نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 14 آذر 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
07. ربيع‌الثاني 1441
2019 Dec 05

 

 

 

مشاهده کامل خبر
بی پناهان      

محمودآبادی - خون از سر، صورت و گردنش سرازیر شده،  دمای ساچمه ها را در بدنش حس می کند، چشمانش سیاهی می رود ، اما خود را سرپا نگه می دارد نگاهش به دنبال ضاربی که با موتور در حال گریز است سوسو می زند، با خود زمزمه می کند او هم استانی ام نبود، تلو تلو خوران در حالی که راه برگشت را در پیش گرفته است، سایه ی پرواز عقاب طلایی در کناره ی آبشخور لبخند رضایت محیط بانی را بر لبانش جاری می کند.

استان خراسان جنوبی که عنوان سومین استان وسیع کشور را به خود اختصاص داده است، دارای بیشترین مناطق، تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است، مناطقی که برخی از آن ها شهرت بین المللی دارد مانند منطقه ی حفاظت شده ی نایبندان طبس یا منطقه ی درمیان و سربیشه و ... که ارزش جهانی دارد.  حال در این شرایط که خراسان جنوبی با داشتن 8 گونه کامل گربه سان ،عقاب طلایی، زاغ بور و یوز توانسته عنوان کلکسیون حیات وحش ایران را به خود اختصاص دهد. پر واضح است برای حفظ این عنوان پر آوازه باید تمام توان حفاظتی اش را به کار گیرد.

 

انتظار حمایت قانونی داریم

 

خبرزخمی شدن یک محیط بان در خراسان جنوبی را روز گذشته رسانه های استان منتشر کردند، خبری که در آن “عبدا... اسدی برون” از محیط بانان شهرستان قاین هدف شلیک اسلحه ی ساچمه ای شکارچی غیر مجاز قرار می گیرد.    مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی که به عیادت این مامور رفته بود در گفت و گو با روزنامه ی آوا اعلام کرد: محیط بانی کاری سخت و طاقت فرسا است،سرما ،گرما ، دوری از خانواده ،پرت شدن از کوه،آسیب های گوناگون در تعقیب و گریزهاو متاسفانه تیراندازی شکارچی های غیر مجاز که بسیار نگران کننده است.

دکتر اکبری با اشاره به اتفاقی که برای مامور یگان حفاظت این اداره کل رخ داده است ادامه داد:این مامور در تعقیب فرد خاطی که در کنار آبشخور حیات وحش کومه ای احداث و در کمین نشسته بود، بدون اینکه اسلحه ای داشته باشد و یا فرد خاطی را تهدید کند مورد اصابت اسلحه ی ساچمه ای شکارچی متخلف قرار می گیرد.وی در تشریح وضعیت عمومی این مامور محیط زیست گفت: خوشبختانه به دلیل نیروی بدنی خوبی که مامورمان داشته توانسته خود را به نیروهای دیگر یگان حفاظت برساند، در بیمارستان نیز اقدامات اولیه برای کنترل خونریزی داخلی و دیگر موارد سلامتی انجام گرفته است و هم اکنون حال عمومی ایشان خوب است، اما برای خروج ساچمه ها از بدن اقدامات درمانی ادامه یابد.وی با توجه به پیگیری های نیروهای امنیتی و قضایی ابراز امیدواری کرد تا هر چه زود تر شکارچی متخلف دستگیر شود.

اکبری در پاسخ به اینکه آیا این مامور بیمه بوده است ؟ گفت: تمام نیروهای یگان حفاظت محیط زیست بیمه بوده و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد، اکنون تنها دغدغه ی من و تمام همکاران ما سلامتی این مامور است.

 

برای اولین بار در استان

 

فرمانده ی یگان حفاظت محیط زیست در استان نیز از این اتفاق ابراز تاسف کرد و گفت: این اولین بار است که در خراسان جنوبی شکارچی به طرف محیط بان شلیک می کند.مسعود مستقیم با اشاره به اینکه اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی به لحاظ شرایط خاص استان که به عنوان کلکسیون حیات وحش مطرح است و با داشتن بیشترین مناطق حفاظت شده و البته کمبود نیرو تلاش کرده با ارائه ی آموزش های لازم و تعاملی در کنار مردم محیط بانان افتخاری داشته باشد، تاجایی که در بسیاری از شهرستان ها روستاییان،دهیاران و شورای روستاها توجه ویژه ای به محیط زیست و حیات وحش منطقه شان دارند.وی ادامه داد: یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی کمترین درگیری را با متخلفین در کشور دارد و این نیز به دلیل فرهنگ غنی مردم است که خودشان به حیات وحش حساس هستند. این موضوع باعث شده دو سال (94 و 98) یگان این استان به عنوان یگان فعال و با کمترین آمار درگیری نمونه ی کشوری شود.وی شرایط خاص استان در داشتن حیات وحش را مورد توجه قرار داد از منطقه ی نایندان طبس تا درمیان و سربیشه، از یوز ایرانی تا قوچ اوریال، زاغ بور و عقاب طلایی و البته وجود تمام گربه سانان ایرانی در این استان یاد کردو افزود:بنابر این توجه کشور و البته نهادهای بین المللی می تواند هر چه بیشتر این استان را معروف تر کند.مستقیم با اشاره به تلاش مسئولان یگان حفاظت محیط زیست کشور برای تصویب لایحه ی حمایت قضایی از محیط بانان و جنگل بانان گفت: امیدواریم با رفع ایرادات وارده از سوی شورای نگهبان به آنچه مجلس تصویب کرده بود، آنچه به نفع این جامعه ی زحمت کش است فراهم شود.

 

دوباره بحث می کنیم

  

در پی تایید نشدن لایحه حمایت از محیط بانان در شورای نگهبان، نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه یکی از دلایل این تصمیم را مغایرت این لایحه با ماده ۷۵ قانون اساسی ذکر کرد.به گفته ی دکتر نظر افضلی لایحه حمایت از محیط‌بانان با تغییر نام به لایحه حمایت قضایی و بیمه‌ای یگان‌های دستگاه‌های اجرایی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد اما شورای نگهبان با دو ایراد از تایید این لایحه خودداری کرد.وی با اشاره به اینکه براساس ماده اول قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای یگان‌های دستگاه‌های اجرایی یا همان لایحه حمایت از محیط‌بانان، یگان‌های حفاظت مشمول «قانون به‌کارگیری سلاح» می‌شوند،اظهارکرد: قانون به‌کارگیری سلاح علاوه بر صدور مجوز استفاده از سلاح در مواقع ضروری، به جزییات نحوه به‌کارگیری سلاح در ارتباط با افراد خاطی اشاره کرده است همچنین در این قانون تاکید شده که اگر مأمور حین عملیات، ضوابط قانون به‌کارگیری سلاح را رعایت کند در مورد بروز صدمات احتمالی برای متخلف، مسئولیت کیفری نخواهد داشت. شورای نگهبان درخواست کرده که این موضوع شفاف شود که آیا مد نظر قانونگذار این است که این موارد از قانون به‌کارگیری سلاح برای ماموران محیط زیست پوشش داده شود یا نه؟ و آیا ماموران محیط زیست هم از مسئولیت مربوط به جرح و قتل حین عملیات مصون خواهند بود؟

 

مغایرت لایحه حمایت از 

محیط‌بانان با قانون اساسی

 

وی با اشاره به اینکه ایراد اصلی شورای نگهبان مربوط به مغایرت دو ماده از لایحه حمایت از محیط‌بانان با ماده ۷۵ قانون اساسی است، تصریح کرد: لایحه تهیه شده که در سال ۹۵ برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شد، فقط در مورد حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان بود اما در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصمیم بر آن شد که یگان حفاظت سایر دستگاه‌های اجرایی نیز در این لایحه مورد اشاره قرار گیرند و از مزایای این لایحه بهره‌مند شوند.افضلی افزود: بعد از تغییرات اعمال شده در کمیسیون قضایی مجلس، عنوان لایحه به لایحه حمایت قضایی و بیمه‌ای مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی تغییر کرد و در محتوا هم به همین ترتیب پیش رفت و پس از بررسی در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

وی با اشاره به تایید نشدن قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از سوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان بعد از بررسی‌ها اعلام کرد که مصادیق مزایای مربوط به این لایحه علاوه بر محیط‌بانان و جنگل‌بانان به سایر یگان‌های حفاظت تسری یافته است در حالی‌که به محل تامین منابع مالی آن اشاره نشده است چون طبق اصل ۷۵ قانون اساسی، مصوبه‌ای که بار مالی دارد باید نحوه تامین آن توسط دولت پیش‌بینی شده باشد در حالی‌که دولت در این لایحه تامین بار مالی ناشی از این قانون را فقط برای محیط‌بانان و جنگل‌بانان پیش‌بینی کرده است.

وی تأکید کرد که ایرادات مطرح‌ شده از سوی شورای نگهبان نشان می‌دهد که این شورا با تصویب این قانون برای محیط‌بانان و جنگل‌بانان موافق است، اما در سایر موارد به دلیل مغایرت با قانون اساسی مخالف است.

 

همیار محیط زیست 

تعریف قانونی ندارد

 

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی، همیاران محیط زیست نیز دارای مزایای قانونی خواهند بود، گفت: شورای نگهبان اعلام کرده است که در لایحه به بار مالی این موضوع اشاره نشده و به نحوه تامین آن از سوی دولت تصریح نشده است که همین مورد هم مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی است. همچنین شورای نگهبان مطرح کرده که برای اصطلاحات همیار محیط زیست یا داوطلب مردمی تعریف قانونی وجود ندارد.

این نماینده ی مجلس در پایان در مورد سرنوشت لایحه حمایت از محیط‌بانان گفت: بعد از ایراد شورای نگهبان، این لایحه به مجلس برگردانده می‌شود و رئیس مجلس دستور بررسی مجدد آن را در کمیسیون قضایی و حقوقی می‌دهد پس از رفع ایرادات و ابهامات، خارج از نوبت در صحن علنی مجلس بررسی و بلافاصله برای اظهار نظر نهایی به شورای نگهبان ارسال می‌شود.جدیدی به محیط‌بانان داده نشده است. شرایط به کارگیری سلاح توسط محیط‌ بان با وجود تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان هیچ فرقی با گذشته نکرده است و دستاورد جدیدی در لایحه دیده نمی‌شود.

امید است تا زمان تصویب این قانون نه فقط در استان ما بلکه در هیچ منطقه ی حفاظت شده ای خبر شلیک به هیچ محیط بانی را نشنویم.همان طور که می دانید در شلیک توسط اسلحه ی ساچمه ای شدت آسیب و قدرت تخریب بیشتر است، چرا که این اسلحه بیشتر برای شکار پرندگان به کار می رود و در زمان شلیک از فشنگ آن تعداد زیادی ساچمه آزاد می شود. روزنامه ی آوای خراسان جنوبی برای این مأمور یگان حفاظت محیط زیست آرزوی سلامتی و بهبودی دارد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/05/23 -- 20:58:26
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 63

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا