خبر داد و گفت: ۱۲۰ نفر از افراد در راه مانده اسکان داده شدند. میرجلیلی بیان کرد: پیرو اخطاریه‌های هواشناسی استان، از عصر جمعه بارندگی‌های رگباری داشتیم که شدت آنها در شهرستان‌های طبس، زیرکوه، درمیان، نهبندان و خوسف بیشتر از سایر مناطق بوده است.وی گفت: در این مدت بالغ بر ۳۰۰ نفر افراد گرفتار در سیلاب امداد رسانی شدند که از این تعداد هشت نفر گرفتار در آبنماها از مرگ حتمی نجات یافتند.میرجلیلی با بیان اینکه تلفات ناشی از سیلاب از ابتدای سال ۹۲ تاکنون صفر است، افزود: با توجه به مسدود بودن برخی از محورهای مواصلاتی استان، شهروندان ابتدای سفر از وضع محورهای مواصلاتی مطلع شوند. وی اظهار کرد: قریب به ۱۲۰ نفر از افراد در راه مانده را در مساجد و بقاع متبرکه  اسکان داده‌ایم.

 

اجرای محدودیت تردد برای ماشین‌های سنگین در محورهای نهبندان

فرماندار نهبندان نیز با بیان اینکه  اکنون وضع شهرستان نهبندان خوب است گفت: با تلاش نیروهای عملیاتی برق مناطق وصل، محور روستایی ارسک به دیهوک بازگشایی و آبگرفتگی منازل رفع شد.کریمیان افزود: در برخی از روستاها از جمله سهل‌آباد شاهد آب گرفتگی در 5 خانه بودیم که با کمک نیروهای امدادی هلال احمر برطرف شده است و دو چوپان گم شده در نهبندان نیز با کمک نیروهای امدادی پیدا شدند.وی با بیان اینکه دو محور نیز در شهرستان آب گرفتگی داشته است گفت: با توجه به تردد ماشین‌های سنگین دستور داده شده تا پایان بارندگی مطلقا ماشین‌های سنگین در محورهای شهرستان تردد نکنند. وی افزود: معاونان و بخشداران نیز در روستاها در حال بازدید میدانی هستند و هم‌اکنون 10 پایگاه هلال احمر، 11 پایگاه اورژانس، تمام دستگاه‌های عضو مدیریت بحران و غیرعضو در حال آماده باش کامل هستند  کریمیان با بیان اینکه ارتش، نیروی مقاومت بسیج، سپاه و نیروی انتظامی نیز پای کار هستند گفت: با توجه به اینکه بیشتر بارش‌ها در منطقه مرزی بندان و طبسین است نیروهای هنگ مرزی نهبندان نیز در منطقه در حال آماده‌باش کامل هستند.

 

تکذیب تخریب یکی از روستاهای نهبندان

فرماندار نهبندان، خبر تخریب یکی از روستاهای این شهرستان را در اثر سیل تکذیب کرد. کریمیان گفت: تمام نیروهای امدادی آماده باش هستند و موردی از تخریب قابل توجه در روستاهای این شهرستان گزارش نشده است و فقط تعداد محدودی از منازل دچار آب گرفتگی شدند. وی همچنین از سیلاب محور شهداد - نهبندان خبر داد و گفت: در این محور فقط خودروهای سنگین در حال تردد هستند.

 

۵ منزل در روستای سهل‌آباد از توابع نهبندان دچار آب‌گرفتگی شده است

فرماندار نهبندان اضافه کرد: هم‌اکنون تیم‌های امدادی، فرماندار و معاونان فرماندار در منطقه سهل آباد حضور دارند و خوشبختانه خسارات جانی از این آب گرفتگی گزارش نشده است.

 

سد شوسف سرریز شد

رئیس آب منطقه‌ای نهبندان هم  در راستای خبر سرریز شدن سد شوسف  گفت: جای نگرانی نیست، اما از شهروندان خواهشمندیم تا اطلاع ثانوی از نزدیک شدن به سد خودداری کنند.

 

13 راه ارتباطی بسته است

 جانشین پلیس راه خراسان جنوبی هم گفت: بر اثر شدت باران و طغیان رودخانه ها 13 محور مواصلاتی اصلی و روستایی در خراسان جنوبی مسدود شده است. توفیقی نیا افزود: محور اصلی طبس به اصفهان نیز به دلیل بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب تا اطلاع ثانوی بسته است. وی گفت: محورهای درح به ماهیرود، سربیشه به درمیان و دیهوک به راور روز گذشته مسدود شده و هنوز بازگشایی نشده است. وی اظهار کرد: باران های رگباری موجب افزایش  تعداد محورهای مسدود شده در استان شده است. توفیقی نیا با اشاره به مسدود بودن راه دستگرد به طبس مسینا افزود: راه ارتباطی بشرویه به دیهوک، عشق آباد به ده محمد و بردسکن، دیهوک به پیکوه، طبس به معدن پروده نیز بسته شده است.

وی گفت: راه روستاهای گردشگری خرو و ازمیغان در شهرستان طبس مسدود شده و راه روستایی آهنگران به همت آباد، حاجی آباد به آبیز و کال شور در زیرکوه نیز بسته است.

 

توصیه های پلیس راه 

توفیقی نیا بر توجه به توصیه های پلیس و راهداری  تاکید کرد و گفت: در صورتی که رانندگان در آبنماها با محدودیت و ممنوعیت از سوی پلیس و راهداری مواجه شدند اصراری به رفتن نداشته باشند و حتما توقف کنند. وی ادامه داد: همچنین رانندگان از توقف در شانه راه ها باید پرهیز کرده و چنانچه در مسیری به سیلاب برخورد کردند برای تماشا توقف نکنند چون آب خروشان زمین های اطراف را سست کرده و ممکن است رانندگان را غافلگیر کند.

اهالی دو روستای سربیشه در

 مکان امن اسکان یافتند

فرماندار سربیشه  نیزگفت: با توجه به احتمال وقوع سیلاب، اهالی دو روستای این شهرستان به منظور پیشگیری از وقوع حوادث، در مکانی امن اسکان موقت یافتند. فلاحی افزود: براساس مباحث علمی، هشدارهای هواشناسی و تجربه ریش سفیدان احتمال وقوع سیلاب در روستای خاکک بخش درح به لحاظ موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در نقطه ای پایین، وجود دارد. 

وی گفت: از همین رو مسئولان بخشداری با اهالی، دهیار و شورای روستا هماهنگی های لازم را انجام دادند که با همکاری مردم و با تقاضای خودشان ساکنان به نقطه امن در امامزاده احمد شاه منتقل شدند. وی با تاکید بر اینکه تمهیدات لازم در خصوص تامین مایحتاج این خانوارها اندیشیده شده است گفت: امکانات مورد نیاز به عنوان امانت در اختیار متولی امامزاده قرار گرفته تا افراد در صورت نیاز از آن استفاده کنند. وی همچنین از اسکان موقت اهالی روستای چاه خزاعی در درح خبر داد و گفت: حدود 30 خانوار این روستا متشکل از زنان، سالخوردگان و خردسالان در محل امن اسکان یافتند اما جوانان داوطلبانه برای جمع آوری دام در روستا حضور دارند. فرماندار سربیشه با تاکید بر اینکه هنوز چند روستای دیگر در معرض خطر هستند ادامه داد: تلاش ها برای متقاعد کردن اهالی این روستاها تاکنون نتیجه نداشته اما با همکاری دادستانی جابه جایی این خانوارها نیز انجام می شود. 

 

تخلیه روستای سراب قهستان

بشیری‌زاده  فرماندار درمیان هم با بیان اینکه آماده‌باش فرمانداری درمیان و دستگاه‌های اجرایی شهرستان از روز شنبه آغاز شده، تصریح کرد: تا پایان هفته جاری مدیران و مسئولان حق خروج از شهرستان را ندارند. وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در شهرستان نهبندان، اعلام کرد: خوشبختانه این بارندگی‌ها هیچ‌گونه خسارتی نداشته است. وی با بیان اینکه روستای سراب قهستان دارای 86 خانوار (271 نفر جمعیت) است، عنوان کرد: در پی بارش‌های رگباری و وقوع روان آب 20 تا 30 خانواده روستای سراب قهستان شهرستان درمیان که مسکن آن‌ها در جوار رودخانه قرار داشت،  جابجا شدند.

 

محور فردوس به گستج و بیدسکان مسدود شد

فرماندار فردوس نیز گفت: جاده فردوس به روستاهای گستج و بیدسکان از ظهریکشنبه به دلیل اینکه جاده در مسیر رودخانه و سیل بود، مسدود شد. میرزایی افزود: سه رودخانه کاله چهل، جهرآباد و چنجه در شهرستان فردوس وجود دارد که از فردوس و اسلامیه می گذرند و به کجه و چاهنو و گستج و بیدسکان می رسد. وی بیان کرد:  سیل در این رودخانه ها جریان دارد اما طغیان نکرده است.وی گفت: تنها نقطه ای که مسدود شده، محور فردوس به بیدسکان است و تا زمانی که بارندگی ادامه داشته باشد، بسته است. وی افزود:  پیش بینی  می شود در روستاهای عشایری کجه و چاهنو، طاهرآباد و ابراهیم آباد اگر بارش ادامه یابد، با مشکل مواجه شویم به همین دلیل ماشین آلات سنگین مثل لودر و بولدوزر را در آنجا مستقر کردیم.

 

بارندگی ها تا عصر روز گذشته

در قاین خسارت نداشت

بارندگی روز گذشته در شهرستان قاین تا عصر خسارتی به راه‌ها، منازل مسکونی و قنوات نداشته است. کریمی فرماندار شهرستان قاین گفت:  همه بخشداران،شهرداران، دهیاران، نیروهای امداد و نجات، خدمات‌رسان نظامی و انتظامی و راهداری در حال آماده‌باش کامل به‌سر می‌برند.

 

بارندگی در شهر حاجی آباد 

موجب روان آب شد

 فرماندار زیرکوه  هم گفت: بارش باران در برخی نقاط شهر حاجی آباد مرکز این شهرستان منجر به آبگرفتگی معابر شد.عربشاهی در ارتباط با آبگرفتگی شدید بلوار امام رضا (ع) حاجی آباد اظهار کرد: با توجه به شیب زمین در این منطقه و اینکه این بلوار مسیر روان آب است، سبب جمع آوری حجم زیادی از آب شده است.

 

منازل حاشیه رودخانه های

 طبس تخلیه شود

 رئیس ستاد مدیریت بحران شهری طبس گفت: با توجه به ارزیابی های انجام شده به دلیل افزایش شدت بارش باران در بعدازظهر یکشنبه از ساکنان مجاور رودخانه های عباس بیک و زین آباد (زیبنا) درخواست شد هرچه سریع تر منازل خود  را تخلیه  کنند. بهارستانی یزدی افزود: این به عنوان یک هشدار جدی تلقی می شود و از ساکنان محترم مجاور این رودخانه ها خواهشمندیم هرچه سریع تر خود را به مکانی امن برسانند. محور طبس به اصفهان نیز به علت جاری شدن سیلاب تا اطلاع بعدی مسدود شد.

 

️ آماده باش  همه اماکن ورزشی بیرجند

همچنین با توجه به اخطارهای هواشناسی و احتمال بروز سیل و آبگرفتگی معابر در مرکز استان، کلیه اماکن و سالن های ورزشی شهرستان بیرجند جهت اسکان اضطراری سیل زدگان احتمالی به حال آماده باش کامل  در آمدند.

 

شناسایی نقاط در معرض سیل در خوسف

فرماندار خوسف با بیان اینکه نقاط در معرض سیل در خوسف شناسایی شده اند، گفت: تاکنون از فعالیت موج بارشی خسارتی نداشته ایم. شفیعی با اشاره به تخلیه دو آبادی چهار خانواری بیان کرد: این خانوارها سر چاه زندگی می‌کردند که با میل خودشان به خانه اقوام رفته‌اند.

 

مسیل‌ها و مکان‌های عبور سیلاب

 در بیرجند ایمن‌سازی شد

شهردار بیرجند هم از ایمن‌سازی مسیل‌ها و مکان‌های عبور سیلاب در این شهرخبر داد. جاوید در حاشیه بازدید از مناطقی که احتمال وقوع بحران از نظر سیلاب وجود داشت اظهار کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی درباره وقوع سیلاب در استان،  بیشتر مسیل‌ها و مکان‌های عبور سیلاب در اطراف و داخل شهر بررسی و سعی شد اقدامات لازم برای ایمن سازی و استحکام آن توسط دستگاه‌های اجرایی مربوطه انجام شود.شهردار بیرجند بیان کرد: با توجه به اخطاریه‌های هواشناسی و سازمان مدیریت بحران پیش‌بینی بر این است که روزهای آینده حجم باران‌های سنگینی در استان از جمله شهرستان بیرجند را داشته باشیم. وی با اشاره به آماده باش ماشین‌آلات و نیروهای شهرداری گفت: کیسه‌های شن توسط نیروهای شهرداری در مسیر بازار و مسیرهای حادثه خیز دپو شده است. جاوید یادآور شد: بازگشایی و لایروبی رودخانه‌ها و کانال‌های ورودی شهر، تخلیه شن و بلوکه‌های سیمانی در مسیرهای حادثه‌خیز از جمله اقدامات شهرداری در این زمینه است.

 

فعالیت سامانه بارشی تشدید می شود

 در همین باره کارشناس اداره کل هواشناسی  نیزگفت: با توجه به همدیدی و آینده نگری نقشه های پیش یابی هواشناسی فعالیت سامانه بارشی در ساعات آینده تشدید می شود. زارعی افزود: تا روز سه شنبه هفته جاری ادامه فعالیت موج بارشی در شرق کشور مورد انتظار است که سبب وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق شدید، بارش تگرگ و برخورد صاعقه خواهد شد.وی تصریح کرد: وقوع روان آب، آبگرفتگی معابر روستایی و شهری، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی و ایجاد اختلال در ترددهای جاده ای قابل پیش بینی است.

 

سرند دیهوک و حاجی آباد رکورددار بیشترین بارش خراسان جنوبی

سرند دیهوک و حاجی آباد با بارش 30 میلیمتری باران از صبح تا عصر روز گذشته از بیشترین حجم بارش ها در استان بهره مند شدند. کارشناس هواشناسی استان گفت: در این مدت  درباغستان 27 میلیمتر، طاهرآباد و حسین آباد 24، آبیز 23، نهبندان 24، جفت رود 22، طبس، فردوس، مهوید و خرو 21، کفاز سربیشه و بشرویه 18، کهنو، سهل آباد، چاهداشی، سرند فردوس، فتح آباد فردوس و سه قلعه 17، سرند طبس و کنیف سربیشه 16، سرایان و دیهوک 14، زهان 13، معصوم آباد و عشق آباد 11، قاین، درمیان و سربیشه 9، علی آباد زارعین 6، خوسف 5 و بیرجند 4 میلیمتر باران باریده است. زارعی با بیان اینکه بارش ها تا دوشنبه از شدت بیشتری در منطقه برخوردار است، افزود: در این مدت وزش بادهای شدید و بارش‌های رگباری شدید و در برخی نقاط همراه با رعد و برق و احتمال برخورد صاعقه و در مناطق کوهپایه ای بارش تگرگ و تشکیل مه پیش بینی می شود. وی گفت: با توجه به حجم بارش‌ها وقوع روان آب و سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی برای ساعات آینده در منطقه قابل پیش بینی می باشد و بروز خسارت را در استان در پی خواهد داشت.کارشناس هواشناسی  به افراد توصیه کرد در این مدت از تردد و اسکان در حاشیه مسیل ها و صعود به ارتفاعات به دلیل اصابت صاعقه جدا خودداری کنند.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/01/25 -- 19:46:05
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 67

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا