نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 28 مهر 1398
ش ی د س چ پ ج
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
20. صفر 1441
2019 Oct 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
۵۰۰ نفر شتر شیری از کنیا وارد می‌شود      

خراسان‌جنوبی دومین استان کشور در جمعیت شتر است که استفاده از ظرفیت‌های این نعمت الهی مغفول مانده و هیچ جایگاهی برای فرآوری شیر شتر وجود ندارد. به گزارش فارس، خراسان‌جنوبی با دارا بودن ۲۹ هزار و ۸۰۰ نفر شتر به‌طور متوسط سالانه ۳۰ تن کرک و پشم از آن حاصل می‌شود، اما کمتر کسانی پیدا می‌شوند که از این محصول، وسایل قابل استفاده‌ای تولید کنند. 

 

نهبندان پیشرو در پرورش شتر

 

نهبندان با ۱۰ هزار نفر شتر رتبه اول و پس از آن شهرستان‌های طبس، خوسف، بشرویه و سرایان به ترتیب پیشرو در پرورش شتر هستند. در حالی که شترداری یک صنعت سودمند تلقی شده و از گوشت، پوست، پشم و شیر این حیوان می‌توان بهره زیادی برد، در خراسان‌جنوبی هیچ جایگاهی برای فرآوری شیر شتر وجود نداشته و شترداران شیر را به‌صورت فله‌ای و با سختی فراوان به فروش می‌رسانند و نبود بازار فروش گوشت، پشم و محصولات جانبی شتر از دیگر مشکلات پرورش‌دهندگان شتر است.

 

شیر شتر؛ مفید برای دیابتی‌ها

 

یکی از نکاتی که در مورد شتر بسیار حائز اهمیت بوده، شیر آن است که 10 برابر شیر گاو کلسیم، فسفر و آهن خاصیت داشته و از همه مهم‌تر انسولینی که در شیر شتر موجود است برای درمان دیابت مفید است، علاوه بر این شیر شتر تأثیرات زیادی برای درمان هپاتیت و سل داشته و برای مداوای بسیاری از امراض صعب‌العلاج مفید است. معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در این راستا اظهار کرد: ۳۰ هزار نفر شتر در استان وجود دارد که به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای احداث کارخانه هستیم، اما تا این لحظه به مرحله عملیاتی نرسیده است.

 

فعالیت 23 واحد پرورش شتر

 در خراسان‌جنوبی

 

محمود اشرفی‌گل با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی ۲۳ واحد پرورش صنعتی و نیمه‌صنعتی شتر وجود دارد که ۲ هزار نفر شتر را پرورش می‌دهند، افزود: بقیه شتر‌ها به‌صورت سنتی پرورش داده می‌شوند که با توجه به ممیزی مراتع این روش منسوخ شده و باید دامداران به پرورش صنعتی این دام روی بیاورند. وی افزود: 8 هزار تن پتانسیل تولید شیر شتر در استان داریم، اما از این مقدار تنها هزار تن شیر شتر سالیانه وارد بازار می‌شود.معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر دنبال تشویق سرمایه‌گذاران برای احداث کارخانه فرآوری شیر شتر هستیم، تصریح کرد: تعدادی سرمایه‌گذار نیز مراجعه کردند و پیگیر کار‌های مقدماتی و دریافت مجوز هستند. 

 

2 سرمایه‌گذار خارجی مجوز گرفتند

 

اشرفی‌گل با بیان اینکه شیر شتر به دلیل خواصی که دارد باید به‌عنوان شیر خشک صادر شود، بیان کرد: تاکنون 2 سرمایه‌گذار از کشور آلمان و شهرستان سربیشه مجوز احداث کارخانه شیر خشک شتر در نهبندان را گرفته‌اند. 

وی افزود: مجوز‌های کارخانه شیر خشک شتر توسط این سرمایه‌گذاران گرفته شده و در حال حاضر در حال وارد کردن ۵۰۰ نفر شتر شیری از کنیا هستند، چراکه در استان بیشتر شتر‌های گوشتی داریم و شتر‌های شیری از کشور‌های آفریقایی و پاکستان وارد می‌شوند. 

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: همچنین مجوز کشتارگاه شتر هم داده شده، اما به دلیل مشکلات مالی هنوز کاری انجام نشده است.

 

نبود کشتارگاه؛ عامل زنده‌فروشی 

شتر به دیگر شهرستان‌ها

 

اشرفی‌گل ادامه می‌دهد: شتر یکی از ظرفیت‌های استان است که به دلیل نبود کشتارگاه به‌صورت زنده از استان خارج و به استان‌های تهران، اصفهان، کرمان، یزد، خراسان رضوی، سمنان و قم ارسال می‌شود. وی بیان کرد: در بحث اعطای تسهیلات محدودیت نداریم، اما مسئله شیر شتر آن‌گونه که باید در جامعه جا نیفتاده است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/03/27 -- 18:35:51
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 866

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا