نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 دي 1397
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
09. جمادي‌الاول 1440
2019 Jan 16

 

 

 

مشاهده کامل خبر
تفاهم نامه استان با افغانستان بر روی میز وزارت امورخارجه مانده است      

در دیدار فعالان اقتصادی خراسان جنوبی با رئیس کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد:
تفاهم نامه استان با افغانستان بر روی میز وزارت امورخارجه مانده است

کاظمی فرد- معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خراسان جنوبی گفت: تفاهم نامه امضاء شده خراسان جنوبی با کشور افغانستان به تصویب وزارت امور خارجه نرسیده است. به گزارش خبرنگار آوا، علی رضایی در نشست اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعضای اتاق بازرگانی استان اظهارکرد: اقتصاد مقاومتی به تعبیر مقام معظم رهبری برآمده از فرهنگ جهادی است که فرصت مناسبی برای مدیریت جهادی و نقش آفرینی مردم است. وی با اشاره به اینکه مرزنشینان خراسان جنوبی با تمام قوانین و مقررات صادراتی کشور آشنا هستند، گفت: اما در حال حاضر در زمینه صادرات در بازارچه های مرزی با مشکلاتی مواجه هستیم. رضایی افزود: با اقتصاد مقاومتی، امید است بسیاری از ضرورت‌ها از جمله رکود، تورم، بیکاری، کمبود سرمایه، بخش خصوصی و از این قبیل رفع شوند. وی با  اشاره به اینکه باید در بخش کشاورزی نرخ بهره وری را بالا ببریم تصریح کرد: برای رسیدن به این هدف هزینه هایی که در بخش کشاورزی صرف می شود باید هدفمند باشد. رضایی با بیان اینکه هم اکنون دغدغه اصلی ما در استان حفظ وضعیت موجود صنعت و کشاورزی است، عنوان کرد: خدمات نیز از اولویت های  اصلی ما است. وی یادآور شد: در خراسان جنوبی 17 هزار بیکار وجود دارد که باید دولت برای این افراد چاره ای بیندیشد. معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه فراوری محصولات استراتژیک خراسان جنوبی از جمله زعفران در دستور کار ما قرار دارد، گفت: فعالیت در بازار افغانستان نیازمند ریسک است. وی در پایان یادآورشد: در زمینه رونق صادرات، تفاهم نامه هایی با کشور افغانستان امضاء شده است که هنوز به تصویب وزارت امور خارجه نرسیده است.

مشکلات کمبود نقدینگی کارخانه سیمان
 باقران و فولاد قاینات از مرکز پیگیری شود

در ادامه رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن بیرجند گفت: مشکلات کمبود نقدینگی کارخانه سیمان باقران و فولاد قاینات از مرکز پیگیری شود. احتشام اظهارکرد: با توجه به اینکه خراسان جنوبی دارای ظرفیت های بسیاری در زمینه های فرهنگی و منابع خدادادی است در پیشرفت بسیاری از امور از جمله صنایع عقب مانده است. وی عنوان کرد: خراسان جنوبی استانی کم باران است ولی صادرکننده محصولات استراتژیک از جمله زرشک، عناب، زعفران و انار می باشد که تاکنون این محصولات به صورت کامل فراوری نشده است. وی با بیان اینکه 98 درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود، افزود: فراوری و صادرات محصولات استراتژیک این منطقه می‌تواند نقش بسزایی در توسعه اقتصاد این استان داشته باشد.

بالابودن نرخ تسهیلات بانکی باعث
 کاهش انگیزه صادرکنندگان شده است

احتشام با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری‌های زیادی در بخش صنعت در این استان صورت گرفته است، گفت: متأسفانه به دلیل برخی مسائل، بخش صنعت این استان با مشکلات زیادی مواجه شده اند. وی بالا بودن نرخ تسهیلات را یکی از مشکلات سرمایه‌گذاران دانست و تصریح کرد: این عامل باعث کاهش انگیزه صادرکنندگان شده است و هنوز برخی از صادرکننده های استان از سالیان گذشته مشوق ها و جوایز صادراتی خود را دریافت نکرده اند.
احتشام با اشاره به اینکه هنوز در زمینه صادرات در خراسان جنوبی فرایند مناسبی نداریم، بیان کرد: علیرغم اینکه  طرح آمایش سرزمینی در بخش صنعت خراسان جنوبی تدوین شده، هنوز این طرح اجرایی نشده است. وی عنوان کرد: انتظار ما این است که مشکلات بخش صنعت خراسان جنوبی به صورت ویژه و عملیاتی پیگیری شود و از برگزاری این گونه جلسات یک خروجی داشته باشیم و صرف یک نشست و برخاست نباشد. وی با اشاره به اینکه تا کنون بیشتر واحدهای صنعتی استان تعطیل
شده اند، افزود: برخی از این واحدهای نیز زیر ظرفیت اسمی خود فعالیت دارند. احتشام با تأکید براینکه جز سرمایه گذاری صنعتی در خراسان جنوبی راهی برای اشتغال استان وجود ندارد، اظهارکرد: حل مشکلات سیمان باقران و فولاد قاینات نیازمند پیگیری از مرکز است. وی بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی را یکی از مشکلات سرمایه‌گذاران عنوان کرد و گفت: افزایش نرخ سود بانکی، قدرت صادرات را از صادرکنندگان ما گرفته است.
سهم خراسان جنوبی در پنج سال آینده
در صادرات غیر نفتی  32 میلیارد دلار است

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: اگر به دنبال اقتصاد خودکفا هستیم باید در پنج سال آینده 200 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته باشیم که از این میزان سهم خراسان جنوبی 32 میلیارد دلار است. مداحی با بیان اینکه اقتصاد ما هم در تئوریک و هم ساختار مشکل دارد، افزود: هدف از حضور ما در استان ها بررسی مشکلات سرمایه گذاران و ارائه و دریافت پیشنهاد برای رونق مجدد صنعت است که اگر مشکلات ناشی از قوانین باشد این مشکلات به مجلس ارسال شود. وی عنوان کرد: طی پنج سال گذشته 660 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته‌ایم و اگر به دنبال اقتصاد خود کفاء هستیم باید 200  میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در پنج سال آینده  داشته باشیم که از این میزان سهم خراسان جنوبی 32 میلیارد دلار است. وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان ما اعتماد به نفس خودشان را از دست داده اند، اظهارکرد: تولیدات ما به خواب زمستانی رفته اند که نیازمند توجه ویژه دولت است. وی گفت: برای خروج از رکود باید بخش تولید حمایت جدی شوند.
در این مراسم همچنین جمعی از فعالان  اقتصادی، کارآفرینان، صادرکنندگان و تجار استان به بیان دیدگاه های خود پرداختند.


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1393/08/05 -- 19:32:15
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 823

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا