نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 28 مهر 1398
ش ی د س چ پ ج
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
20. صفر 1441
2019 Oct 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
پرواز ققنوس ها بر فراز خراسان جنوبی      

نسرین کاری - پاراگلایدینگ رشته ورزشی مفرح و شامل مجموعه ورزش‌های هوایی ازجمله پاراگلایدر است که این رشته خود نیز در رشته های آکروباسی و مسافت در سطح قهرمانی جهان برگزار می‌شود. تاریخچه پرواز با پاراگلایدر از اروپا آغاز شد و در زمان جنگ جهانی دوم چترهایی با کاربرد نظامی طراحی کردند اما سازمان «ناسا» امریکا موجبات پیشرفت این ورزش را فراهم کرد و تحقیقات زیادی انجام شد. تا سال ۲۰۰۹ پاراگلایدر آن‌چنان‌که باید ازنظر امنیت و کارایی قابل‌اعتماد نبود اما سال ۲۰۱۰ اوضاع خیلی بهتر شد و ۲۰۱۴ اما انقلابی در پاراگلایدر به وجود آمد و پاراگلایدرهایی تولید شد که از امنیت و کارایی بسیار زیادی برخوردار بودند

ورزش مفرح و نشاط آور پاراگلاید این روزها علاقه مندان زیادی را به سوی خود جلب کرده است. چندین سال است که جوانان ورزشکار در این رشته با صرف هزینه های شخصی و یادگیری آموزش های لازم در مراکز اصلی این رشته، مشتاق راه اندازی سایت هوایی در استان هستند.  

 

از بچگی به ورزش های هیجانی علاقه مند بودم

 

مهدی هادی نیا مربی و خلبان پاراگلایدر در خراسان جنوبی  که ۴۰ سال سن دارد ولی به دلیل ورزش از کودکی و روحیه شاد و پر انرژی اش بسیار کمتر از سنش دیده می شود،‌ در گفتگو با خبرنگار آوا، اظهار می‏کند: از بچگی ورزش های گوناگونی چون بوکس، وشو، فوتبال، ژیمناستیک، شنا، کونگ فو و بدنسازی را را تجربه کردم، همچنین  عنوان مربیگری کونگ فو را  هم دارم که در این رشته

قهرمانی های متعددی نیز دارم. وی با اشاره به اینکه تمام این ورزش ها  نتوانست حس شور و  هیجان مرا ارضا کند می افزاید:  بعد از مطالعه و تحقیق به ورزش هوایی پاراگلایدار علاقمند شدم.  به گفته وی هزینه های بسیار زیادی را برای آموزش در شمال کشور نیز کردم تا بتوانم به سطح پیشرفته این رشته برسم.  گواهینامه های متعددی در این خصوص گرفتم و از طرف  رئیس هیئت های انجمن های ورزشی  آقای علیزاده  به عنوان سرپرست ورزش های هوایی استان از طرف انجمن ورزشهای هوایی کشور معرفی شدم. 

وی یادآور می شود: پاراگلایدر در معنای لغوی چتر سُرنده نام‌ دارد و این بدان معناست که همواره در حال سرخوردن به سمت پایین می باشد که البته بعد از تیک آف از یک سایت امن در بلندی می توان از توده های هوای گرم بالا رونده به نام ترمال که نامرئی هستند استفاده کرد و با چرخیدن درون آن همچون عقاب ارتفاع گرفت. ورزشکار هم استانی تاکید می کند: مکان سایت باید جایی باشد که از لحاظ امنیتی صد در صد تایید شده باشد که در بیرجند بالای آبشار چهارده مشرف به شهر توسط کارشناس انجمن هوایی کشور تایید شده ولی افسوس که جاده دسترسی ندارد که همکاری زیاد مسئولان شهر را می طلبد. وی می افزاید: چنانچه این سایت راه اندازی شود بهترین مسابقات مسافت و جشنواره ها را می توان دربیرجند برگزار کرد.

 

هوا در بیرجند نسبت به شمال رقیق تراست  

و خلبانان حرفه ای تری می طلبد

 

مربی پاراگلایدر در خراسان جنوبی  بیان می کند: از طرفی به دلیل ارتفاع  هزار و 520 متری بیرجند از سطح دریای آزاد هوای اینجا نسبت به شمال رقیق تر و چگالی کمتری دارد در نتیجه خلبانان حرفه ای تری را می‏طلبد. وی اظهار می کند: 3 سال  است هر ماه اعضای تیم و باشگاه هوانوردی ققنوس مسیر 1200 تا 1500 کیلومتری شمال کشور را برای پرواز طی می کنیم تا از امنیت بالاتری برخوردار باشیم .  هادی نیا با اشاره به اینکه از ابتدایی که باشگاه را ثبت کردیم در شرف گرفتن مربیگری پاراگلایدر بوده ام می افزاید: استاد مهدی فیضی از مربیان بزرگ و به نام مشهد تیم ققنوس را حمایت و مربی گری می کند. وی ادامه می دهد: اکنون این ورزش 25 شاگرد دارد که موفق به گرفتن 5 گواهینامه خلبانی شده اند. دو نفر از خلبانان بنام سمیه زنگویی (نایب رئیس بانوان استان ) و تهمینه کیانی خلبانان زن پاراگلایدر استان هستند که گواهینامنه نوایس (مستقل) آنها صادر شده و در دوره اینترمدیت هستند. 

وی تاکید می کند: سانحه های پاراگلایدر بیشتر مربوط به خطای فردی خلبان است. مسیر تکامل در این رشته یک مسیر 2 تا 3 ساله است، ولی تازه کارها یا این را نمی دانند یا زیاد از حد اعتماد به نفس دارند.

 

پاراگلایدر ورزشی که باید

 پله پله آموزش ها را جلو رفت

 

این ورزشکار هم استانی با بیان اینکه اکنون ورزشکاران مستقل شده اند و خوشبختانه پروازهایشان زیاد شده است ادامه می دهد: هنوز تجهیزات زیادی نیاز داریم و باید حمایت شویم.  به گفته هادی نیا خلبان پاراگلایدر آهسته آهسته با تمرین پیشرفت می کند. ابتدا دوره مبتدی، نوایس (مستقل) و اینترمدیت (متوسطه) را طی می کند. بعد از این دوره نوبت به دوره امنیت پرواز یا SIV  می رسد که تحت نظر مربی مجرب روی سطح دریا انجام می‏شود.

وی  با اشاره به اینکه در دوره امنیت پرواز خلبان روی دریا و در ارتفاع مناسب تمامی شرایط بحرانی را برای خود بوجود می آورد و سپس با کمک مربی شروع به ریکاوری می کند، می افزاید:  انواع مانورهای کاهش ارتفاع را تمرین می کند که دروضع بحرانی از آنها استفاده کند.  وی با بیان اینکه پس از گذشتن از این مراحل خلبان وارد مرحله آزمون ادونس یا پیشرفته می شود ادامه می دهد:  چنانچه  مربی موفق شود این مرحله را با موفقیت سپری کند می تواند در آزمون ورودی مربی گری شرکت کرده و در صورت قبولی در دوره حضور یابد. برای خلبانی این ورزش هوایی بسیار تمرین لازم است تا به درجه مربی گری برسید.

مربی ورزش هوایی تاکید می کند: این سخت گیری ها برای این است که جان انسان ها در دست شماست. هادی نیا با بیان اینکه مجوزش از ورزش و جوانان است می افزاید: با کمک استاد مهدی فیضی و بچه های بیرجند باشگاه ققنوس را راه اندازی کردیم و اکنون کلاس های آموزش تئوری و زمینی داریم و پرواز بلند در شمال کشور انجام می شود. ماهانه به سایت رامیان، ترسه و مهدیرجه در شمال کشور می رویم. وی ادامه می دهد: فصل زمستان و پاییز شرایط مناسبی برای پرواز در استان وجود دارد. برخلاف تصور اینکه پاراگلایدر ورزش هزینه بری می باشد،  این ورزش از آن عاشقان پرواز است و به نسبت بقیه وسیله های پروازی بسیار مناسب تر است. 

 

برای پروازهای تفریحی دو نفره باید 

موتوری قوی با توانایی بالا تهیه کرد 

 

وی با اشاره به اینکه قصد داریم پروازهای تفریحی دو نفره و موتوری راه بیندازیم تاکید می کند: برای این موضوع نیاز به خرید موتور قوی با توانایی بالا داریم. مربی پاراگلایدر استان ادامه می دهد: چند سال پیش برای این کار با معرفی میراث فرهنگی به کارآفرینی امید درخواست صد میلیون وام کردیم که متاسفانه با تمام دوندگی ها موفق به گرفتن وام نشدیم.  وی  خاطر نشان کرد: آن زمان این موتور 120 میلیون تومان بود و می خواستیم باقی آن را  خودمان پرداخت کنیم ولی از هیچ جایی حمایت نشدیم. ورزشکار هم استانی با گلایه از اینکه اکنون این وسیله بالای 300 میلیون تومان است ادامه داد: با آوردن این وسیله به این شهر می توان ورزش و تفریح و گردشگری را در کنار هم رونق بخشید.وی با اشاره به اینکه  ما وامی می خواهیم که خودمان آن را پرداخت کنیم. فقط درخواست مدتی تنفس داریم، یادآور می شود:  متاسفانه  وام های کلانی در بخش های کشاورزی و صنعت پرداخت می شود ولی  برای این کار که موجب رونق استان است سنگ اندازی می کنند. 

ورزشی هم برای تفریح، هم مهار 

جوانان پرشور و هم رونق گردشگری

 

هادی نیا با بیان اینکه ورزش پاراگلایدر نه فقط برای تفریح و رونق گردشگری مفید است می افزاید: در تمام همایش ها و گردهمایی ها و حتی راهپیمایی ها و مانورها می توانند خلبانان این ورزش به هنرنمایی بپردازند. 

وی تاکید می کند:اکنون راه برای آموزش و پیشرفت در این رشته باز شده و برای زن و مرد و جوانان محدودیتی ندارد مگر مشکلات جسمی و قلبی جدی داشته باشند. وی خاطر نشان می کند: این ورزش هم برای تفریح و هم برای مهار شور و نشاط جوانان ارزشمند است از طرفی قطعا باعث رونق گردشگری در استان خواهد شد. وی ابراز امیدواری می کند:  روزی  را شاهد این باشیم که آسمان بیرجند و خراسان جنوبی پر از بالهای رنگارنگ با خلبانان بسیار باشد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/03/29 -- 10:24:24
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 255

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا