نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 28 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
17. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 19

 

 

 

مشاهده کامل خبر
دارایی های معدنی یا ارزش های منابع طبیعی مسئله این است!      

محمودآبادی- منابع طبیعی را اگر از داشته های مهم انسان به حساب آوریم، می توان تا جایی برایش ارزش قائل شد که حتی اعلام کنیم اگر خاک نباشد آب هم نخواهیم داشت. این موضوع با اینکه فرمول خاصی ندارد اما برای برخی ناپخته به نظر می آید، همان هایی که حساسیت های منابع طبیعی در برابر فعالیت های معدنی را، آن هم به واسطه شکنندگی وضع جوی استان سختگیرانه عنوان می کنند. در بیشتر مناطق کشور و البته خراسان جنوبی معیشت و درآمد بسیاری از مردم به طور مستقیم به منابع طبیعی وابسته است. امروزه دامداری سنتی  از عوامل تخریب منابع طبیعی به شمار می‌رود و نظام بهره‌برداری مشاع و رقابت برای بهره‌برداری بیشتر با توجه به ظرفیت تجدید پذیری محدود، افزایش تعداد دامدار، چرای مازاد بر ظرفیت، تعجیل در ورود و تاخیر در خروج دام از مرتع و بوته‌کنی برای تامین سوخت از عوامل مهم تخریب مراتع به شمار می‌رود. این شیوه بهره‌برداری باعث شده پوشش گیاهی مراتع کشور بیش از پیش ضعیف شود و با توجه به گرانی علوفه و افزایش قیمت فرآورده‌های گوشتی و لبنی تشدید شده است. این موضوع را وقتی در کنار فعالیت های معدنی می گذاریم تازه متوجه سختی کار متولیان منابع طبیعی می شویم. متولیانی که باید از داشته های زمین برای نسل های آینده دفاع کنند. اجرای طرح‌های عمران و آبادی، از ساخت فرودگاه تا ساخت شهرک‌های صنعتی و معادن، اثرات خود را بر محیط‌زیست می‌گذارد؛ این پیامدها از تخریب زیستگاه‌های جانوری و گیاهی تا فرسایش آب و خاک و... قابل مشاهده است. صنایع معدنی و ارتباط آن با محیط‌زیست و منابع طبیعی از جمله مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه شود. صاحبان صنایع استخراج و صنایع معدنی معتقدند محیط‌زیست و منابع طبیعی،  سختگیری‌های بیش ‌از حد معمول دارند و قوانین دست‌و پا گیر این سازمان‌ها همواره مشکلاتی برای محدوده‌دارها ایجاد می‌کنند. از طرفی حافظان محیط‌زیست و منابع طبیعی نیز در مقام پاسخ معتقد هستند که معدنی‌ها گاهی پای خود را از گلیم اختیارات خود درازتر می‌کنند و صدمات جبران‌ناپذیری به طبیعت وارد می‌کنند. استفاده از فناوری نوین در صنایع اکتشافی و معدنی برای کاهش صدمه به طبیعت، ارتباط دو سویه معدن داران و متولیان حفاظت از محیط‌زیست و تعامل مثبت از جمله راهکارهایی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به این عرصه زیربنایی را حل کند.

 

فعالیت معدنی خواه ناخواه با تخریب همراه است

 در همین زمینه، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی و کارشناس مرتع این اداره کل در گفتگو با آوای خراسان جنوبی به نکات قابل تاملی اشاره کردند. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید حرکت صنعت، معدن، محیط‌زیست و منابع طبیعی را هماهنگ کنیم تا اهداف توسعه پایدار محقق شود افزود: به طور کلی هر نوع فعالیت معدنی عامل مخرب محیط زیست و منابع طبیعی است، اما نکته مهم این است که باید این معدن را با موضوع احیای بعد از برداشت در کنار یکدیگر قرار داد.

چرا که موضوع احیای پس از استخراج از اهمیت بسیاری برخوردار است. این همان مسئله‌ای است که باید در قالب هماهنگی‌ها برطرف شود.علیرضا نصرابادی ادامه داد: به نظر من قوانین، شفافیت لازم را تا حدود زیادی دارند و آنچه باعث می‌شود نتوانیم در اجرا چندان موفق باشیم تلقی و برداشتی است که از قانون داریم. با همین قوانین می‌توان به گونه‌ای اقدام کرد که هم مشکل یک بخش حل شود و هم آسیب جدی به محیط‌زیست و منابع طبیعی وارد نشود. البته فعالیت معدنی خواه ناخواه با تخریب همراه است. باید فکری شود تا با استفاده از فناوری‌های جدید، تخریب طبیعت به پایین‌ترین حد ممکن برسد و همین کمترین تخریب نیز از سوی معدن کاران رها نشود و کار احیا و بازسازی محدوده‌ها به پایان برسد. وی با توجه به ذخایر معدنی استان و البته شرایط اشتغال این موضوع را که می توان برای ایجاد اشتغال روی ظرفیتهای معدنی حساب باز کرد را اجتناب ناپذیر عنوان کرد و ادامه داد: به عنوان مثال استخراج منابع معدنی یک ضرورت است. دانستن اینکه پهنای معدنی کجاست و بهترین وسیله برای اکتشاف که به طبیعت کمترین آسیب را برساند، کدام است و حفاظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی با چه رویکردی بهتر می‌تواند انجام شود، از جمله مهم‌ترین موضوع‌هایی است که با هماهنگی تمام بخش‌ها امکان‌پذیر است. وی درباره مهم‌ترین اهداف معاونت حفاظت از امور اراضی و جنگل‌ها در سال ۹۸ تصریح ‌کرد: مهم‌ترین برنامه‌ معاونت حفاظت از امور اراضی و جنگل‌ها برای سال جدید، این است که زمینه فعالیت معدنی را در بخش‌ها و محدوده‌های واجد شرایط فراهم کنیم. البته این همکاری از سال ها قبل در استان انجام شده است. سندش هم آماری است که از سوی سازمان صنعت و معدن مطرح شده است و همه به آن اذعان داریم. وی راهکارهایی را برای کاهش آسیب به منابع طبیعی عنوان می کند که مهمترین آن در نظر گرفتن نوع ماده معدنی است چرا که باید در نظر داشت، ماده معدنی تا چه حد ارزش اکتشاف و اشتغال را دارد. این ارزش گذاری باید در مقابل نقطه ای که قرار است به آن معدن واگذار شود و میزان و نوع پوشش گیاهی قرارداده شود. یعنی هر نوع عرصه ای را به هر نوع معدنی ندهیم. وی دومین نکته مهم در این موضوع را نحوه برداشت معدن دانست. به این معنی که معدن با چه نوع فعالیتی برداشت خواهد شد. در زمان حاضر نوع برداشت معدنی نیز یکی از گزینه های مورد بحث ماست برای منابع طبیعی مهم است که بر اساس شرایط منطقه نحوه استخراج به چه صورتی خواهد بود؟ نصرآبادی سومین راهکار مورد توجه را سر و سامان دادن به تاثیرات مخرب بعد از استخراج دانست و گفت: این موضوع هرچند در قانون وجود دارد که معدن کار بعد از تخریب منابع طبیعی باید در آن محدوده فضای سبز ایجاد کند اما این دلسوزی باید در خود معدن کار باشد تا اینکه به واسطه نیروهای حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی انجام شود. بر این اساس معدن کار با توجه به آسیب هایی که وارد شده و یا وارد خواهد شد باید تمام تلاش خود را برای جبران انجام دهد. به گفته وی در برخی مواقع حتی معدن کار بدون اطلاع صنعت و معدن اقدام به براشت مواد معدنی از منابع طبیعی می کند این شرایط بیشتر برای مواد معدنی بنتونیت دیده شده است که نیاز به حفاری های خاص و اقدامات معدنی زیاد ندارد.

 

تعامل 

مدیرکل منابع طبیعی با اشاره به شرایط بحرانی که بر ارضی استان طی 20 سال گذشته حاکم شده است، گفت: استان ما درگیر خشکسالی و کم آبی و در مقابل دارای ذخایر معدنی با حجم بسیار مناسب است، بنابراین بهترین شرایط برای اینکه نه منابع طبیعی و محیط زیست درچار بحران و آسیب شود و نه ظرفیت های معدنی و کیفیت های آن را از دست بدهیم همه در کنار هم به حفظ بهینه دارایی های استان و نیز توجه به وضع اقلیمی آن بهترین شرایط را رقم بزنیم. وی ادامه داد: این کمک های دوسویه بسیار آسان است. به عنوان مثال چرخه استعلام رعایت شود، معدن کار در مقابل محدوده ای که به او واگذار شده تعهد داشته باشد و از آن محدوده خارج نشود و . . . تمام این موارد می تواند منجر به کاهش فرسایش بادی ،کاهش تخریب گیاهی و . . . شود.

به گفته نصرآبادی حتی بسترهای استمرار فعالیت های معدنی نیز باید مورد توجه قرار گیرد و از همه مهمتر این موضوع را به حساب حساسیت های منابع طبیعی نه سختگیری این اداره  بگذارند. وی تخریب پوشش گیاهی ، انواع بوته های بنه و بادامشک در استان را تاسف بر انگیز دانست چرا که بسیاری از این پوشش ها دیگر قابل برگشت نبوده و اگر هم باشد بسیار زمان بر است. وقتی ما گونه ای را ممنوع القطع اعلام می کنیم پشت این تصمیم چندین دلیل قانونی و مهم و ارزشمند نهفته است. چرا که بیشتر نمونه های گیاهان خود رو در این استان علاوه بر این که نمونه های منحصر به فردی هستند و داشتن دوباره آنها نیز غیر ممکن است.

 

خط قرمز

مدیرکل منابع طبیعی در ادامه به این نکته اذعان  کرد که در منابع طبیعی از سال 96 تاکنون منابع طبیعی در زمینه استعلام برای استخراج معادن و . . . بهتر دیده شده البته تعامل ما نیز با معدن کاران بر اساس آمار مطلوب بوده است. به هر حال سیاست‌های بهره‌برداری از معادن مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌شود اما این پیش‌شرط وجود دارد که قبل از بهره‌برداری از هر معدنی باید از سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی استعلام شود. در پاسخ به استعلام ما یکسری ضوابط فنی و معیارهای قانونی داریم. در برخی مکان‌ها بهره‌برداری از معدن ممنوع است که معمولاً بیشه‌زارها، مراتع و جنگل‌های ما هستند و یا مناطقی که ممکن است در معرض فرسایش قرار گرفته و بحرانی باشند. بنابراین عبور از خط قرمزها ممکن نیست چرا که این خط قرمز ها مطلق بوده و به لحاظ تخریبی آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند، اما در دیگر عرصه ها 

همکاری منابع طبیعی خوب بوده است. این موضوع را از کسب رتبه اول تا سوم صنعت و معدن استان در صدور پروانه می توان به خوبی دریافت. مرتع و مرتعداران یک سمت پازل منابع طبیعی در حفاظت از اراضی است البته در این بین حقوق عرفی مرتعداران بیشترین چالشی است که با معدن به وجود می آید.کارشناس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به شرایطی که بهار امسال در مراتع به وجود آورد، گفت: چون بیشتر مراتع ما به صورت عرفی سابقه بهره برداری دارند به خصوص در مراتعی که ممیزی شده و یا طرح دارد در موضوع واگذاری عرصه ها برای معدن حق و حقوق قانونی برای بهره برداران به وجود می آید. چرا که هر واگذاری معدن به معنی کاهش سطح دسترسی مرتع دار است. بهاره چکشی با اشاره به شیوه نامه حق عرفی مرتعدار افزود: در این شیوه نامه با هر واگذاری عرصه به معدن باید حقوق بهره بردار مرتعی نیز دیده شود. به گفته وی در قانون به ازای هر واگذاری معدنی لازم است یک مرتعدار حذف شود که پذیرش این موضوع توسط مرتعداران کمی مشکل است.چکشی ادامه می دهد: منابع طبیعی در هر سال به نحوی برای حفظ مرتع درگیر است. در سال های خشکسالی مدام یادآوری می شود کدام منطقه قرق شده است و مرتعدار باید دقت کند تا دچار زیان و جریمه نشود. در سال ترسالی و بهار خوب باید مدام مراقبت شود که با چرای بیش از حد بر مراتع فشار نیاورد و دوباره به سمت قرق کشیده شویم حال تصور کنید در این شرایط معدن نیز واگذار شود، آن هم در شرایطی که به ازای هر هکتار معدن 4 واحد دامی باید حذف شود. این مسئول خواست تا تمام مسائل مربوط به حذف یک مرتعدار و واحد دامی و آنچه به معیشت این حانواده هاست را مد نظر قرار دهیم و در مقابل قول هایی که برای اشتغال به کار گیری این مرتعداران یا فرزندان شان به آنها برای کار در معادن داده می شود اما دست آخر آنی نیست که باید باشد!!! کارشناس مرتع اداره کل منابع طبیعی ارزش پوشش گیاهی، ارزش زیست محیطی،ارزش اقتصادی مرتع را از مهمترین مسائل مربوط در حوزه مرتعداری منابع طبیعی دانست. مسائلی که گاهی قوت غالب یک خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد و عده زیادی از آن ها نیز به این عقیده استوارند که مرتع مانی و ساعی است اما معدن ذخیره ایست که روزی تمام می شود و به پایان می رسد آن هم در منطقه ای که بیشتر ذخایر معدنی مان در پایین دست فرآوری ندارد تا روستاییان را دلخوش به داشته های درونی زمین کند. وی وجود گیاهان دارویی خاص در منطقه را نیز عامل دیگری برای نگهداشت مراتع می داند و اعتقاد دارد: عایدی 50 میلیاردی از آنغوزه خود فقط بخشی در داشته های مرتعی این استان است چرا که در کنارش می توان به سایر گیاهان دارویی پر خاصیت و بی مانند در استان اشاره کرد که امروز ممد حیات بسیاری از بهره برداران است. به هر حال برآیند این گفتگو نشان می دهد زمین در خراسان جنوبی از درون تا بیرونش پر است از داشته های ارزشمند، داشته هایی که تنها با تعامل و دلسوزی همه آنهایی که قرار است به نوعی برداشتی از این داشته ها داشته باشند. پس چه خوب است که فرای از قانون ها و کاسبی های مقطعی راهی را در پیش بگیریم که در کنار استفاده از داشته های غنی زمین به دارایی هایی که آیندگان نیز در آن سهیم هستند نیز آسیبی وارد نشود. این مهم امکان پذیر نیست مگر با رعایت قوانین که به گفته نصرآبادی به خودی خود مشکل نداشته و فقط در اجرا و نظارت دستخوش تغییراتی می شود.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/02/25 -- 18:31:54
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 70

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا