نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 29 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
23. جمادي‌الثاني 1441
2020 Feb 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کمبود پزشک متخصص در مناطق مرزی خراسان جنوبی      

کاری- آغازین روز شهریور ماه در ایران به یاد حکیم ابوعلی سینا پزشک سرآمد روزگاران روز پزشک نامگذاری شده است. در پیشینه تاریخی و باور اجتماعی مردم کهن سرزمین ایران، طبیب و طبابت همیشه جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است و در این میان، طبیب نامور و نابغه بی‌همتای ایرانی، شیخ‌الرئیس حکیم ابوعلی سینا به دلیل ارتباط با خدا و مکتب وحی، ‌نور حکمت نامتناهی الهی در دلش درخشید و حکیمی جاودانه شد. وی با نبوغ خود، سال‌های زیادی عامل تعمیق و پویایی آموزش و پژوهش در معتبرترین مراکز علمی و دانشگاهی دنیا بود. 

اما موضوع دانش پزشکی بدن انسان و هدف آن تأمین سلامت و تندرستی آدمی است و اهمیت این موضوع و هدف از دیدگاه اسلام بر کسی پوشیده نیست؛ زیرا اسلام تا آنجا به سلامت انسان اهمیت می دهد که اگر تکلیف واجبی به تندرستی آدمی لطمه بزند، نه فقط انجام آن از نظر شرع لازم نیست که در چنین شرایطی انجام آن حرام خواهد بود. پزشکی حرفه ای است که در هیچ دوره ای، مردمان از آن بی نیاز نبوده و نیستند. تا دنیا، دنیاست، بیماری در آن فراوان یافت می شود و بیماران هم چاره ای جز مراجعه به پزشک و درمان ندارند. 

 

تمایل کم پزشکان متخصص

 برای حضوردر خراسان جنوبی

 

خراسان‌جنوبی شرقی‌ترین استان و سومین استان پهناور کشور است که جمعیت آن پراکنده و از مرکز کشور دور بوده که این موضوع  یکی از عوامل محرومیت آن می‌باشد. بدون شک این عوامل در مباحث درمانی و پزشکی در خراسان‌جنوبی  نیز تأثیرگذار بوده است به طوری که پزشکان متخصص کمتری تمایل به حضور و خدمت در شهرستان‌های استان را دارند که این موضوع  خود باعث کمبود پزشکان متخصص و ایجاد مشکل برای مردم استان شده که برای گذراندن مراحل درمانی در موارد خاص باید به مرکز استان و یا به استان‌های دیگر مراجعه نمایند. علاوه بر این موضوع کمبود تجهیزات پزشکی در بسیاری از موارد جان بیماران را به خطر می‌اندازد که رفع این مشکل درخواست مردم خراسان‌جنوبی به ویژه در مناطق محروم است . محرومیت این شهرها سبب شده تا پزشکان رغبتی به استخدام و زندگی در این مناطق  نداشته باشند لذا این شهرستان ها همیشه با نیروهای طرحی (طرح تعهد خدمت اجباری پزشکان متخصص در مناطق محروم) اداره می شود.

 

قانون مداری سختگیرانه

 علت ماندگار نشدن پزشکان است

 

خراسان جنوبی مخصوصا در مناطق مرزی و دور افتاده کمبود پزشک متخصص دارد و این قشر تحصیل کرده گاهی به خاطر مسائل و قوانین سخت گیرانه استان  رفتن را ترجیح می دهند.  رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی خراسان جنوبی  در این باره در نشست هم اندیشی بیمه سلامت گفت:  قانون مداری بیش از حد و سختگیرانه از مهمترین عوامل ماندگار نشدن پزشکان غیربومی در استان است.کاظم قائمی بیان کرد: این موضوع سبب شده نیروهای غیربومی و بومی، باسواد و متخصص در استان ماندگار نشوند لذا جذب نشدن پزشکان غیربومی چالش بزرگی در نظام سلامت استان است.وی با بیان اینکه به محض اینکه طرح پزشکان متخصص غیربومی در استان به پایان می رسد آنها تمایلی به ماندن در استان ندارند، افزود: قانون مداری بیش از حد، پزشکان خراسان جنوبی را اذیت می کند لذا این استان برای پیشرفت نیاز به دید باز و خارج از استانی دارد. 

 

پزشکی قانونی  ‌

کمبود پزشک دارد

 

مدیرکل پزشکی قانونی استان هم با بیان اینکه  در شهرستان‌های نهبندان، طبس، فردوس و قاین مرکز پزشکی قانونی وجود دارد که در سال‌های اخیر با مشکل کمبود پزشک مواجه بودیم، افزود:  با تلاش‌های انجام گرفته 7 نفر از دانشجویان سال آخر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برای کار در این مراکز متعهد شده‌اند که این می‌تواند مشکل کمبود نیروی این مراکز را برطرف کند.جعفرزاده بیان کرد: ساختمان‌های مراکز پزشکی قانونی شهرستان‌های نهبندان و فردوس استیجاری بوده و در این جلسه مقرر شد که با توجه به پایین بودن اعتبارات تملک دارایی پزشکی قانونی استان، از ظرفیت خیرین نیز در بخش ساخت مراکز این دو شهرستان استفاده شود.

 

کمبود  دارو و پزشک متخصص 

 در مراکز تأمین اجتماعی 

 

مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به کمبود دارو و پزشک متخصص در مراکز درمانی این سازمان، گفت: وزارت بهداشت سهمی از فارغ التحصیلان متخصص برای تأمین اجتماعی قائل نیست. فرزاد فیروزی با انتقاد از اینکه وزارت بهداشت سهمی از فارغ التحصیلان متخصص برای مراکز تامین اجتماعی کشور قائل نمی شود، بیان کرد: این در حالی است که این سازمان بخشی از هزینه های آموزش پزشکان متخصص کشور را پرداخت می‌کند. وی، جذب متخصصان ضریب k را از نیازها و اولویت های مردم استان برشمرد و از استاندار خواست، با رایزنی از طریق وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی زمینه حضور این متخصصان در مراکز سازمان تامین اجتماعی فراهم شود.

 

جذب پزشک متخصص

 برای مناطق محروم  استان

 

سرپرست وقت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند سال گذشته خبر از 60 سهمیه پزشک متخصص برای خراسان جنوبی  داد.

 محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: امسال برای جذب بیش از 100 پزشک متخصص به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نیاز کردیم که با 67 نفر موافقت شد. وی بیان کرد: بیشترین شمار متخصصان توزیع شده در استان مربوط به رشته های داخلی، اطفال، زنان و زایمان است اما همچنان کمبودهایی در این رشته ها در برخی شهرستان های استان وجود دارد. دهقانی فیروزآبادی یادآور شد: با توزیع این پزشکان متخصص در استان نیاز ما رفع نمی شود بلکه در برخی رشته ها از جمله رادیولوژی، جراحی، بیهوشی و زنان و زایمان کماکان در برخی شهرستان ها با کمبود مواجه هستیم. وی گفت: در برخی بیمارستان های شهرستان ها از هر رشته شاید تنها یک پزشک فعالیت داشته باشد که در صورت مرخصی رفتن یا سایر جایگزینی برای وی وجود ندارد و این موضوع مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می کند. وی ادامه داد: کماکان پیگیر جذب فلوشیپ فوق تخصص زنان در مرکز ناباروری استان هستیم اما هنوز به نتیجه دست نیافته ایم.  خراسان جنوبی دارای 13 بیمارستان در 11 شهرستان است که با 950 تخت بیمارستانی فعال به بیماران خدمات دهی می کنند.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/05/30 -- 20:15:08
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 282

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا