نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کلاف سردرگم ازدواج جوانان به دست چه کسی باز می‌شود؟‏‎      

این روزها برخی هدف از‎ ‎ازدواج کردن را در وادی و مسئله دیگری (ثروت، کسب مقام و ...) معنا می‌کنند‎ ‎که ممکن است کاملاً از هدف نهایی ازدواج که خدا معین کرده فاصله بگیرند‎. حال باید فکر کرد قرار است چه چاره‌ای برای ازدواج مناسب جوانان اندیشیده‎ ‎شود؟‎!
به گزارش ایکنا، ازدواج همانند پول، قدرت و موقعیت اجتماعی بالا وسیله و راهی است به ‌منظور رسیدن به هدف‌های بزرگ‌تر و مهم‌تر و به ‌عبارت دیگر، زن و مرد به این علت با هم ازدواج می‌کنند که علاوه‌ بر تداوم نسل، نیازهای احساسی، عاطفی، جنسی، مالی، حمایتی و استقلالی‌شان به‌‌درستی برطرف شود.‏
با رفع نیازهاست که طرفین به آرامش و تعادل رسیده و در مسیر پویایی و تکامل قرار می‌گیرند و با ارائه‌ مهر، محبت و همبستگی عمیق نسبت به یکدیگر، علاوه ‌بر شکوفایی استعدادها و دست‌یابی به آرامش درونی، از بسیاری فسادها، انحراف‌ها، سردرگمی‌ها، بی‌بندوباری‌ها، خلاف‌ها، تجاوزهای جنسی، جنایت‌ها و... جلوگیری می‌کنند.
ازدواج‌هایی که با معیارهای درست و از روی آگاهی صورت‌ گیرد، باعث تکامل شده و منجر به سلامتی، آرامش و امنیت فکری و سعادت زوجین که هدف نهایی هر ازدواجی می‌تواند باشد، می‌شود.
متأسفانه بسیاری از ازدواج‌ها چون با معیارهای نادرست، غیرمنطقی و ناآگاهانه و با توجه به سنت‌های اشتباه صورت‌ می‌گیرد، مسئله‌ساز می‌شوند. چراکه این گروه از ازدواج‌ها علاوه‌ بر اینکه به رشد و تکامل زوج‌ها کمک نمی‌کنند باعث می‌شوند بخش بزرگی از انرژی و عمر آنان، صرف حل ‌و فصل مشکلات ناشی از ازدواج‌شان شود.

خانواده‌مداری یکی از ارکان ارزشی
 خانواده‌های ایرانی است

وکیل پایه یک دادگستری خراسان جنوبی خانواده‌مداری را یکی از ارکان ارزشی خانواده‌های ایرانی ذکر می کند و می گوید: خانواده یک پیوند عاطفی و حقوقی است و از آنجا که اساس عالم بر تربیت انسان نهاده شده است خانواده و پرداختن به خانواده نقش مؤثری در تربیت انسان ایفا می‌کند و ورود به خانواده با ازدواج آغاز می‌شود.
مسعود طاهری،  با تشریح تأثیرات مستقیم سخت‌گیری والدین در مسئله ازدواج جوانان به‌ویژه هزینه‌ها و جهزیه‌های بسیار سنگین گفت:‌ اگر امروز سن ازدواج در جامعه افزایش یافته و بسیاری از جوانان به‌واسطه این مسئله مرتکب گناهی شدند عقوبت آن به گردن والدینی است که در این باب سختگیری را بر ازدواج آسان ترجیح داده‌اند.
وکیل پایه یک دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه باید حس و روحیه مسئولیت‌پذیری ‌بین خانواده‌ها و به‌ویژه جوانان نهادینه و فرهنگ‌سازی شود، بیان کرد: برخی از جوانان با وجود داشتن تمکن مالی و شغل مناسب باز هم از ازدواج سر باز‌می‌زنند که این موضوع به دلیل فاصله گرفتن از فرهنگ و هویت اسلامی است.
طاهری با بیان اینکه اگر یک جامعه بخواهد سلامت و امنیت خود را حفظ کند باید سنت ازدواج در آن برقرار شود، اظهار کرد: اگر در امر ازدواج کوتاهی شود جامعه به مشکلات فراوانی مبتلا می‌شود چنانچه بسیاری از مشکلاتی که جامعه ما به آنها مبتلا شده در اثر تأخیر در ازدواج جوانان است.
وی متذکر شد: اگر به مشکلاتی که مانع ازدواج جوانان می‌شود توجه جدی صورت نگیرد، فساد اخلاقی در جامعه افزایش یافته و سبب به‌هم‌ خوردن نظم اجتماعی و همچنین باعث افزایش بیماری ایدز و تجاوزهای جنسی می‌شود چرا‌که یک جوان ناگزیر است برای تکمیل کردن هزینه ازدواج و ارضای شهوت خویش دست به هرگونه اعمال ناشایست بزند.
وکیل پایه یک دادگستری خراسان جنوبی دسترسی به فیلم‌های مستهجن در قالب لوح فشرده، اینترنت و چت کردن و... را از جمله عوامل کاهش سن بلوغ جنسی بیان کرد و افزود: اگر جوانان تحت‌ تأثیر برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله سریال‌ها قرار بگیرند دچار از خود‌باختگی می‌شوند.

تا زمانی‌که معیشت خانواده تأمین نشود
 نمی‌توان زندگی مشترک را شکل داد

طاهری با بیان اینکه برای کاهش روابط دختر و پسر پیش از ازدواج لازم است موانع تشکیل زندگی مشترک را کاهش دهیم، تأکید کرد: تا زمانی ‌که معیشت خانواده تأمین نشود نمی‌توان زندگی مشترک را شکل داد بنابراین برخورداری جوانان از شغل عامل مهمی در ازدواج است.
این وکیل پایه یک دادگستری خراسان جنوبی هزینه‌های گزاف و بی‌مورد در مراسم عروسی را غیرضروری خواند و افزود: متأسفانه سخت گرفتن ازدواج و هزینه‌های گزاف و بی‌مورد منجر به افزایش سن ازدواج شده است.
وی با بیان اینکه با پرداخت وام ازدواج نیز نمی‌توان جوانان را به ازدواج تشویق کرد، افزود: بسیاری از جوانان نیازمند دریافت وام ازدواج هستند، اما متأسفانه این افراد در نوبت وام‌دهی حتی به مدت یک تا دو سال هستند که این خود منجر به
بی‌انگیزه شدن جوانان می‌شود.
طاهری بی‌رغبتی و بی‌میلی به ازدواج را در اثر بدبینی‌ها و بی‌اعتمادی پسران و دختران نسبت به یکدیگر دانست و افزود: ازدواج یکی از نیازهای طبیعی و اجتماعی است لذا هر فردی برای به دست آوردن آرامش خاطر و راحتی فکر به ازدواج و تشکیل خانواده نیاز دارد تا بتواند فرزندان خوبی تربیت کند. وی با تأکید بر اینکه باید جوانان را به امر ازدواج تشویق کنیم، بیان کرد: معاشرت‌های نابجا و دوستی با جنس مخالف ارزان، آسان، فراوان و در مقابل آن تشکیل خانواده سخت، گران و دشوار است.
وکیل پایه یک دادگستری خراسان جنوبی ادامه داد: بیکاری چشمگیر جوانان و تورم بین جوانان و بازتاب این ناامنی در تصمیمات مهم زندگی، باعث شده است تا گرفتن تصمیم برای امر خطیر ازدواج سخت‌تر شود.
طاهری با اشاره به اینکه در دهه های اخیر الگوهای رفتاری خانواده‌ها دچار تحول جدی شده، بیان کرد: بسیاری از جوانان می‌اندیشند که تأمین هزینه‌های گزاف عقد و عروسی، تهیه منزل و پرداخت اجاره خانه، بسیار سخت است و از آنجا که نمی‌توان از عهده مخارج آینده زندگی برآمد بر خلاف میل باطنی از ازدواج می‌گریزند.
وی وسواس و احتیاط بیش از اندازه دختر و پسر را از دیگر عوامل فرار جوانان از این فریضه الهی ذکر کرد و افزود: افرادی که بیش از اندازه در این زمینه وسواس به خرج می‌دهند نمی‌توانند در مورد ازدواج و انتخاب همسر آینده خود تصمیم قطعی بگیرند و حتی گاهی ساعتی قبل از مراسم خواستگاری یا چند روز مانده به مراسم عقد قول و قرارها را زیرِ پا می‌گذارند و حاضر به ازدواج نمی‌شوند.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال 2 هزار و 788 واقعه ازدواج در خراسان جنوبی به ثبت رسیده است، گفت: در این مدت ‌هزار و 62 واقعه ازدواج در مرکز استان صورت گرفته است. 
علی پورحسین اظهار کرد: بعداز بیرجند شهرستان‌های
قاینات با 486 مورد ازدواج، طبس با 268 مورد، نهبندان با 186 مورد و فردوس با 185 واقعه ازدواج در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

رعایت حقوق معنوی همسران نسبت
به یکدیگر؛ مؤلفه اصلی در ایجاد آرامش
و امنیت روانی زندگی مشترک است

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی مؤلفه اصلی در ایجاد آرامش و امنیت روانی در خانواده برپایه زندگی مشترک را رعایت حقوق معنوی همسران نسبت به یکدیگر عنوان و اظهار کرد: خداوند در قرآن خطاب به مردان فرموده است که همواره با رفتار پسندیده و مبتنی بر احترام متقابل با زنان و همسران خود رفتار کنید.
پورحسین با اشاره به اینکه آنچه باعث ایجاد آرامش و آسایش پایدار در زندگی مشترک می‌شود رعایت حقوق همسران نسبت به یکدیگر است، افزود: یکی از حقوق معنوی که زنان بر عهده آقایان دارند برخورد پسندیده و مبتنی بر کرامت انسانی است که باید از سوی آقایان در حق همسران خود رعایت شود.
وی بیان کرد: اگر تمام احتیاجات مادی را برای همسر خود فراهم کنید و در مقابل کرامت انسانی او را نادیده بگیرد مطمئن باشید که زنان شما هیچ گاه احساس خوشبختی، آرامش و امنیت حقیقی نمی‌کنند.

ناسازگاری میان پدر و مادر؛
زمینه‌ساز بی‌رغبتی جوانان به ازدواج

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی، مشاهده کردن ناسازگاری میان پدر و مادر در خانواده و درگیری میان دوستان، آشنایان و خویشان را از دیگر علل بی‌رغبتی دختران و پسران نسبت به ازدواج بیان کرد و افزود: پسران و دختران خوب یا بد بودن ازدواج را در خانه و در رفتار پدر و مادر نسبت به یکدیگر تجربه می‌کنند.
وی با اشاره به روایاتی از سوی امامان و پیشوایان دینی درباره بیان مصادیق معاشرت به معروف با همسران بیان کرد: یکی از این مصادیق این است که هیچ‌گاه با زنان خود با صدای بلند حرف نزنید و اگر ناسزا بگویید در واقع حق معنوی زن را پایمال کرده‌اید.
پورحسین اظهار کرد: عشق خیابانی انسان را کر و کور می‌کند و چنین کسانی همواره در اضطراب و استرس به سر می‌برند، بنابراین اگر ازدواج به شیوه غلط انجام گیرد، آیات قرآن کریم که درخصوص مودت و رحمت و ایجاد آرامش است محقق نمی‌شود چون ازدواج باید عاقلانه و زندگی نیز عاشقانه باشد.

توجه رسانه ملی
به فساد اخلاقی و مشکلات جوانان

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی بر لزوم توجه رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی در راستای آسان‌سازی ازدواج تأکید کرده و افزود: کشورهایی که به‌دنبال توسعه هستند سرمایه خود را روی نسل جوان متمرکز می‌کنند و ما هم باید همین کار را انجام دهیم و به بحث ازدواج توجه ویژه ای داشته باشیم.
پورحسین با بیان اینکه رسانه‌ها در حال حاضر یکی از‎ ‎بهترین راهنماهای اخلاقی برای خانواده‌ها هستند، افزود: تا وقتی که جلوی‎ ‎برنامه‌های مبتذل رسانه‌ها گرفته نشود و نهادها و افراد مسئول به گونه درست‏‎ ‎وسایلی که باعث افزایش فساد در جامعه می‌شود را جمع‌آوری نکنند نمی‌توانیم‎ ‎فساد اخلاقی و مشکلات جوانان را کاهش دهیم‎.‎


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1393/06/26 -- 19:47:01
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1035

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا