نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 3 اسفند 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
27. جمادي‌الثاني 1441
2020 Feb 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
هزارویک مشکل شهرک امام علی (ع)      

مهدی آبادی- در حاشیه بلوار شهید ناصری آپارتمان های چند طبقه ای بر روی تپه های این بلوار توجه شما را جلب می کند. وارد شهرک که می شویم، کانکس هایی  هست که  در آن فردی نان می فروشد و دیگری کار مشاور املاک انجام می دهد. برای رسیدن به برخی واحد های آپارتمانی باید پاهای استوار و قوی داشته تا بتوانید از تپه هایی که اکنون آسفالت کوچه های این شهرک شده اند، بگذرید. وضع فضای سبز خیابان اصلی مناسب است اما وقتی پای در کوچه های شهرک می گذاری، درختان و فضای سبز نیمه خشکی را مشاهده می کنید که به گفته اهالی، آبیاری این درختان توسط برخی ساکنان و آنهم خط درمیان انجام می شود. ساخت پروژه 1500 واحدی مجتمع در زمینی به مساحت 37 هزارمترمربع مهرماه سال 89 در بلوار شهید ناصری آغاز شد. مجتمعی که مانند بیشتر پروژه های مسکن مهر در زمین های حاشیه ای شهر احداث شده و از همان ابتدا با مشکلاتی مانند پیش بینی نکردن خدمات رفاهی و اجتماعی روبه رو شده است. 


سرعت لاک پشتی در 

فراهم کردن امکانات

یکی از ساکنان مسکن مهر بلوار شهید ناصری در گفت‌و‌گو با خبرنگار آوا می گوید: از مشکلات اساسی مسکن مهر هزار و 500 واحدی ، نبود فضای آموزشی، فضای تفریحی و در مجموع نبود خدمات شهری متعارف است. وی با بیان اینکه حتی برای خریدی ساده به مرکز شهر می روم، اضافه می کند: سوپرمارکت کانکسی در این شهرک وجود دارد اما از تنوع محصول برخوردار نیست و بسیاری از ساکنان برای تهیه مایحتاج زندگی از نقاط دیگر شهر خرید می کنند. محسنی اضافه می کند: برای ساختن چنین شهرکی ابتدا باید حداقل امکانات زندگی پیش بینی شود، نه اینکه آپارتمان ها ساخته و مردم مستقر شوند و سپس به فکر دیگر امکانات باشیم. وی با انتقاد از مسئولان ادامه می دهد: اگر با همین سرعت لاکپشتی به فکر فراهم کردن دیگر امکانات باشیم، چند سال دیگر نیز باید برای مشکلات این ساکنان این شهرک گذارشی تهیه کنید. به گفته محسنی مسئولان زیادی برای شنیدن مشکلات اهالی به این شهرک رفته اند ولی با گوش دادن موضوعی حل نمی شود  و باید اقدامی انجام دهند. این ساکن شهرک امام علی به مشکل حمل و نقل نیز اشاره می کند و عنوان می کند:  روزهای تعطیل اصلا اتوبوسی برای ساکنان این شهرک پیش بینی نشده و بسیاری از خانواده ها با تاکسی تلفنی در این روزها رفت و آمد می کنند و در روزهای غیر تعطیل نیز 5 سرویس بیشتر وجود ندارد که اخرین سرویس اتوبوس واحد ساعت 13 می باشد و بعد از آن اتوبوسی به داخل شهرک نمی آید. وی اضافه می کند: گاهی دیر رسیدن  اتوبوس های واحد باعث می شود  مسافران مدت زمان زیادی در گرمای تابستان و سرمای سوزناک زمستان منتظر بمانند.


از وضع فضای سبز، 

گزارش  تصویری بگیرید

سیاری  از دیگر ساکنان شهرک امام علی نیز درباره مشکلات آن می گوید: اگر چه فضای سبز مناسبی برای کناره های بلوار خیابان برای این شهرک تهیه شده اما در داخل کوچه های، آبیاری انجام نمی شود و ساکنان با آب شرب فضای سبز این قسمت ها را آبیاری کنند که هدر رفت زیادی دارد. به گفته وی شهرداری آبیاری درختان و فضای سبز داخل شهرک را وظیفه خود نمی داند و از انجام این کار سرباز می زند.  این ساکن شهرک امام علی اضافه می کند: اگر گزارش تصویری ازفضای سبز داخل بلوک های سایت ارتش شهرک امام علی(ع) بگیرید، متوجه می شوید که بعد از۱۰ سال زحمت تعاونی مسکن چطور شهرداری با ندادن آب و آخرش با سوزاندن درختان خودش را راحت کرد.


نظافت کوچه ها بهتر شده است

سیاری با بیان اینکه این مجتمع ها در تپه های حاشیه ی شهر ساخته شده، می افزاید: در حاشیه شهرک فقط خاک مشاهده که با اندک بادی، فضای این منطقه گرد و خاکی می شود و از شهرداری انتظار داریم با توجه به شرایط محیطی این شهرک، برای ایجاد فضای سبز  سریع تر اقدام کند. به گفته وی فضای سبز از مشکلات مسکن های مهر بیرجند است که نیاز به توجه مسئولان استانی در این باره می باشد. سیاری با بیان اینکه به تازگی نانوایی در این شهرک ساخته شده، می گوید: کانکسی در ابتدای شهرک وجود دارد و در ساعات خاصی به فروش نان می پردازد که به اعتقادم نان های مانده نانوایی های شهر را جمع کرده است. وی اضافه می کند: 2-1 بار به دلیل اینکه مهمان داشته ام مجبور به خرید نان از آن کانکس شدم که بیات بودن نان ها آبروی من را جلوی مهمانانم برد. سیاری به نظافت شهرک نیز اشاره و می گوید: نظافت شهرک تا 6 ماه پیش تعریفی نداشت و هر 3-2 هفته، کوچه ها تمیز می شد که این وضع تغییر  و بهتر شده است. وی اضافه می کند: اما  شهرداری به فضای داخل ساختمان ها رسیدگی نمی کند و متاسفانه گاهی آشغال های زیادی مشاهده می شود که این خود عامل بیماری و رشد موش ها  است. 


مغازه های کانکسی

نداشتن فضای تفریحی و رفاهی حرف  مشترک اهالی شهرک امام علی است. ساکنان از نداشتن تفریح فرزندانشان و نبود مراکز خرید گلایه زیادی دارند. مسلمی با بیان اینکه تفریح فرزندان بازی کردن با همدیگر است، عنوان می کند: مراکز خرید در منطقه وجود ندارد و وسایلمان را از خارج از شهرک تهیه می کنیم و این اصلا زیبنده مرکز استان نیست که  این شهرک از حداقل ها برخوردار نیست. وی به مغازه های کانکسی اشاره و می افزاید: در ورودی شهرک چندتا کانکس وجود دارد، انگار که در مناطق زلزله زده حضور دارید و این اصلا قابل توجیه نیست. وی که از اهالی فاز 2 شهرک امام علی می باشد شدیدا از نبود سطل زباله انتقاد می کند و می گوید: بارها از شهرداری منطقه یک خواستار نصب سطل آشغال در فاز 2 این شهرک شدیم ولی متاسفانه تاکنون به این خواسته توجه ای نشده است. مسلمی تاکید می کند:  این موضوع واقعا شرم آور است و اگر به این وضع رسیدگی نشود شاهد انباشت زباله در کوچه های  این شهرک خواهیم بود که زمینه ساز بسیاری از بیماری های واگیردار خواهد شد.شهروندی نیز در پیامکی به روزنامه آوا با انتقاد از نام گذاری نشدن برخی کوچه های شهرک امام علی (ع) (1500 واحدی ارتش)، نوشته است: در این شهرک هیچ گونه امکانات و خدماتی  از قبیل نانوایی، میوه و تربار، سرویس واحد تمام وقت و... وجود ندارد و شهرداری حتی زحمت قرار دادن سطل آشغال را در این شهرک نمی دهد. به گفته وی درختان در این محله در حال خشک شدن هستند. وی از شهرداری برای پیگیری وضع شهرک امام علی (ع) در خواست کرده است.


آبیاری فضای سبز بین ساختمان ها وظیفه شهرداری نیست

معاون سیما منظر و فضای سبز شهری درباره آبیاری فضای سبز شهرک امام علی (ع) با بیان اینکه آبیاری بلوار اصلی شهرک امام علی (ع) توسط شهرداری انجام می شود، می گوید: آبیاری معابر فرعی و بین بلوک های شهرک امام علی بر عهده شهرداری نیست و در این باره وظیفه ای ندارد. ابراهیم زاده با اشاره به نبود فضای سبز در این شهرک، می افزاید: هیچگونه طرح و نقشه ای برای این موضوع وجود ندارد اما اگر ایجاد فضای سبز به این سازمان ابلاغ شود، بلافاصله برای ساختن بوستانی در شهرک امام علی(ع) اقدام می کنیم.  معاون خدمات شهری شهرداری نیز درباره نبود سطل زباله در فاز دوم این شهرک به خبرنگار آوا می گوید: هنوز این قسمت از شهرک امام علی(ع) تحویل شهرداری نشده و براین اساس اقدامی برای نصب سطل زباله انجام نگرفته است. به گفته شاکری پس از آنکه این قسمت تحویل شهرداری شود، این کار انجام خواهد شد. 


راه حل های مدیرعامل

 اتوبوسرانی

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند نیز با بیان اینکه اختصاص اتوبوس برای مناطق شهری بر اساس نیاز آن منطقه انجام می گیرد، عنوان می کند: میانگین استفاده ساکنان این شهرک از اتوبوس های واحد 80 الی 120 نفر است که توجیه اقتصادی ندارد. غلامپور ادامه می دهد: با این وجود  اتوبوس هایی برای راحتی ساکنان در ساعات مشخص حرکت کرده که در حال انجام است. وی به شروع سال تحصیلی جدید اشاره و تصریح می کند: از اواخر شهریور و اوایل مهر با توجه به افزایش مسافران تعداد اتوبوس های این شهرک افزایش پیدا خواهد کرد. غلامپور به دو راهکار برای حل این موضوع اشاره و می گوید: ورودی شهرک امام علی(ع) اگر باز شود از سایر اتوبوس های خطوط شهری می توان استفاده کرد که به منطقه برای سوار کردن مسافر اقدام کنند اما اکنون این مسیر بسته و اتوبوس ها باید برای دور زدن مسیر زیادی بروند.وی افزایش اتوبوس ها از پنج تا به هشت  دستگاه را راهکار کوتاه مدت این سازمان با شروع سال تحصیلی جدید دانست.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/06/19 -- 20:54:12
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 66

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا