نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 30 آبان 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
23. ربيع‌الاول 1441
2019 Nov 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
روایتی از دغدغه‌ها و چالش‌های پیش‌روی دختران      

دختران قشر وسیعی از جامعه ایران را تشکیل می‌دهند، دخترانی که دغدغه‌هایشان کم نیست و آرزوهای برخی‌شان شاید دست نایافتنی! اگرچه آنها برای رسیدن به موفقیت و رفع موانع پیش‌رو تلاش می‌کنند، اما باور دارند که تا فتح قله برابری‌ها، راه ناهموار و طولانی است. به گزارش تسنیم، وقتی از چالش‌های پیش‌روی دختران در جامعه سخن به میان می‌آید بحث اشتغال،‌آزادی و رفع شکاف جنسیتی پررنگ می‌شود! اما همیشه گفته‌اند و ما نیز شنیده‌ایم که دختران و زنان ایرانی طی سال‌های اخیر توانسته‌اند پیشرفت قابل توجهی کسب کنند؛ اگرچه این جمله موضوع قابل انکاری نیست اما اینکه آنها برای فتح قله موفقیت باید از چه موانعی عبور کنند و با چه چالش‌هایی مواجه‌ شوند دغدغه اصلی آنهاست این موضوع بهانه‌ای شد که تا به سطح شهر برویم و پای حرف‌ها و خواسته‌های دختران بنشینیم.

 

کنکور مهمترین دغدغه من است و فرصت

 فکر کردن به چیزهای دیگر را ندارم

 

عارفه دختر 17 ساله بیرجندی که این روزها همه دغدغه‌اش کنکور است می‌گوید: یکسال است که دغدغه کنکور و قبول شدن در یک رشته خوب را دارم و فرصت نمی‌کنم به چیزهای دیگر فکر کنم.از او می خواهیم از مشکلات و آرزوهایش برایمان بگوید؟ چند ثانیه‌ای فکر می‌کند و ادامه می‌دهد: در شهرهای کوچک دختران محدودیت‌های زیادی دارند من به رشته‌ای علاقمند هستم که در شهر بیرجند نیست اما پدر و مادرم اجازه تحصیل در شهر دیگر را به من نمی‌دهند و تاکید دارند حتما در همین شهر ادامه تحصیل بدهم.

 

شکاف بین نسلی و تفاوت فرهنگی بین نسلی

 

وی گفت: از وضعیتم راضی نیستم اما مجبور هستم به دلیل احترام به والدین ساکت باشم! عارفه افزود:‌ چرا باید شکاف بین نسلی و تفاوت فرهنگی بین نسلی آنقدر عمیق باشد که  من نتوانم از حرف‌ها و مشکلاتم با آنها حرف بزنم؟! ای کاش فرهنگ جامعه‌ تغییر می‌کرد و ای کاش خانواده‌ به خاطر فرهنگ سنتی عرصه را بر من تنگ نمی‌کرد تا بتوانم زندگی راحت‌تری داشته باشم.

 

امنیت مهمترین چالش دختران امروزی است

 

دو دختر جوان همشهری که در پارک توحید قدم می‌زنند مشکل اصلی دختران را امنیت می‌نامند. فاطمه یکی از این دختران عنوان کرد: ما هم مانند پسرها دوست داریم در هر وقت از شبانه روز در شهر و  پارک‌ها قدم بزنیم این شهر که جایی تفریحی دیگری برای دختران ندارد! اما تا کمی هوا تاریک می‌شود مجبور به بازگشت به خانه می‌شویم. وی با اشاره به اینکه در طول