نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 8 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
02. جمادي‌الثاني 1441
2020 Jan 28

 

 

 

مشاهده کامل خبر
بازار مَسکن، مُسکن می‌خواهد      

سال گذشته بیشتر بازارها به سمت رکود گام برداشتند اما بازار مسکن رونق خوبی را تجربه کرد و افزایش معاملات را در نیمه دوم سال به عیناً مشاهده کردیم به طوری که به گفته کارشناسان بازار مسکن رشد ۱۲۰ درصدی را در سال ۹۷ تجربه کرد. به گزارش تسنیم، روند افزایش قیمت بازار مسکن خراسان جنوبی را هم بیمار کرد به طوری که در ماه‌های ابتدایی سال جاری با یک سد بسیار محکم برخورد کرد که در پی افزایش قابل‌ توجه قیمت‌ها، ظرف‌ چند ماه کاهش جدی قدرت خرید مردم در بازار را در بر داشت.ثبات خرید و فروش در بازار مسکن ‌در‌ سال‌جاری چنان چشمگیر بود که مجدد بازار را تحت‌تاثیر قرار داد چون افزایش 120 درصدی قیمت‌ها توان خرید را از خریداران گرفت و صاحبان املاک هم تحت‌تاثیر بازار حاضر به فروش ملک با قیمت پایین‌تری نیستند.سودهای بالا و یک شبه در حوزه مسکن باعث شد تا در یک سال و نیم گذشته سرمایه‌های سوداگران وارد حوزه مسکن شود که متاسفانه مشکلات زیادی رابرای اقشار متوسط و کم درآمد جامعه برای خانه دار شدن به دنبال داشت. هرچند برخی از مشاوران املاک ثبات خرید و فروش در بازار مسکن را بازگشت آرامش در این بازار می‌‌دانند اما این بازار بیمار مُسکنی از طرف مسئولان می‌خواهد تا بتواند التیامی بر زخم‌های آن باشد.

 

نظارتی وجود ندارد

یک شهروند با گلایه از بازار نابسامان مسکن در بیرجند می‌گوید: سال گذشته بعد از چند ماه دوندگی موفق شدم تا وام مسکن را از یکی از بانک‌های شهر بگیرم تا بعد از 15 سال مستاجری بلکه بتوانم سرپناهی برای خانواده و سرمایه‌ای برای خود تهیه کنم اما وقتی وارد بازار مسکن شدم اوضاع را از آنچه که شنیده بودم بسیار آشفته‌‌تر دیدم. وی ادامه می‌دهد: با توجه به مبلغی که در اختیار داشتم بنگاه‌های املاک چند خانه را معرفی کردند که بعد از دیدن آنها یکی را برای معامله انتخاب کردم و مقرر شد تا بعد از یک هفته خانه خریداری شود اما بعد از گذشت 4 روز از طرف فروشنده معامله به دلیل افزایش ناگهانی قیمت‌ها در بازار فسخ شد. وی بیان کرد. چندین معامله به دلیل افزایش قیمت‌ها و پشیمانی صاحبان املاک انجام نشد و متاسفانه بنگاه‌های مشاور املاک هم در این‌زمینه بی‌تقصیر نیستند و برخی از آن‌ها با دامن زدن به افزایش قیمت‌ها از آب گل‌آلود ماهی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند.وی اگرچه افزایش قیمت در بازار مسکن را یک معضل کشوری می‌داند اما تاکید می‌کند: به گفته مسئولان, خراسان‌جنوبی استانی محروم و کم‌برخوردار است و سطح درآمد اقشار بسیار پایین بوده و باید نظارتی بر حوزه مسکن باشد تا قیمت‌ها به صورت کشوری بالا نرود و با دلالان برخورد شود.وی نبود نظارت بر بازار مسکن و فعالیت برخی از مشاوران املاک را از طرف مسئولان مهم‌ترین علت نابسامانی در این عرصه عنوان می‌کند.

 

قیمت دلخواه فروشندگان

یک کارشناس مسکن در زمینه بازار راکد خرید و فروش این بازار می‌گوید: متاسفانه سال گذشته بازار مسکن در خراسان جنوبی دستخوش افزایش‌های ناگهانی شد که همین امر باعث شد تا برخی از سود‌جویان در این عرصه از موقعیت بازار سوء‌استفاده کرده و قیمت‌های نجومی را بر روی املاک و زمین‌های فروشی بگذارند.مجیدی ادامه می‌دهد: برخی از مشاوران املاک که پیمانکار فروش برخی از مجتمع‌های آپارتمانی در شهر بودند با قیمت‌گذاری بر روی برخی از املاک شخصی باعث شدند تا قیمت‌ها از طرف مالکان بالا رفته با این وضع برای فروش مجتمع‌های آنان نیز با قیمت بالا موقعیتی فراهم شود. وی یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت‌ها را وجود برخی از کانال‌های تلگرامی و سایت‌های فروش مسکن می‌داند و می‌گوید: متاسفانه وجود این سایت‌ها که از طرف برخی از دلالان بارگذاری شده باعث می‌شود تا فروشنده با وجود مقایسه ملک خود با دیگری هرگونه قیمتی که دلخواه اوست بگذارد و همین امر نظارت و کارشناسی دقیق بازار مسکن را دچار اختلال کند.

 

از ارزانی خبری نیست

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند در زمینه وضعیت بازار مسکن می‌گوید: بازار راکد است اما از ارزانی خبری نیست و پیش‌بینی می‌کنیم با خبرهایی که از افزایش قیمت آهن‌آلات و سیمان به گوش می‌رسد بازار مسکن به همین صورت باقی بماند. اربابی، در مورد گلایه مردم برای بالا رفتن قیمت‌ها ادامه می‌دهد: زمانی که دارایی برای املاک مالیات‌ها را افزایش داده است چطور می‌توان از مردم انتظار داشت تا قیمت ملک خود را در خرید و فروش و اجاره کاهش دهند. وی ادامه می‌دهد: به عنوان مثال مالیات مغازه سال گذشته 4 میلیون و 400 هزار تومان بوده که امسال اداره دارایی مالیات همان مغازه را 24 میلیون و 400 هزار تومان افزایش داده و چطور می‌توان از مالک تقاضا کرد تا با قیمت پایین‌تری ملک را اجاره یا به فروش برساند.وی با گلایه از نبود توجه مسئولان استان به بخش مسکن ادامه می‌دهد: در بیرجند مشکل زمین و ساخت و ساز وجود ندارد اما به دلیل سنگ‌اندازی مسئولان در حوزه ساخت و ساز 20 نفر از سرمایه گذاران ساخت و ساز به مشهد رفته و در زمین‌های اطراف آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.وی سختگیری‌ها در زمینه جریمه و خلافی‌ها را مهم‌ترین عامل مشکلات پیش روی سرمایه‌گذاران ساخت و ساز در استان عنوان کرده و می‌گوید: این‌گونه سنگ اندازی‌ها برای استان فاجعه است. وی در مورد فعالیت بنگاه‌ها در سایت‌های فروش مسکن بیان می‌کند: با اصل فعالیت مخالفیم اما زمانی که افراد شخصی در سایت‌ها فعال هستند مشاوران املاک هم قانونی می‌توانند فعالیت کنند و این نظارت برعهده دولتمردان هست تا فعالیت را ممنوع کنند. این سخنان رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند در حالی است‌که 15 تیر ماه سال جاری در گفتگو با تسنیم گفته است: 50 درصد وضعیت کنونی و آشفته بازار مسکن به مردم بر می‌گردد چرا که اگر اقدام به خرید نکنند, قیمت‌ها به طور حتم کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به جمعیت استان و شهرستان و موقعیت جغرافیایی قیمت مسکن را بیشتر از نرخ کشوری و به نوعی شگفت انگیز مطرح و تاکید می‌کند: هیچ اهرم، قانون، منبع و ملاک تعیین‌کننده‌ای برای قیمت‌گذاری و خرید و فروشحتی در کشور وجود ندارد و این خود سبب افزایش قیمت می‌شود.

 

وظایف دولت درباره بازار مسکن

تامین و عرضه مسکن مورد نیاز جامعه یکی از اولویت‌های بزرگ دولت محسوب می‌شود که با توجه به اهمیت تامین مسکن در معیشت خانواده‌ها همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهور بوده و در وزارت راه و شهرسازی نیز تلاش می‌شود که از هر تصمیم و ایده‌ای که درنهایت منجر به خانه‌دار شدن مردم شود هم راستا با قانون حمایت و به نهضت تولید مسکن کمک شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان در این زمینه و در راستای سخنان رئیس جمهوری مبنی بر در اختیار گذاشتن زمین‌های دولتی به کارمندان برای کاهش قیمت مسکن می‌گوید: سهمیه زمین‌ها برای استان مشخص شده که بر این اساس برای شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت زمین تامین و در اختیار بنیاد مسکن قرار داده می‌شود که برای استان خراسان‌جنوبی در این زمینه یک هزار و 67 واحد درنظر گرفته شده است.مهدی جعفری ادامه می‌دهد: سهمیه برای شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت استان که شامل بیرجند می‌شود یک هزار و 383 واحد است که نحوه واگذاری تاکنون مشخص نشده است.

به گفته وی در زمینه بازآفرینی شهری یک هزار و 900 واحد سهمیه برای استان و همکاری با مردم برای ساخت و ساز ملک مشخص شده است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/07/10 -- 20:16:10
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 777

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا