نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 2 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
21. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 24

 

 

 

مشاهده کامل خبر
قیمت میوه غیر واقعی است!      

حسینی- تاثیر تغییر اوضاع اقتصادی کشور بر روی بسیاری از بخش های جامعه کاملا مشهود بوده و این بین بازار میوه نیز چون سایر بازارها از این موضوع متاثر شده و تغییرات ناموزونی داشته است.  تغییراتی که در زندگی مردم به خصوص قشر ضعیف و متوسط جامعه، کاملا محسوس و آزاردهنده شده است. یکی از سوالات اصلی که طی چند ماهه اخیر برای مردم استان پیش آمده این است که آیا دلایلی غیر از وضع حاکم بر کشور ، موجب افزایش قیمت و گرانی و نامتوازنی قیمت در این استان شده یا اگر موج تغییر قیمتی ایجاد می شود، در خراسان جنوبی پایدارتر بوده و دیرتر به ثبات قیمتی می رسد؟ برای پاسخ به این سوالات نشستی با حضور تهوری معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت، قربانی مدیر سازمان تعاون روستایی، امامی رئیس شعبه اداره کل تعزیرات حکومتی ، حیدری مسئول اتحادیه میوه و تره بار ، پامرغی عضو این اتحادیه و پردلی از میوه فروشان شهر برگزار شد.

 

این قیمت ها واقعی نیست و باید 

پایین تر از این حرف ها باشد

 

حیدری مسئول اتحادیه میوه و تره بار ، ابتدا با بیان این که موضوع مطرح شده  فقط مشکل بیرجند و خراسان جنوبی نبوده بلکه کل کشور درگیر آن هستند، گفت: مشکل اصلی، کشاورزی سنتی این استان است که موجب شده تولیدات کشاورزی به اندازه تامین نیازهای بازار استان نباشد، کمبود آب و خشکسالی های اخیر نیز بر این معضل افزوده شده اند. بنابراین ناچار از استان های دیگر کشور نیاز بازار را تامین می کنیم. وی با اشاره به این که متاسفانه قیمت ها نیز در این جا تعیین نمی شود و مبدا تولید، قیمت گذاری می کند، خاطرنشان کرد: این که چه عواملی موجب می شود در مبدا تولید قیمت ها هر روز تغییر کند، تا به این لحظه متوجه آن نشده ایم! آن چه ما می دانیم این است که این قیمت ها واقعی نیست و باید پایین تر از این ها باشد.

حیدری صادرات را از علت های گران شدن میوه دانست و افزود: هرچند که گفته اند جلوی صادرات را گرفته ایم و شاید مبادی خروجی قانونی کشور بسته شده باشد اما باز هم صادرات غیر قانونی انجام می شود.

 

 فروش میوه  در سمساری!

 

وی به افزایش چندین برابری هزینه های حمل و نقل نیز اشاره کرد و گفت:  زمانی  کرایه750 هزار تومان بود اما الان به 2 میلیون تومان رسیده و 3 برابر شده است، با  وجود این افزایش باز هم قیمت میوه و تره بار بیشتر از حد معمول گران شده است. که نمی توان درصد خاصی برای فاصله قیمت واقعی تا قیمت فعلی عنوان کرد زیرا نوسانات روز به روز تاثیر می گذارند. به گفته وی قیمت گوجه فرنگی تا چند روز پیش 6 هزار تومان بود و اکنون 3 هزار تومان شده که معقول است.

مسئول اتحادیه میوه و تره بار، با بیان این که خوشبختانه کشوری چهارفصل هستیم و در تمام فصول سال به روز جنس در بازار است، اضافه کرد: بر همین اساس نمی توان گفت میوه خاصی را ذخیره سازی کردند تا گران شود. حیدری در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از موازی کاری ها در صنف میوه و تره بار ، عنوان کرد: در بیرجند خواربار فروش ، سوپرمارکت و حتی سمساری میوه می فروشند. همه این مشکلات هم به دلیل  نبود نظارت و در وهله اول خود من اتحادیه ای است.

 

عرضه که کم شود هیچ راهی برای

 کاهش قیمت وجود ندارد

 

پامرغی عضو اتحادیه میوه و تره بار و مسئول سردخانه بیرجند نیز در ادامه این صحبت ها، بیان کرد: نوسانات قیمت میوه و تره بار ، در ابتدا مربوط به عرضه و تقاضا است، برای مثال اکنون تولید هندوانه چابهار به قدری زیاد است که قیمت واقعی اگر کیلویی زیر هزار و 500 تومان باشد کشاورز دیگر چیزی سود نمی کند. از طرفی هر میوه میانگین قیمتی دارد، برای گوجه فرنگی اگر زیر 2 هزار تومان باشد کشاورز سودش صفر می شود.وی هم عقیده با حیدری به خروج قاچاقی سیب زمینی و پیاز از کشور اشاره کرد و ادامه داد: از طرفی بارندگی های شدید اخیر نیز تاثیر فراوانی گذاشته است، برای مثال اکنون باید در بازار پیاز دزفول را می داشتیم اما تمام مزارع زیر آب رفته اند. 

فقط جیرفت مانده و تامین نیاز تمام ایران، در نتیجه عرضه که کم شود هیچ راهی برای کاهش قیمت وجود ندارد. میوه و تره بار هم تنها صنفی است که بنکدار نمی تواند کاری کند قیمت بالا رفته،  پایین بیاید.

به گفته وی برقرار کردن تعادل قیمت در میوه های زمستانی با توجه به نگهداری آن ها در سردخانه و توزیع آن در بازار  بهار، امکان پذیر است اما در میوه های زمینی یا گوجه و خیار، اگر بحرانی همچون سیل اخیر ایجاد شود، افزایش قیمت رخ می دهد.

 

قیمت میوه در این استان ارزان تر است

 

این عضو اتحادیه ، با تاکید بر این که اگر تحقیق کنید متوجه می شوید قیمت میوه در این استان ارزان تر است، اضافه کرد: در این جا میوه هم متناسب با قشر پایین جامعه و هم قشر بالا مهیاست. بهترین نوع میوه را هم داریم، از همان نوع میوه ای که در کرج توزیع می شود در میادین میوه و تره بار بیرجند هم دیده می شود. از طرفی 90 درصد میوه را خود مغازه دار و چهارشنبه بازاری ها از میادین بار تهیه می کنند و فقط یک واسطه این بین است. به گفته پامرغی در چهارشنبه بازار هفته قبل، 250 تن بار توزیع شد و همه به قیمت سر زمین و حتی پایین تر به فروش رفت.

 

زیادبودن  مغازه ها، برعکس تصور 

قیمت را گران تر می کند

 

وی دیگر مشکل را تعداد زیاد واحدهای صنفی میوه فروشی دانست و افزود: در گذشته برای هر 25 خانوار یک مغازه بود ، 

ولی الان به ازای هر 5 خانوار یک مغازه هست. زمانی به ما اعلام می کردند سالی 5 بارفروش و 10 میوه فروش را می توانید اضافه کنید که این موارد نیز در کمیسیون نیازسنجی می شدند اما اکنون به گونه ای شده که باید به هر فرد متقاضی واجد شرایط پروانه اعطا کرد. این زیاد بودن تعداد مغازه ها، جنس را برعکس تصور، گران تر هم می کند، زیرا وقتی دست در کار زیاد باشد، مغازه دار برای تامین هزینه های اولیه ای چون اجاره مغازه، کرایه بار و ... باید میوه را گران تر بفروشد.

 

مشتری فقط به قیمت نگاه می کند

 و کیفیت را در نظر نمی گیرد

 

پردلی از میوه فروشان شهر نیز با بیان این که مشتری هر زمان به مغازه مراجعه می کند، جنس درجه یک می خواهد، ادامه داد: جنس ما هم درجه بندی است و قیمت آن بالتبع فرق می کند، اما مشتری فقط قیمت را نگاه کرده و کیفیت را مد نظر قرار نمی دهد. برای مثال گوجه فرنگی خوب شیراز می خواهند می گوییم بفرمایید کیلویی 4 هزار و 700 تومان است، اما شاکی می شوند که گوجه فرنگی در چهارشنبه بازار 3 هزار تومان بود، مشتری در نظر نمی گیرد که اولا در چهارشنبه بازار فرد مستقیم خودش آورده است دوما گوجه فرنگی مال جیرفت بوده و کیفیت آن متفاوت است. مسئول اتحادیه میوه و تره بار در ادامه این سخنان به این که در بیرجند برعکس بیشترشهرهای کشور، پلاستیک دست مشتری می دهندتا خودش  میوه ها را دستچین کند، اضافه کرد: در همین دستچین کردن ها ، بسیاری از میوه ها آسیب می بینند و ضایعاتی می شوند، که دراین گونه موارد کاسب علاوه بر نداشتن سود حتی مجبور می شود از جیب خودش بگذارد. از طرفی جا انداختن این فرهنگ بسیار مشکل شده زیرا اکنون 3 بازار میوه داریم که هیچکدام رغبتی به بسته بندی کردن میوه و تره بار برای کم شدن ضایعاتی ها ندارند و ترجیح می دهند میوه وتره بار را روی زمین بریزند. نظارتی هم بر روی کار این ها، نرخ گذاری و حتی بهداشت ان نیست، با وجود این ها، نمی توان کاسب را ترغیب کرد که جلوی دستچین شدن را بگیرد.

 

 خراسان جنوبی، استانی مصرف کننده

 

تهوری معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت هم با بیان این که خراسان جنوبی استانی مصرف کننده است، اضافه کرد: به همین جهت محصول از مبادی تولید و مراکز عرضه مثل شیراز، یزد، همدان و ... خریداری و به میدان میوه و تره بار حمل می شود و طبق ضوابط صنفی بین واحدهای صنفی عرضه می گردد. به گفته وی آنچه قانون گذار برای واحدهای صنفی تکلیف کرده، داشتن فاکتور خرید محصول است که خوشبختانه در بین عمده فروشان ما حتی یک مورد هم نبوده که فاکتور صادر نکرده باشند. وی با اشاره به این که درباره قیمت میوه نیز ، دو موضوع گرانی و گران فروشی مطرح است، بیان کرد: آنچه تخلف است و بازرسی صمت و تعزیرات با آن برخورد می کند، گران فروشی است که واحد صنفی اعم از عمده فروش و خرده فروش، ضریب سود خود را رعایت نکرده باشد و بالاتر بزند. بعضی هم از این موارد داریم ولی چشمگیر نبوده و در روند بازار اثر گذار نیستند.معاون بازرسی سازمان صمت، درباره نظارت بر روزبازارها نیز عنوان کرد: چون متولی این روزبازارها سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری است و آن ها نیز اساسنامه خودشان با ضوابطی همچون نحوه واگذاری غرفه، نظارت، قیمت گذاری و حتی جرائم پیش بینی شده را دارند، وظیفه نظارت و پاسخگویی نیز بر عهده آنان می باشد.

 

روزبازارهای متعدد و بی برنامه

 را تایید نمی کنیم

 

تهوری با اشاره به این که روز بازارهای شهرداری معمولا به دلیل حذف واسطه ها و وجود غرفه هایی که به تولید کنندگان باید واگذار شود، سطح قیمتی پایین تری دارند، خاطرنشان کرد: البته برخی افراد نیز هستند که میوه های واحدهای صنفی که در طول هفته مانده و ته باری میدان بارها را خریداری کرده و در روزبازارها می فروشند.وی تصریح کرد: هر چند روزبازارهای متعدد و بی برنامه را تایید نمی کنیم ، زیرا روزبازار باید در اختیار تولید کننده برای عرضه با قیمت 10 الی 15 درصد پایین تر باشد، اضافه کردن واحد صنفی بدون داشتن منفعت برای مردم تایید شده نیست.مسئول بازرسی سازمان صمت، به بازنگری قانون نظام صنفی در سال 92 اشاره کرد و افزود: در این بازنگری، حدود و سقف واحدهای صنفی برداشته و مسئول واحد صنفی مکلف به صدور پروانه به افراد متقاضی واجد شرایط شد. این گونه خود فرد باید بررسی کند که آیا در آن محل امکان درآمدزایی و تامین معیشت دارد یا خیر؟ تهوری با بیان این که طبق علم اقتصاد در  برخی شرایط با وجود مراکز عرضه بیشتر، فضای رقابتی ایجاد شده و کاهش قیمت را به دنبال دارد، اضافه کرد: ولی با توجه به سخن فعالان این صنف، درآمد این واحد صنفی محدود به فروش کمتر شده که باید جبران هزینه کند برای همین هم منجر به گران فروشی می شود.وی یکی دیگر از مشکلات را نحوه خرید واحدهای عمده فروش و میادین تره بار دانست و گفت: در شهر مشهد شاید یک واحد صنفی در طول روز 3 تا 4 کامیون 10 تنی پیاز و سیب زمینی بیاورد و چون از سر زمین می خرد، قیمت هم به صرفه تر است اما در شهرهای کوچک و استان های کم جمعیت ، محصول مورد نیاز خرد خرد تهیه می شود و گاهی مجبورند چندین نوع میوه را در یک کامیون خریداری کنند، در این شرایط نیز خرید از افراد در میادین میوه و تره بار با واسطه انجام می شود. با این حال عامل اصلی گرانی شمرده نمی شود و عواملی چون عرضه و تقاضای یک محصول در زمانی خاص موثرتر هستند. 

 

جو روانی گرانی در استان های دیگر ،

 در نامتعادل شدن قیمت تاثیر دارد

 

قربانی مدیر سازمان تعاون روستایی ، هزینه های بعد از تولید همچون حمل و نقل را عامل موثر در قیمت تمام شده محصول دانست و گفت: بازارهای استان ها نیز متاثر از یکدیگر هستند و گاه اگرببینند در استانی میوه گران تر فروخته می شود، با وجود در دسترس بودن آن در استان خودشان، تحت تاثیر جو روانی آن ها نیز گران می کنند. وی با بیان این که مجموعه ما نقشی دوگانه ، 

هم حمایت از تولید کننده و هم مصرف کننده را بر عهده دارد، توضیح داد: در جایی که قیمت تمام شده محصول پایین باشد و تولید کننده متضرر شود، دستورالعمل هایی چون خرید حمایتی و تضمینی را ارائه می دهیم.در مواردی نیز همچون میوه تنظیم بازار شب عید از مصرف کننده حمایت کرده و برای ایجاد تعادل در قیمت میوه را با قیمت پایین تر به بازار عرضه می کنیم.قربانی در پاسخ به این که آیا می توان روز بازارها را نیز به لحاظ تعادل قیمت و نظارت در اختیار گرفت، عنوان کرد: سازمان ما می تواند در حوزه بازار  برای عرضه ورود کند ولی توان و ظرفیت سازمانی به قدری نیست که تمام مجموعه ها را پوشش دهد. به گفته وی در مواردی همچون سیب زمینی و پیاز که گاهی دولت وارد می شود و خرید حمایتی می کند، می توان در قالب غرفه حضور داشته و با کاهش واسطه ها قیمت را تنزل داد ولی دولت اجازه مداخله گری در اصناف را نمی دهد.

 

افزایش دو برابری سهمیه توزیع 

میوه تنظیم بازار شب عید

 

وی درباره توزیع میوه شب عید نیز بیان کرد: این وظیفه از سال 93 به عهده جهاد کشاورزی با محوریت سازمان تعاون روستایی قرار گرفته است. امسال با توجه به قیمت بالای میوه در بازار، توانستیم سهمیه توزیع را از 550 تن در سال قبل دو برابر کرده و به حدود هزار تن برسانیم. به گفته وی میوه طرح تنظیم بازار با کیفیت، به اندازه و قیمت مناسب عرضه شد و مردم نیز رضایت بالایی داشتند. مدیر سازمان تعاون روستایی همچنین از افزایش تعداد غرفه های توزیع به 160 واحد صنفی در استان خبر داد و افزود: بیشترین حجم توزیع نیز در مراکز پرتردد و پرمشتری تر انجام گرفت. قربانی در پاسخ به ابهاماتی درباره توزیع میوه، همچون نبود آن در مغازه ها فقط یک ساعت پس از عرضه، عنوان کرد: تصور می کنم این موضوع به دلیل تقاضای بسیار بالای مردم به خصوص در روزهای منتهی به عید بود. گاهی موارد جزئی تخلف در بازار پیدا می شد که سریعا پس از اطلاع رسانی با آنان برخورد می کردند اما اعتقادی به این شبهه که شاید میوه از مبادی دیگری توزیع شده باشد را ندارم.

 

توزیع 70 درصد میوه تنظیم بازار 

در 4 روز   پایان سال

 

وی همچنین از توزیع 70 درصد میوه طرح تنظیم بازار در 4 روز منتهی به پایان سال سخن گفت و ادامه داد: بیشترین مصرف خرید مردم در این ایام بود. به گفته وی دیگر تفاوت توزیع میوه طرح امسال این بود که در سال های گذشته فقط در مرکز شهرستان ها توزیع انجام می شد ولی امسال به بخش ها و دهستان های پرجمعیت نیز سهمیه داده شد.

 

نظارت چندانی روی روزبازارها نیست

 

امامی رئیس شعبه تعزیرات حکومتی هم با بیان این که سازمان ما به عنوان مرجع رسیدگی در کنار سازمان صمت و اتاق اصناف گزارش ها را بازرسی می کند، عنوان کرد: میوه به دلیل ماهیت فسادپذیری که دارد با سایر کالاها متفاوت بوده و جا برای احتکار ندارد. وی علت گرانی میوه در استان نسبت به سایر شهرها را تراکم جمعیتی پایین، تقاضای کمتر و بعد مسافت با تولید کنندگان دانست. وی در ادامه با بیان این که میوه فروشان حق دارند از تداخل صنفی گلایه کنند، ادامه داد: احساس می کنم نظارت چندانی روی روزبازارها نیست زیرا در گشت ها و بازدیدها از بازار روز غفاری و پاسداران هیچوقت نماینده شهرداری را پیدا نکردیم! امامی با بیان این که طی گشت هایی که برای میوه های تنظیم بازار در ایام عید داشتم متوجه شدم مردم و مغازه داران از میزان توزیع میوه طرح در روزهای پر متقاضی ناراضی هستند، ادامه داد: همچنین تعداد صنف های مسئول توزیع میوه طرح متناسب با جمعیت محلات نبود، برای مثال در محله ای 5 میوه فروشی میوه طرح را توزیع می کردند و محله هایی هم همچون مهرشهر، از هر 5 تا 6 میوه فروشی فقط یکی دارای میوه طرح بود.

 

نبود داوطلب فروش میوه تنظیم بازار

 در برخی محلات

 

البته حیدری مسئول اتحادیه در پاسخ به این ابهامات و نارضایتی ها، عنوان کرد: از 4 فروردین که قرار بودتوزیع 30 درصد باقی مانده میوه طرح انجام گیرد، تعداد مراکز عرضه را از 50 به 34 کاهش دادیم که از همین ها هم تعدادی اعلام  امادگی نکردند  . برای مثال در مهرشهر از 3 نفر، یک نفر اعلام آمادگی کرد، یا در شعبانیه 3 نفر معرفی شده بودند که هر 3 نفر تا پایان سال عرضه را انجام دادند اما پس از شب عید دیگر حاضر نبودند. با این حال امسال مردم بیشترین استقبال را از میوه طرح تنظیم بازار داشتند.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/01/26 -- 18:03:18
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 75

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا