نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
صف بیکاری طولانی می‌شود      

4.5‎میلیون نفر در راه بازار کار؛

صف بیکاری طولانی می‌شود

سرگرمی جدید برای 1.7 میلیون متقاضی کار

با وجود هشدارهای یکسال اخیر مقامات دولت تدبیر و امید‎ ‎درباره ورود 4.5 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی به بازار کار در آینده ای‎ ‎نزدیک، امسال نیز یک میلیون و 700 هزار نفر در رشته های مختلف پذیرفته و‎ ‎راهی دانشگاه ها شده اند. کارشناسان معتقدند کشتی به گل نشسته بازار کار،‎ ‎توانایی پذیرش هزاران کارجوی دانشگاه رفته دیگر را ندارد و باقی ماندن این‎ ‎مسئله باعث می شود تا بحران بیکاری جوانان در سال های آینده بسیار جدی تر‎ ‎شود‎.
‎به گزارش مهر، آمارها نشان می دهد نرخ بیکاری فارغ التحصیلان
‎دانشگاهی 2 برابر نرخ عمومی بیکاری در کشور است. در گروه تحصیل کرده های‎ ‎دانشگاهی، نرخ بیکاری زنان تا 50 درصد افزایش یافته و عموماً بنگاه ها و‎ ‎کارفرمایان اقبال چندانی به پذیرش کارجویان فارغ التحصیل دانشگاهی ندارند‎.
‎کارفرمایان معتقدند این دست از جویندگان شغل، جز مدرک دانشگاهی هیچگونه‎ ‎تبحر و مهارت دیگری برای عرضه در محیط بنگاه ندارند و از این رو بسیاری از‎ ‎کارفرمایان تمایلی به تحمل هزینه های آموزش نیروهای فاقد تجربه و مهارت‎ ‎انجام کار ندارند‎. در این شرایط، بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به یک مسئله بزرگ برای کشور‎ ‎تبدیل شده و دولت ها در یکی دو دهه اخیر از حل آن عاجز مانده اند.
در حال‎ ‎حاضر، صدها هزار نفر از جوانان کشور در رشته های مختلف دانشگاهی مشغول به‎ ‎تحصیل هستند، اما تحصیلات آنها ارتباط چندانی به نیازهای روز بازار کار‎ ‎کشور ندارد و در برخی از رشته ها ممکن است سال های سال از آخرین به‎ ‎روزرسانی درس ها نیز گذشته باشد‎.

‎مسئله ای که دولت ها نمی توانند حل کنند

رئیس جمهور اخیراً خواستار اصلاح روند جذب دانشجو در دانشگاه ها شده و بر‎ ‎این مطلب تأکید کرده که باید رشته های دانشگاهی را با نیازهای بازار کار‏‎ ‎کشور، منطبق کرد. کارشناسان بازار کار معتقدند دولت ها در سال هایی برای‎ ‎انتقال بخشی از نیروی متقاضی کار و به نوعی سرگرم کردن جوانان، زمینه های‎ ‎ورود به دانشگاه ها را فراهم کردند‎.
‎این سیاست هم اکنون سال هاست که دنبال می شود و در پی آن هر ساله صدها‏‎ ‎هزار نفر از مدارس وارد دانشگاه ها
می شوند در حالی که برای اشتغال آنها در‎ ‎آینده بسیار نزدیک، هیچ فکری نشده است‎.
‎این مسئله باعث انباشته شدن تقاضا برای کار از سوی
فارغ التحصیلان‎ ‎دانشگاهی شده به نحوی که وزیر کار
می گوید: به زودی باید منتظر ورود 4 میلیون و‎ 500 ‎هزار کارجوی فارغ التحصیل دانشگاهی به بازار کار کشور باشیم‎.
‎علاوه بر اینکه سیاست تأخیر در ورود به بازار کار و ایجاد سرگرمی برای‎ ‎جوانان به مرحله اجرا درآمده است، تقاضای عجیب و عطش فراوان خود جوانان‎ ‎برای ورود به دانشگاه ها را نیز نباید از یاد برد. سال هاست که اغلب‎ ‎متقاضیان دانشگاه ها
را گروه هایی تشکیل می دهند که پذیرش در هر یک از
رشته‎ ‎های تحصیلی برای آنها تفاوت چندانی ندارد‎.

‎ورود به دانشگاه در هر رشته ای که شد‎!‎

افراد رشته هایی را برای ورود به دانشگاه ها انتخاب می کنند تا بالاخره در‏‎ ‎یک رشته پذیرفته شوند و بین دو تا چند سال را در دانشگاه ها بگذارنند، سپس‎ ‎مدرکی بگیرند هم برای اینکه دیگران بدانند آنها دانشگاه رفته اند و هم‎ ‎اینکه اگر جایی یک زمانی شغلی برایشان پیدا شد، آن مدرک را نیز ارائه دهند‎ ‎بلکه بتوانند استفاده ای نیز از آن ببرند‎.
‎به بیان ساده تر، اغلب انتخاب هایی که توسط افراد برای ورود به دانشگاه ها‎ ‎صورت می گیرد بی هدف و یا با اهدافی غیر از مباحث علاقمندی به تحصیل در آن‎ ‎رشته خاص، داشتن هدف مشخصی در آینده و مسائلی از این دست صورت می گیرد که‎ ‎البته این مطلب در مورد همه دانشجویان و همه رشته های دانشگاهی صادق نیست‎.
‎عموماً افراد بدون مطالعه و دانستن اینکه رشته تحصیلی انتخاب شده چه‎ ‎جایگاهی در بازار کار دارد، چه آینده ای می توان از طریق آن برای اشتغال‎ ‎متصور بود و مسائل با اهمیتی از این دست؛ وارد تحصیل در دانشگاه ها می‎ ‎شوند. این مسئله باعث تربیت دانشجویانی بی علاقه به مباحث درسی، اتمام‏‎ ‎تحصیلات با کمترین داشته ها و ناکارآمد در بازار کار کشور می شود‎.
‎عنوان می شود بخش قابل توجهی از کارجویان فارغ التحصیل دانشگاهی اساساً‎ ‎توانایی پذیرش تصدی های بازار کار را ندارند. کارفرمایی می گفت: کارجویان در‎ ‎زمان مراجعه برای جستجوی شغل، تنها دارای مهارت در رانندگی هستند و مدارک‎ ‎دانشگاهی آنها عملاً هیچگونه فایده ای برای کار ندارد‎.

‎مهارت انجام کار در حد رانندگی

یک مسئله قابل ذکر دیگر در عدم ساماندهی رشته های دانشگاهی و تلاش برای‎ ‎منطبق کردن آنها با نیازهای روز بازار کار کشور این است که دولت ها از این‎ ‎محل و رقابت جوانان برای ورود به دانشگاه ها در هر رشته ای که بشود، درآمد‎ ‎کسب می کنند و حاضر نیستند از این درآمدها به نفع بازار کار کشور و در‎ ‎راستای ساختن آینده ای بهتر برای جوانان بگذرند‎.
‎برخی معتقدند ساماندهی رشته های دانشگاهی می طلبد تا پذیرش دانشجو در برخی‎ ‎از رشته ها دست کم برای چندسال متوقف شود. از ورود بیش از اندازه جوانان به‎ ‎برخی از
رشته هایی که دیگر بازار کاری برای آنها وجود ندارد جلوگیری شود و‎ ‎از این طریق نوعی ساماندهی جدی در رشته های بیشمار دانشگاهی صورت گیرد.‎ اساساً مشاوره انتخاب صحیح رشته های دانشگاهی؛ موضوعی نیست که در مدارس به‎ ‎افراد آموزش داده شود‎. همچنین لازم است تا بسیاری از رشته های دانشگاهی مجهز به جدیدترین تغییرات‎ ‎علمی جهان شوند، بر اساس نیازهای روز بازار کار کشور حرکت نمایند و از‎ ‎تربیت دانشجویان در رشته هایی که تنها یک مدرک برای فارغ التحصیلان به‎ ‎همراه دارد، پرهیز شود‎.
‎حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار با بیان اینکه بیکاری فارغ التحصیلان‎ ‎دانشگاهی و جوانان تقریباً از دهه دوم انقلاب به عنوان یکی از چالش های دولت‎ ‎ها مطرح شد، گفت: در آن مقطع برخی از مسئولان، تحصیل جوانان در دانشگاه ها‎ ‎را نوعی اشتغال موقت تلقی کردند‎.
‎این کارشناس بازار کار اظهارداشت: بنابراین با این دیدگاه ها دانشگاه ها‎ ‎توسعه پیدا کرد و از این طریق بخشی از تقاضاهای کارجویان به سال های آینده‎ ‎موکول شد. اما بالاخره انباشت تقاضای کار در ایران شکل گرفت و پس از آن نیز‎ ‎تحریم ها و برخی برنامه های دولت ها نیز باعث تضعیف بازار کار کشور و‎ ‎سرمایه گذاری در این مسیر شد‎.

‎کشتی بازار کار به گل نشست

حاج اسماعیلی عدم تمایل دولت ها به واگذاری تصدی ها به بخش خصوصی و در‎ ‎نتیجه امکان شکل گیری سرمایه گذاری های
جدید را مشکل دیگر بازار کار کشور‎ ‎برشمرد و افزود: با وجود قانون اصل 44، در سال های اخیر دولت ها در مقابل‎ ‎واگذاری تصدی ها به بخش خصوصی واقعی مقاومت کردند که این مسئله می تواند به‎ ‎جریان سرمایه گذاری ها و در نتیجه رونق بازار کار کشور لطمه بزند‎. وی ادامه داد: با این شرایط علاوه بر اینکه توان بازار کار در جذب همه‎ ‎تقاضاهای شغلی به شدت کاهش یافت، از سویی بر تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی‎ ‎نیز افزوده شد. با وجود انجام برخی کارها مانند ایجاد دانشگاه های
علمی‎ ‎کاربردی، اما دولت ها باید برای تطبیق واقعی رشته های دانشگاهی با نیازهای‏‎ ‎بازار کار، ساختارهای فراوانی را ایجاد کنند‎.
‎این فعال کارگری کشور تأکید کرد: در حال حاضر، متأسفانه کشتی بازار کار‎ ‎کشور به گل نشسته است و ضعف های فراوانی وجود دارد. عدم تناسب در ایجاد‎ ‎اشتغال بین بخش های مختلف اقتصادی، خدمات، صنعت و کشاورزی نیز حاکی از وجود‎ ‎مسائل جدی در این بخش است‎.
‎به گفته حاج اسماعیلی، در حال حاضر اشتغال زایی خدمات دو برابر کشاورزی و‎ ‎بیشتر از بخش صنعت است و صنایع در یکی دو دهه اخیر رشد چندانی نداشته است. ‎از سویی این مسئله به عدم پویایی در بازار کار کشور لطمه زده است‎.
‎وی خاطرنشان کرد: در هر صورت تأخیر در ورود کارجویان به ویژه فارغ‎ ‎التحصیلان به بازار کار، لطمات و زیان هایی را برای جامعه به همراه خواهد‎ ‎داشت و این مسائل باعث افزایش هزینه های کشور می شود‎.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1393/06/30 -- 20:04:34
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 998

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا