نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 21 آذر 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
14. ربيع‌الثاني 1441
2019 Dec 12

 

 

 

مشاهده کامل خبر
انتقال صنوف آلاینده بیرجند از شعار تا واقعیت      

پرونده انتقال صنوف آلاینده از محدوده شهری بیرجند قصه ای ۱۰ ساله بوده که در مسیر اجرایی در جا می زد و رویای شهروندان برای برخورداری از شهری آرام را تعبیر 

نمی کند.  به گزارش مهر، پرونده انتقال صنوف آلاینده در بیرجند از سال ها گذشته پیش روی مسئولان بوده و گاه و بی گاه محور میزگردهای بی نتیجه ای می شود. مسئولان پس از تصویب طرح در سال ۸۶ هر چند مدت گرد هم می آیند تا مشکلات اجرا را به یکدیگر یادآوری کنند و اما در نهایت تصمیمی برای تسریع روند اجرا اتخاذ 

نمی شود. ناگفته نماند برخی از مسئولان در جلسات مختلف از وعده هایی سخن 

می گویند که تنها شعاری بیش نبوده و حد چند سخن باقی می مانند. واکاوی طرح انتقال صنوف آلاینده از بیرجند از ابتدای تصویب تاکنون نشان می دهد که کلاغ این قصه قصد رسیدن ندارد و رویای مردم بیرجند برای برخورداری از شهری آرام تعبیر نمی شود.اگرچه طی ماه های اخیر اتفاقاتی در امر واگذاری اراضی افتاده و روند صدور پروانه ساخت املاک در سایت جدید شروع شده است اما باز هم گویی موانعی پیش رو است که علی رغم مراجعه کسبه برای دریافت پروانه ساخت، هنوز از سوی شهرداری 

پروانه ای صادر نشده است.بدون شک چیزی که در زنجیره ناقص انتقال صنوف آلاینده بر رنج و نارضایتی مردم می افزاید، قول های نافرجام مسئولان بوده که در هر جلسه در رسانه های خبری تیتر می شود و روز دیگر تنها کاغذ باطله ای بیش نیست.


فرماندار بیرجند در سال ۹۵  : انتقال تا پایان سال ۹۶

فرماندار بیرجند در خردادماه سال ۱۳۹۵ در کارگروه صنوف آلاینده شهرستان بیرجند بر انتقال این صنوف به خارج شهر تاکید کرد و گفت: آخرین‌مهلت برای انتقال، تا پایان سال جاری بوده و معطلی در اجرا توجیه‌پذیر نیست. علی ناصری باری دیگر در ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ در بازدید از طرح ۵۰ هکتاری صنوف آلاینده بیرجند گفته بود: انتقال صنوف آلاینده در ساماندهی صنوف و نیز تجمیع ارائه خدمات به صورت آسان به مردم و نیز از نظر اصلاح سیما و منظر شهری و الزامات زیست محیطی بسیار تأثیرگذار است. وی گفته بود: پس از مرحله آماده سازی طبق ضوابط در نظر گرفته شده، زمین به اتحادیه‌ها واگذار خواهد شد و اصناف می‌توانند طبق نقشه‌های از قبل پیش بینی شده، اماکن صنفی خود را احداث کنند و امید است با پیگیری امور و سرعت بخشیدن به کار، تا پایان سال ۱۳۹۶ انتقال کلیه صنوف آلاینده از شهر بیرجند به سایت پیش بینی شده صورت پذیرد.


عضو شورای شهر بیرجند در خرداد ماه ۹۸ : واگذاری هایی

 که انجام نشد

مرتضی یزدان شناس، عضو شورای شهر بیرجند در بیستم خرداد در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه انتقال صنوف آلاینده از بیرجند به خارج شهر بیان کرد: اقدامات زیرساختی و مأموریت شرکت تعاونی مربوطه در اجرای این طرح به خوبی انجام شده است. 

عضو شورای شهر بیرجند بیان کرد: تاکنون سه هکتار از اراضی تحویل داده شده اما هنوز قطعی نشده تا شهرداری بتواند پروانه ساخت صادر کند. یزدان شناس با بیان اینکه در حال حاضر در چرخه اداری مشکلاتی برای اجرای طرح ایجاد شده است، اظهار کرد: برای نحوه صدور پروانه ساخت و ساز بین شهرداری و راه و شهرسازی اختلافاتی وجود دارد. وی ادامه داد: همچنین ۱۵ هکتار از اراضی مربوط به املاک شهرداری بوده که در نحوه واگذاری‌ها و در جریان مزایده با مشکلاتی رو به رو شده که در روند رفع اشکال است. 

شهردار بیرجنددر تیرماه ۹۸ :  انتقال تا یک  سال و نیم آینده

شهردار بیرجند در یک تیرماه سال جاری در شورای شهر بیرجند انتقال صنوف آلاینده را از مهم‌ترین اولویت‌های پیش روی شهرداری دانست و گفت: بخشی از اراضی این پروژه در اختیار شهرداری است که باید تعیین تکلیف شود و در این راستا پیشنهاد برگزاری مزایده و طرح تشریفات داده‌ایم. محمدعلی جاوید با بیان اینکه محدودیتی در صدور پروانه ساختمانی نداریم، اظهار کرد: دستگاه‌های خدماتی پای کار بیایند تا ساخت و سازها انجام شود.وی خواستار تخصیص اعتباراتی از سوی فرمانداری برای تأمین زیرساخت‌ها شد و افزود: امید است تمام دستگاه‌های پای کار بیایند تا بتوانیم ظرف یک سال و نیم آینده صنوف آلاینده را منتقل کنیم.


کسبه خودشان ملک را بسازند

فرماندار بیرجند بیان کرد: طرح انتقال صنوف آلاینده در ۷۸ هکتار زمین تعریف شده است. علی ناصری با بیان اینکه از این میزان ۱۵ هکتار در مالکیت شهرداری بوده که باید بر اساس ضوابط شهرداری مزایده می شد، افزود: ۴۰ هکتار از زمین هم متعلق به دولت است که سه هکتار از آن در بهمن ماه ۹۶ واگذار شده است. وی ادامه داد: مابقی این اراضی مستثنیات بوده که باید وارد طرح شود و دولت از مالک شخصی خریداری و به شرکت تعاونی واگذار کند که در حال انجام است. ناصری با بیان اینکه بیش از ۱۰ سال شده روندی برای انتقال صنوف را دنبال می کنیم، افزود: در حال حاضر تعاونی شکل گرفته و کاسبان در تعاونی برای انتقال به خارج شهر ثبت نام کرده اند. وی با بیان اینکه تفاهم نامه واگذاری اراضی مستثنیات به تعاونی صنوف آلاینده داده شده است، اظهار کرد: شهرداری نیز مکلف شده بر اساس معرفی تعاونی و مراجعه اعضا پروانه را صادر کند. ناصری ادامه داد: زمین به اعضا واگذار می شود و فرد صنفی باید مطابق ضوابط و طرح های ارائه شده، ملک را ظرف یک سال بسازد. فرماندار بیرجند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “ بر اساس گفته مسئولان ذیربط، سه هکتار از اراضی واگذار شده در سال ۹۶ هنوز در اختیار شرکت تعاونی قرار ندارد تکلیف این اراضی چیست؟”  بیان کرد: این سه هکتار در اختیار شرکت تعاونی بوده و شهرداری در حال صدور پروانه است.وی با بیان اینکه اعضای شرکت تعاونی مانعی ندارند و افراد می توانند با مراجعه به شهرداری پروانه را اخذ کنند، افزود: برای ساخت ملک به کسبه تسهیلاتی اعطا می شود. 


هنوز پروانه ای صادر نشده است

مدیرعامل شرکت تعاونی ساماندهی صنوف آلاینده بیرجند هم در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت پرونده انتقال صنوف آلاینده از بیرجند بیان کرد: واگذاری اراضی به کسبه در سطح ۴۵ هکتار آغاز شده است.محمد حسین دلیر بیان کرد: از طرف شهرداری هنوز پروانه ای برای ساخت صادر نشده است و فقط تا مرحله نقشه پیش رفته اند.وی ادامه داد: روزانه به هر صنفی برنامه داده می شود تا برای پروانه ساخت به شهرداری مراجعه کنند که برخی هنوز مراجعه نکرده اند.دلیر با بیان اینکه از مجموع سایت ۷۸ هکتاری، ۱۵ هکتار در دست شهرداری بوده که هنوز گره هایی دارد، گفت: این اراضی یک بار به مزایده گذاشته شده اما بی نتیجه مانده و مجدد قرار شد به قیمت دولتی بدهد که فرم پیشنهادی قرارداد برای تصویب در دست شورا است.


تسهیلات فرمانداری کارساز نیست

مدیرعامل شرکت تعاونی ساماندهی صنوف آلاینده بیرجند بیان کرد: پایان اجرای این طرح و انتقال کامل صنوف آلاینده بستگی به ساخت مغازه در سایت جدید دارد. وی با بیان اینکه مجوز ساخت شهرداری در حال حاضر یک ساله است، اظهار کرد: بر اساس قانون کسبه می توانند در صورت اینکه نتوانستند عملیات ساخت را انجام دهند، پروانه را تمدید کنند.دلیر بیان کرد: بسیاری از افراد توانایی مالی خوبی نداشته و انتظار نمی رود ظرف یک سال بتوانند کار ساخت را به پایان برسانند.وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه “تسهیلات فرمانداری برای احداث املاک کارساز نیست؟” افزود: تسهیلات ۱۸ درصد بوده و تسهیلات ارزانی در کار نیست.دلیر با اشاره به زیرساخت های سایت ۷۸ هکتاری بیان کرد: عملیات برق رسانی رو به اتمام است ولی در آبرسانی اندکی مشکل داریم.اینگونه که پیداست مردم شهر روزها و شاید سال های زیاد دیگری را باید به انتظار باشند تا شب و روزشان به لحظاتی آرام پیوند بخورد و بدون دغدغه از مسائل بهداشتی قدم در خیابان ها بگذارند.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/06/23 -- 19:21:49
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 983

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا