نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
آی تی ، نسخه معاون وزیر برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی      

برزجی- همایش سرمایه گذاری، تولید و اشتغال خراسان جنوبی در حالی روز سه شنبه با حضور 120 سرمایه گذار خارجی و داخلی برگزار شد که 11 تفاهم نامه همکاری به منظور سرمایه گذاری در استان  به امضا رسید. 

این همایش یک روزه با دعوت استانداری و شرکت سرمایه گذارانی از استان های خراسان رضوی، تهران، سیستان و بلوچستان ،

در بیرجند برگزار شد. سر کنسول پاکستان، مسئول امور کنسولی سفارت تاجیکستان و دبیر دوم سر کنسول گری افغانستان نیز برای آشنایی با ظرفیت ها و توانمندی های اقتصادی و صنعتی استان و همچنین رایزنی با سرمایه گذاران در بخش های مختلف، در این همایش حضور داشتند.

 

تجاری شدن ایده ها با کمک 

استارت آپ ها و انبوه نخبگان استان 

در ابتدای  این همایش رئیس اتاق بازرگانی ، 

صنایع و معادن و کشاورزی استان که به نمایندگی از فعالان اقتصادی خراسان جنوبی سخن می گفت ضمن معرفی توانمندی های استان از جمله معادن ، وجود معدن علم و دانش و منابع انسانی کارآمد را مورد اشاره قرار داد و افزود: سرمایه گذاران می توانند با ورود به استارت آپ ها از انبوه نخبگان استان بهره جسته و ایده های آنان را تجاری کنند. احتشام با تاکید بر اینکه فناوری در خراسان جنوبی حرف اول را می زند خاطر نشان کرد: بخش کشاورزی نیز می تواند اشتغالزا باشد و مرز افغانستان نیز فرصت ویژه ی سرمایه گذاری به منظور تولید برای صادرات می باشد. وی گردشگری ، توریسم و صنایع دستی را از دیگر زمینه های سرمایه گذاری در استان برشمرد و یاد آور شد: با توجه به وجود منطقه ویژه اقتصادی زمینه سرمایه گذاری مشترک نیز وجود دارد که عبور محور ترانزیتی شرق کشور از خراسان جنوبی نیز موقعیتی خوبی به این استان بخشیده است. 

 

اشتغال، راه به دست آوردن دل مردم 

  نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس نیز  همان توانمندی های که پیش از او احتشام برشمرده بود را متذکر شد و گفت:  تمام جریانات سیاسی اگر بخواهند دل مردم خراسان جنوبی را به دست آورند، راه آن ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری است.حجت الاسلام عبادی توصیه کرد: در بخش آی تی از نیروهای با سواد استان استفاده شود. وی با بیان اینکه بازار اشتغال خراسان جنوبی زیاد است اما از آن استفاده ای نشده خاطر نشان کرد: باید کانون های مشورتی برای استفاده از نظرات مردم ایجاد شود . 

 

سرمایه گذار در خراسان جنوبی 

با کارگر پرخاشگر متوقع

مواجه نمی شود 

نماینده مردم بیرجند، درمیان  و خوسف به تدین و ادب مردم استان اشاره کرد و افزود: سرمایه گذاری که در این استان وارد شود می تواند مطمئن باشد که در خراسان جنوبی با کارگر پرخاشگر و پر توقع مواجه نخواهد شد. 

عبادی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران از فرصت مرز در این استان می توانند بهترین بهره را ببرند گفت: دولت با اصلاح لایحه ای که به مجلس داده است برای خراسان جنوبی منطقه آزاد در نظر گیرد.  افزود: اگر سرمایه گذاران، گلایه ای داشته باشند، باید استانداری به سخنان آنها برای رفع مشکلات توجه کند.

بزرگترین مرکز فروش صنایع دستی در خضری ایجاد می شود

  استاندار خراسان جنوبی نیز در ادامه این همایش از کلنگ زنی بزرگترین مرکز دائمی فروش نمایشگاهی صنایع دستی در خضری خبر داد و بیان کرد: منابع ساخت این نمایشگاه صددرصد تامین است.محمدمهدی مروج الشریعه با بیان اینکه در راستای توسعه ارتباطات هوایی استان پرواز بیرجند به کیش آغاز شده ، افزود: همچنین پرواز بیرجند- زاهدان در حال راه اندازی است و پرواز بیرجند به شمال نیز راه اندازی خواهد شد.وی  با بیان اینکه در سند آمایش خراسان جنوبی پنج محور اساسی برای توسعه استان پیش بینی شده، تاکید کرد: نمایشگاه توانمندی های استان؛ مکملی است که دریچه ای از فرصت های سرمایه گذاری را در مقابل چشم سرمایه گذاران قرار داده است. استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه معادن از محورهای توسعه استان است، گفت: کشف و استخراج و فرآوری از اهداف عمده ما در این راستا است.وی صنایع دستی و گردشگری را  از دیگر محورهای توسعه استان معرفی کرد و افزود: خراسان جنوبی گذرگاهی برای ورود و خروج هزاران زائر است و از  این فرصت باید برای بازار مبتنی بر صنایع دستی برنامه ریزی شود.

سهم خراسان جنوبی از 

حوزه گردشگری با مطالبه گری جدی مشخص شود 

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید در حوزه گردشگری با مطالبه گری جدی سهمی برای استان تعیین کنیم، عنوان کرد: فرش قهستان از اصیل ترین دست بافت ها استان است پس چرا باید عرضه فرش ما در دنیا محدود باشد وقتی چنین ظرفیتی داریم.

مروج الشریعه  با اشاره به  تراکم فعالیت های مرزی در یک نقطه و  غیر فعال بودن سه بازارچه دیگر گفت: تلاش می شود توسعه مبادی مرزی در سه بازارچه یزدان، دوکوهانه و میل  73  نیز شکل بگیرد.وی سرمایه گذاری های خورشیدی در استان را از دیگر محورهای توسعه استان دانست و ادامه داد: در این زمینه هم تقاضا داریم و هم در حال اجرا است.

 

خراسان جنوبی به دنبال تصویب

 سه منطقه ویژه تخصصی اقتصادی 

استاندار خراسان جنوبی  با بیان اینکه باید به دنبال تصویب سه منطقه ویژه تخصصی اقتصادی در شهرستان فردوس، بیرجند و سربیشه و بیرجند و نهبندان برویم، تاکید کرد: این مهم از مناطق آزاد تجاری بهتر است.مروج الشریعه  در خصوص توسعه زیرساخت های

استان، نیز گفت: حق ما این نیست که از اعتبارات استانداری برای راه اندازی راه آهن ۲۰ میلیارد تومان هزینه کنیم.وی با تاکید بر اینکه این اعتبار باید توسط نمایندگان از مجلس و دولت مرکزی  مطالبه شود  خاطر نشان کرد: ما باید  اعتبار استانداری را در راستای تامین زیرساخت های استان هزینه کنیم.

 

اعلام آمادگی شرکت طوس

 برای انتقال آب به استان 

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه «آب» مهمترین مسئله خراسان جنوبی است، عنوان کرد: آب به دلایل متعدد اولویت خراسان جنوبی است؛مروج الشریعه  با اشاره به اینکه اگر سرمایه گذار در این خصوص جذب شود دولت اولویت را به ما می دهد، گفت: امروز شرکت هلدینگ آب و غدیر برای همین کار به استان آمده تا سرمایه گذاری کند.وی تاکید کرد: همه مدیران استان خراسان جنوبی موظف هستند در سریعترین زمان خواسته های سرمایه گذاران را انجام دهند.

 

آماده هرگونه همکاری

 با هتل کویر هستیم 

عضو شورای عالی میراث فرهنگی  نیز  با بیان اینکه نوع نگرش به گردشگری و فقر نظری و فرهنگی در این صنعت مهم وجود دارد که باید جبران شود، افزود: درآمدزایی، فقرزدایی، اشتغال زایی و عدالت گستری از کارکردهای مهم صنعت گردشگری است.به گفته بای‌سلامی خراسان جنوبی دارای 800 اثر تاریخی ثبت ملی و سه اثر میراثی ثبت جهانی دارد و بنابراین گردشگری می تواند فقرزدا باشد اما متاسفانه شرق و جنوب کشور در حال تخلیه و مهاجرت زا است و این به دلیل بی سیاستی است که اتفاق افتاده و اولین کسانی که مسئول هستند تک تک ما هستیم و بیرجند می تواند در زمینه گردشگری فعال باشد به شرط اینکه بتوانیم این را با سیاست درست تعریف کنیم.

  وی  با بیان اینکه شهرستان بیرجند می تواند مقصد اقلیم خاص شود، افزود: باید با نادیده گرفتن برخی ضعف ها، ظرفیت ها و فرصت ها را تبدیل به تجارت کنیم.وی با اشاره به مزیت های اقتصاد گردشگری بیان کرد: در صنعت گردشگری بر عکس صنعت نفت، پول مستقیم به دست مردم می رسد.وی به روند پروژه هتل کویر اشاره کرد و گفت: هلدینگ تامین اجتماعی آماده هر گونه اقدام به اندازه سهم خود هست و باید تلاش شود که این هتل به قطب گردشگری بیرجند تبدیل شود . 

 

خراسان جنوبی باید یک درصد درآمد اقتصاد آی سی تی کشور را جذب کند 

  معاون وزیر ارتباطات  نیز در این همایش با تاکید بر اینکه  اقتصاد مرز، صنایع دستی، انرژی های نو، صنایع دستی و گردشگری از محورهای توسعه خراسان جنوبی است. گفت: اقتصاد آی‌سی‌تی مبتنی بر این نیروی انسانی است که از این لحاظ خراسان جنوبی هیچ مشکلی ندارد. براری با بیان اینکه ایجاد سبد درآمدی جدید به نام آی‌سی‌تی یکی از اهداف وزارت ارتباطات است، ادامه داد: ویژگی این سبد درآمدی این است که اقتصادی و ابزاری برای ارتقای ظرفیت های دیگر است.وی با تاکید بر اینکه  اکنون اقتصاد آی‌سی‌تی در کشور 40 هزار میلیارد تومان است، گفت: خراسان‌جنوبی یک درصد جمعیت کشور را در اختیار دارد و انتظار می‌رود استان یک درصد این اقتصاد یعنی 400 میلیارد تومان را جذب کند.این مقام مسئول  بیان داشت: اقتصاد آی‌سی‌تی در کشور تا پایان برنامه ششم توسعه به 120 هزار میلیارد تومان می‌رسد و خراسان جنوبی اگر  یک درصد این مبلغ را جذب کند مبلغ قابل توجهی در آمد از این بخش خواهد داشت. وی با بیان اینکه  تا پایان سال جاری تمام شهرهای استان به نسل سوم اینترنت مجهز می شوند گفت: امسال در بودجه برنامه ریزی شده تا مشکل پوشش دهی تلفن همراه در روستاها  و جاده های فرعی کاهش یابد.

 

حضور دستگاه قضایی

در محل سرمایه گذاری

برای حل مشکلات حقوقی 

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بیرجند نیز  با اشاره به اینکه دستگاه قضا با تمام توان و همه جانبه از سرمایه گذاران حمایت می کند، افزود: قانون گذار پیش بینی حمایت حقوقی و قضایی از سرمایه گذاران بدهکار را کرده است.

سید حسن مقدسی با بیان اینکه دستگاه قضایی برای مباحث اقتصادی طی دو ماه گذشته دستورالعملی به تمامی واحدهای قضایی ابلاغ کرده، گفت: حمایت از سرمایه گذار خارجی و ایجاد امنیت سرمایه گذاران رکن اصلی این دستورالعمل بوده است.وی در پایان تاکید کرد: دستگاه قضا در محل اجرای سرمایه گذاری حاضر می شود و مشکلات حقوقی سرمایه گذاران را استماع خواهد کرد.در پایان این همایش 11 تفاهم نامه امضا شد که  توسعه خدمات اینترنت در استان  ،  تولید محتوا و اتصال استان به شبکه آموزش و تولید پویانمایی دیرین‌دیرین  ، بلیت الکترونیک، ایجاد سامانه هوشمند سلامت و حمل‌ونقل هوشمند درون‌شهری ،  تأمین پهنای باند اینترنت، سامانه کیف پول الکترونیک و شبکه توزیع محتوا  ،  ایجاد سامانه حمل‌ونقل جامع هوشمند شهری و ایجاد اشتغال در بیرجند و سایر شهرستان‌های استان  ، ایجاد و توسعه سامانه سلامت   توسعه و مدیریت سامانه بوم گردی و خانه‌های مسافر استان و راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌دستی استان  ،  استقرار خدمات ویژه شهری  ، راه‌اندازی خدمات سلامت روستایی و توسعه زیرساخت‌ها در مسکن مهر   از جمله این تفاهم نامه ها بود. همچنین تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین شرکت شاهسون، جهاد کشاورزی استان و استانداری خراسان‌جنوبی برای فراوری محصولات کشاورزی و بسته‌بندی محصولات خوراکی با برند شاهسون منعقد شد.  شرکت صنعتی معدنی زر مهر نیز مارلیک برای فراوری مواد معدنی  تفاهم نامه ای را امضا کرد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/09/15 -- 19:27:24
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 208