نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 24 مهر 1398
ش ی د س چ پ ج
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
16. صفر 1441
2019 Oct 16

 

 

 

مشاهده کامل خبر
آبیاری نوین؛ اولویتی غیرقابل انکار در خشکسالی      

در سال‌های اخیر در سایه عنایت ویژه دولت سیستم‌های آبیاری تحت فشار در کشور و به ویژه در شرایط خشکسالی منطقه کویری خراسان جنوبی مورد توجه قرارگرفته و توسعه پیدا کرده است. به گزارش ایسنا، با توجه به کمبود نزولات آسمانی درکشورمان و عدم توزیع مناسب‌ زمانی و مکانی بارش‌ها، همچنین بروز خشکسالی‌های متعدد در بیست سال اخیر، ضرورت تبدیل روش‌های آبیاری سنتی به روش‌های نوین از جمله آبیاری بارانی و آبیاری قطره‌ای بیش از پیش احساس می‌شود.  

 

افزایش عملکرد و بهره‌وری آب

 با اجرای سیستم‌های نوین آبیاری

 

علی اصغر میرزاقلی که به عنوان مصرف کننده بهینه آب در اراضی تجهیز و نوسازی و شبکه‌های آبیاری و زهکشی در خراسان جنوبی شناخته شده است، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طرح لوله کشی کم فشار را در سطح مزارع گندم و جو شهرستان فردوس اجرا کردیم. وی با بیان اینکه این روش، عملکرد و بهره وری آب را افزایش می‌دهد، افزود: با کمک جهاد کشاورزی این سیستم را برای سال سوم اجرا کردیم. وی که در روستای چاه نو شهرستان فردوس این سیستم را اجرایی می‌کند، تصریح کرد: از سال ۷۵ کشاورزی می‌کنم و به این کار علاقه دارم. این کشاورز بیان کرد: فروش محصولات، افزایش قیمت کود و کمبود نهاده‌های کشاورزی از دغدغه‌های کشاورزان است که لازم است مسئولان توجه بسیاری به آن کنند. میرزاقلی با بیان اینکه نهاده‌های کشاورزی در اختیار کشاورز نیست و کشاورز باید آن‌ها را از بازار آزاد تهیه کند، اظهار کرد: کشاورز نیز آن قدر درآمد ندارد که بتواند این نهاده‌هارا تهیه کند.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی کمک‌های بسیاری برای ارائه تجهیزات می‌کند، تصریح کرد: از زمانی که این طرح را اجرا کرده‌ایم، در مصرف آب صرفه جویی بسیاری شده و عملکرد را افزایش داده است.

 

تجهیز 7047 هکتار از اراضی

 خراسان جنوبی به سیستم آبیاری نوین 

محمد حسن غلامی، مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: در سال ۹۷ حدود ۷۰۴۷ از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی مجهز به سیستم آبیاری نوین شدند. وی بیان کرد: همچنین در سال ۹۶ حدود هفت هزار و ۲۹ هکتار و در سال ۹۵ نیز هزار و ۵۲۵ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان‌جنوبی مجهز به سیستم آبیاری نوین شدند.

غلامی با اشاره به اینکه ۳۰ هزار هکتار از اراضی برای آبیاری تحت فشار مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، ادامه داد: در زمان حاضر حدود ۱۸ درصد از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی تحت پوشش سیستم آبیاری نوین قرار دارند.

کمک‌های بلاعوض به کشاورزان در زمینه آبیاری نوین 

وی بیان کرد: به ازای تحت پوشش قرار گرفتن هر هکتار به سیستم آبیاری تحت فشار ۱۳ میلیون تومان و به ازای قرار گرفتن هر هکتار به سیستم آبیاری کم فشار پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از سوی دولت به کشاورزان کمک بلاعوض داده می‌شود که فرصت بسیاری خوبی برای رونق آبیاری نوین است. وی با اشاره به اینکه استقبال کشاورزان از سیستم آبیاری کم فشار بیش از سیستم آبیاری تحت فشار بوده است، اظهار کرد: استفاده از سیستم آبیاری نوین ۲۵ درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان ‌جنوبی تصریح کرد: در طرح آبیاری تحت فشار در هر هکتار ۴۴۰۰ متر مکعب

صرفه‌جویی در آب شده است. 

غلامی یادآور شد: همچنین استفاده از سیستم آبیاری نوین تا ۳۰ درصد مصرف کود و سم را کاهش داده و در نهایت بهره وری تولید را افزایش می‌دهد. 

 

قاین و سربیشه؛

 پیشتاز در اجرای سیستم آبیاری نوین 

 

غلامی با اشاره به اینکه در خراسان‌جنوبی شهرستان‌های قاین و سربیشه پیشتاز در اجرای آبیاری نوین هستند، اظهار کرد: علت این امر را باید در کشت‌های انبوه این دو شهرستان جست و جو کرد. هر چند بارندگی‌های اخیر دل مردم و به ویژه کشاورزان را شاد کرده است ولی فراموش نکنیم که در هیچ شرایطی نباید راه‌های استفاده بهینه در مصرف آب را از نظر دور داشت که این مسئله در یک استان کویری چون خراسان‌ جنوبی از اهمیت بیشتری برخوردار است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/02/09 -- 19:01:37
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 233

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا