نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 2 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
26. جمادي‌الاول 1441
2020 Jan 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
مردم را با سینما آشتی دهیم      

کاری- گروه اجتماعی
روزی که مظفرالدین شاه در سال 1279 اولین سینماتوگراف را به ایران وارد کرد و پس از آن 12 سال طول کشید تا اولین سینمای عمومی را در ایران بسازند، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که سینما روزی بتواند تا این حد تأثیرگذار باشد.سینما خاصیت ویژه‌ای دارد که موجب تمایز آن از دیگر رسانه های
مدرن می‌شود و آن ویژگی‌ این است که می‌تواند بیانگر نوع نگاه و افکار افرادی باشد که به سراغ آن می‌روند. سینما حرف‌هایی را می‌زند که شاید هیچ گاه نتوانیم به زبان بیاوریم، ولی دوست داریم به دیگران بزنیم و به همین دلیل است که امروز می‌بینیم که کمتر پیش می‌آید که کسی به تنهایی راهی سینما شود. چندی است جلوی گیشه‌های بلیط فروشی سینما‌ها دیگر صفی مشاهده نمی‌شود. دیگر مردم برای خرید بلیط فیلم مورد علاقه شان حاضر به پرداخت چند برابر قیمت از بازار سیاه نیستند. دلیل این امر را در عوامل مختلفی باید جستجو کرد که هدف این نوشتار بررسی آنها و علل کم رونقی گیشه های سینما نیست. مسئولین امر فرهنگی کشور امسال طرحی به ذهن مبارکشان خطور کرد به نام «سینما سلام». در این طرح قرار بود مردم بار دیگر با سینما آشتی کنند و دوباره سالن‌های هنر هفتم مملو از جمعیت شود، که البته این اتفاق هم افتاد. اما فقط سالن‌ها پر از جمعیت شد، گمان نمی‌کنم آشتی‌کنانی صورت گرفته باشد. در همین رابطه ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.

سینما محیط امنی برای تجربه مشترک غم و شادی، هیجان و آرامش زندگی های روزمره

حسین واحدی مدیر امور سینمایی خراسان جنوبی و مدیر سینما بهمن بیرجند با عنوان اینکه سینما بهمن متعلق به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی می باشد و چند سالی بیشتر از بازسازی آن نگذشته است، افزود: سینما بهمن بسیار شیک و تمیز و مکانی امن و بانشاط برای خانواده هاست. وی ادامه داد:  وضعیت سینما در استان خراسان جنوبی به لحاظ مخاطب زیاد مطلوب نیست با تلاش های انجام شده و اطلاع رسانی و به روز بودن فیلم ها و سیستم نمایش فیلم انتظار بیشتر از این است. وی افزود: جذب مخاطب که بخشی از آب مربوط به فیلم های با کیفیت بالاست و بخشی هم همت مسئولین فرهنگی رفاهی سازمان ها و نهادها را می طلبد و بخشی به مدیران فرهنگی که در عرصه فرهنگی جامعه تلاش می کنند، برمی گردد. وی تصریح کرد: بخش مهم تر از همه  اینها توجه آحاد مردم شریف و خانواده های محترم را می طلبد که سینما محیط زیبا و امنی برای تماشای فیلم هاست که تجربه مشترک غم و شادی، هیجان و آرامش زندگی های روزمره را به وضوح مشاهده کرد. واحدی ادامه داد: تصاویر سینمایی انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و فیلم های سینمایی زمینه تخلیه روانی آدمی را که در دنیای صنعتی امروز زندگی می کند، فراهم می سازد. وی افزود: ما در حد بضاعت موجود تلاش خواهیم کرد به نحو مطلوب به دوستداران و مخاطبان سینما خدمات ارائه دهیم و در جهت بهبود وضعیت، توجه ویژه مسئولین فرهنگی و رفاهی سازمان ها و نهادها به سینماها را داریم. وی سینما بهمن را از نظر مکان یابی ممتاز دانست و افزود: شاید در نگاه اول به موقعیت سینما در فضای پر تردد و مرکز شهر مثبت باشد اما واقعیت این است به لحاظ این که در نزدیکی سینما پارکینگ وجود ندارد بسیاری از سینما دوستان و مخاطبان سینما با مشکل پارک کردن خودرو مواجه هستند. واحدی با بیان اینکه 21 شهریور ماه به نام روز «سینما سلام» نامگذاری شده است، عنوان کرد: هم استانی های محترم می توانند در این روز از تخفیف 50 درصدی بهای بیلط برخوردار شده و در کنار خانواده و در فضای سینما روز به یادماندنی را تجربه کنند.
 
فضای مجازی و فیلم هایی با کیفیت پایین
بین مردم و سینما فاصله ایجاد کرده است

واحدی در خصوص استقبال مردم از سینما ابراز داشت: ما می خواهیم مردم را با سینما آشتی دهیم در این زمینه قدم های
خوبی برداشته ایم و باز هم تلاش خواهیم کرد.
وی یادآور شد: برای فاصله گرفتن مردم از سینما دلایل متعددی می توان ذکر کرد از جمله  ارتباط با فضای مجازی و سایت های شبکه های غیررسمی که به سود خانواده ها نیست. فیلم هایی با کیفیت پایین هم می تواند بین مردم و سینما فاصله ایجاد کند و همچنین عدم توجه نخبگان به فرهنگ سینما نیز از  عوامل است که در فاصله گرفتن مردم از سینما نقش دارد.
مدیر امور سینمایی استان تصریح کرد: نشر و اشاعه فرهنگ سینما در اذهان مردم تلاش و همت مسئولین و بیشتر از همه همت خود مردم عزیز و خانواده های محترم را می طلبد که در برنامه های تفریحی و سرگرمی خودشان سینما رفتن را در برنامه قرار دهند و از جذابیت های سینما بهره مند شوند.
 
مسئولین استانی سینما را یاری کنند

واحدی ضمن ابراز تشکر از حوزه هنری استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما تلاش کردیم از طریق نامه و اطلاعیه با مسئولین ادارات و سازمان ها ارتباط برقرار کنیم که در این زمینه تعداد کمی استقبال کردند و در این امر باز هم تلاش خواهیم کرد و از تمام مسئولین سازمان ها و ادارات دعوت می کنیم تا بیش از پیش همکاری داشته باشند و ما از طریق نامه و اطلاعیه ها برای تمام اقشار تسهیلاتی فراهم کردیم که چندان استقبال نشد و من لازم می دانم همین جا از مسئولین استانی تقاضا کنم که سینما را در جهت کمبود امکانات یاری کنند، تا بتوانیم این مجموعه فرهنگی را به بهترین شکل ممکن در خدمت مخاطبان و دوستداران سینما قرار دهیم.
 
رایزنی ها و تسهیلاتی برای آشتی نهادها
و ارگان ها با سینما برداشته شده است

واحدی خانواده ها و دانشجویان و جوانان را بیشترین قشر تماشاچی سینما می داند و تصریح کرد: البته با تمهیداتی سعی کردیم تمام اقشار را در جریان برنامه های سینما قرار داده و آنها را تشویق به فیلم دیدن در سینما کنیم. این برنامه ها
شامل رایزنی با مراکز دانشگاهی سازمان ها، ادارات، کانون های مساجد، بسیج و نیروهای نظامی و انتظامی و روحانیت بوده  است. تسهیلاتی را هم در طول هفته برای تمام اقشار در نظر گرفتیم. مدیر سینما بهمن بیرجند خاطر نشان کرد: به نظر من یکی از وظایف اصلی ما که در اولویت کاری هم قرار دارد این است که مردم را به سینما رفتن تشویق کنیم. وی یادآور شد: که سینما رفتن یک تفریح جذاب و با نشاط خانوادگی است و باعث آرامش خواهد شد و هرکس یک بار هم به سمت این جذابیت روی آورد، قطعاً برنخواهد گشت.
 
برای توسعه صنعت سینما باید هزینه کرد

مجتبی تخم کار، مدیر سینما فردوسی بیرجند هم فیلمی را مناسب می داند که خوب و جذاب باشد و به موقع اکران شود. وی موقعیت سینما بهمن را از نظر مکان یابی در میدان امام خوب می داند و گفت:  دسترسی به این سینما  راحت است و برای رفت و آمد به تمام نقاط شهر، مشکلی ایجاد نمی کند. 
تخم کار افزود: حدود 80 درصد تماشاچی های سینما فردوسی، خانواده ها هستند و استقبال خانم ها بیشتر است. وی همچنین بهترین زمان و فصل برای افزایش تماشاچی از سینما را بهار و اوایل پاییز که مدارس و دانشگاه ها باز می شوند، دانست. وی بهترین اکران در 6 ماهه اخیر را در زمان اکران فیلم معراجی ها و فیلم چ  دانست و افزود: گاهی 4 سکانس پشت سر هم داشتیم. وی تصریح کرد: باید برای ترقی و پیشرفت صنعت سینما کشور ما هم به مانند کشورهای بزرگ سینمایی هزینه کنیم.
 
باید فیلم های دسته یک
بین بخش خصوصی و دولتی تقسیم شوند

وی با بیان اینکه وضعیت سینما هر روز بدتر می شود، افزود:  مشکل اصلی به خاطر حوزه هنری می باشد که در کل کشور 90 تا سینما دارند و اکران یک فیلم (اولین اکران هر فیلم) را آنها دارند و بعد از اینکه فیلمی در سینمای آنها اکران شد، تازه نوبت به دیگر سینماها می شود.
مدیر سینما فردوسی بیرجند گلایه کرد: از بخش خصوصی حمایت نمی شود. بارها با وزارت ارشاد و اداره کل ارزشیابی نامه نگاری کرده ایم ولی نه تنها مشکلات حل نشد بلکه وضعیت بدتر شده است. تخم کار پیشنهاد کرد: بهتر است
فیلم های دسته اول بین بخش خصوصی و دولتی تقسیم شود. وی همچنین یادآور شد: با وجود اینکه هزینه اجاره سینما از سال قبل 50 درصد افزایش داشته و همچنین هزینه آب و برق و استهلاک زیاد شده ولی مشتری ها هر روز کم و کم تر می شود و این موضوع ما را با مشکلاتی مواجه کرده است. وی در خصوص فیلم های که دارای مجوز هستند ولی اکران نمی شوند، گفت: 90 درصد فیلم هایی که مجوز داشته اند
اکران شده اند ولی بعضی فیلم ها به خاطر حاشیه های که داشته اند، به اکران نرسید اند.
تخم کار عنوان گرد: من برای دیجیتال کردن سینما حدود 40 میلیون هزینه کرده ام و الان اکران یک فیلم بیشتر از 400 تومان هزینه بر نیست ولی به خاطر عدم حمایت مجبور به تعطیل کردن سینما خواهیم شد.
 
خراسان جنوبی فقط 4 سالن سینما دارد

‏ سید علی زمزم معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه در استان 4 سینما داریم که دو سینما در بیرجند یک سینما در قاین و یک سینما در فردوس می باشد، افزود: وضعیت سینماهای بیرجند همانند سینماهای کشور مطلوب نیست. وی ادامه داد: اکثر آنها از لحاظ ساختمانی فرسوده هستند. سینما بهمن بیرجند از لحاظ ساختمانی و تجهیزات و امکانات در شرایط نسبتاً خوبی قرار دارد اما سینما فردوسی بیرجند با عمر بیش از چهل سال از لحاظ ساختمانی فرسوده شده و بارها به لحاظ امنیتی و ساختمانی تا مرز تعطیلی پیش رفته است.
زمزم تصریح کرد: مالکیت این سینما در اختیار بسیج بوده و بر اساس گفته های مسئولین به دلیل مستهلک بودن ساختمان امکان ایجاد تغییرات و خرج هزینه های گزاف برای آن مقدور نیست و به همین دلیل از لحاظ تجهیزات نیز اوضاع خوبی ندارد ولی به خاطر حمایت از سینماها و عدم تعطیلی فعلاً در حال فعالیت می باشد.

عدم تبلیغات مناسب، کیفیت کم فیلم ها
استفاده مردم از اینترنت و ماهواره
از دلایل استقبال کم از سینما می باشد

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یادآور شد: سینماهای بیرجند در زمان تأسیس در مرکز شهر ایجاد شده و در گذشته بار ترافیکی زیاد نداشته و دسترسی به آنها برای عموم مردم مقدور بوده است اما با گسترش شهر بیرجند و فاصله ایجاد شده این مرکزیت از بین رفته  به طوری که هم اکنون نیمه جنوبی شهر با سینماها فاصله زیادی دارند و از طرفی
به علت شلوغی و بار ترافیکی موجود و به خصوص در شیفت عصر و عدم وجود پارکینگ در محل فعالیت سینماها، امکان استفاده مطلوب از آنها برای مردم سلب شده است.
زمزم، دلیل عدم استقبال از سینماها را جانمایی نامناسب سینماها، عدم وجود تبلیغات مناسب از سوی مسئولین سینما بعضاً کیفی نبودن فیلم ها، مباحث اقتصادی استفاده مردم از اینترنت و ماهواره نام برد و افزود: همچنین وجود
شبکه های پخش فیلم از طریق شبکه های دیجیتالی، ارائه فیلم ها پس از گذشت مدت کوتاهی از اکران در شبکه خانگی، ورود بی رویه فیلم های غیر مجاز از کشورهای همسایه و ... نیز
می تواند مؤثر باشد.
 
با توجه به دیجیتالی شدن سینماها
علاوه بر امکان پخش فیلم ها همزمان
با تهران، کیفیت پخش نیز بالا رفته است

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی عنوان کرد:  در چند سال اخیر با توجه به تغییر سیستم های پخش فیلم ها از آپارات به دیجیتال با مساعدت مؤسسه سینمایی شهر، سینماهای این استان نیز به صورت رایگان و با هزینه بیش از 300 میلیون ریال مجهز به سیستم پخش دیجیتال شده که علاوه بر کاهش هزینه های سینماها کیفیت پخش فیلم نیز بالاتر رفته است. وی همچنین ادامه داد: برگزاری جشنواره های فیلم و طرح سینما سلام (اکران رایگان در روزهای خاص) نیم بها بودن بلیط فیلم ها در روز سه شنبه و سایر ایام هفته در سکانس های
اول  و دوم در جهت شناسایی و رغبت مردم به دیدن فیلم نیز مؤثر بوده است. وی تصریح کرد:  با توجه به اینکه سینماها دیجیتال شده اند اکنون امکان پخش فیلم ها همزمان با تهران میسر شده است.
زمزم در خصوص گلایه مسئول سینما فردوسی از عدم حمایت بخش خصوصی گفت: در تیرماه امسال از طریق مدیریت سینما فردوسی موضوع طی نامه ای به سازمان سینمایی ارسال گردید که در ادامه جهت روشن شدن موضوع، از طریق مدیرکل سینمای حرفه ای مکاتبه ای با انجمن سینما داران ایران و دستور بررسی صادر گردید. وی ادامه داد: مدیر عامل مؤسسه سینما شهر موضوع را بررسی کرده و موارد مطرح شده توسط مدیریت سینما فردوسی را پاسخ داده است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1393/06/19 -- 20:49:47
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1174

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا