نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 14 آذر 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
07. ربيع‌الثاني 1441
2019 Dec 05

 

 

 

مشاهده کامل خبر
امید آبی      

 

 

* امین جم

 

 امروز خراسان جنوبی میزبان وزیر نیرو است که به دعوت استاندار قرار است مشکلات استان را از نزدیک بررسی و کالبدشکافی کند.وزیری که چشم های بسیاری به مصوبات آبی اش برای استان است تا بلکه کام خشک روستاییان به اندک امیدی ، «تَر» شود.عطش آب استان سالهاست که در پی خشکسالی های پی در پی بیشتر و بیشتر می شود.عطشی که شاید دیگر امیدی برای نزول بارش های آسمانی برای رفع آن نیست و باید خودمان راهی برای حل و از همه مهمتر مدیریت منابع موجود بیاندیشم.ملموس ترین وجه بی آبی استان را می توان در روستاهایی جست که خالی از سکنه شده و یا به سختی با تانکر آبرسانی می شوند.امارروستاهای خالی از سکنه در ده سال اخیر سیری صعودی یافته و به بحرانی برای امنیت کشور بدل گشته است.

همانطور که همه می دانند، در استان های مرزی خالی شدن روستاها  امنیت را به چالش می کشد.مشکلی که اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود ، از مرزهای یک شهر و روستا فراتر رفته و تا قلب پایتخت پیش می رودو آنوقت دیگر نگرانی و تدبیر  محلی از اعراب ندارند.

آبیاری 500 روستای استان با تانکر شیوه ای  است که برای بسیاری در دنیای امروز حتی قابل تصور نیست. حالا زنگ های خطر به صدا درآمده اند تا بلکه مدیران تدبیری برای بهبود اوضاع بیاندیشند و کاری کنند، کاری که مطمئنا فراتر از توان مدیران استانی است و همت مجموعه وزرات نیرو را می طلبد تا از بروز سرنوشتی تلخ جلوگیری کند. چند هفته پیش قطعی آب برخی روستاها خبرساز شد که واکنش های بسیاری داشت و توجهات جهانی را به خود جلب کرد.موضوعی که با یک بسیج همگانی تا حدود زیادی مرتفع شد و اثبات کرد هنوز هم جای امید برای حل جهادی مشکلات استان هست. البته در برخی شهرستان ها چالش آب به محدودیت زیرساخت ها مربوط می شود.به عنوان مثال وقتی زیرساخت های تامین آب شهری مثل خوسف ، مربوط به چند دهه قبل است نمی توان انتظار داشت نیازهای جدید را پاسخ داده و حتی روستاهای دیگر را هم به آن متصل کرد! در این وضع برخی سیاست های جدید در مدیریت منابع موجود و تامین زیرساخت ها برای استفاده حداکثری از توان فعلی اهمیت بسیاری دارد.مسائلی چون انتقال آب از دریای عمان و مانند آن در برنامه بلند مدت استان باید به درستی و کارشناسی دیده شوند تا آمدن آب ، زمینه ساز مشکلات دیگر نباشد.مطمئنا اگر بخواهیم روستائیان را در روستاها ماندگار کنیم باید نیازهای اساسی آنها را تأمین کنیم. در موقعیتی که نگهداشت جمعیت در استان رنگ امنیتی یافته  ،نگاه به نیازهای اساسی چون آب که مایه حیات است ، درصدر کارهاست. در این وضع تامین مسکن برای روستاییانی که چالش اول آنها آب است ، ابتدا به ساکن چندان منطقی به نظر نمی رسد.روستاهای ما تشنه ی یک قطره آب اند و نباید فرصت را از دست داد.امیدواریم حضور وزیر محترم نیرو ، با جلب حمایت های ویژه ای همراه باشد تا کام مردم استان را شیرین و امید را برای روستاییان زنده نگه دارد.حمایت هایی که چون تجربه شیرین پیشین ، جهادی و بدون فوت وقت محقق شود.

 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/05/23 -- 20:42:20
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 42

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا