نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
بیماران سرطانی استان جایی برای تسکین درد ‌ندارند      

سرطان یکی از بیماری‌هایی است که این روزها در همه جای دنیا دیده می‌شود و نداری، دوری از امکانات رادیوتراپی، سرطان دیگری است که به جان مردم خراسان جنوبی افتاده است و تعداد مبتلایان به این بیماری نیز در استان خراسان جنوبی کم نیستند.
به گزارش تسنیم، حرف های دکتر برایش خیلی سخت بود اما باید بپذیرد او مریض است باورش برایش خیلی تلخ است انگار دنیا برایش به پایان رسیده است سکوت می‌کند پاهایش رمق راه رفتن ندارد و عرقی سردی بر پیشانیش نشسته نمی‌داند به همسر و فرزندانش چگونه بگوید.
آری بیماری او سرطان است نگاهی به پولهای دورن جیبش می‌اندازد به اندازه کرایه تاکسی هم برایش باقی نمانده است. قدم زنان راه خانه را در پیش می‌گیرد به بیماریش فکر می‌کند بوق‌های پشت سرهم ماشین‌ها او را به خود می‌آورد می‌بیند که در وسط خیابان است بی آنکه به اطراف نگاه کند.
زهرا دختر 5 ساله‌ای از بیماری سرطان رنج می‌برند. پدرش بناست آنها هر یک ماه باید برای درمان به مشهد بروند. آنها برای سفر به مشهد و ماندن در آنجا با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. این روزها موهای سرش کاملا ریخته است. او آرزو دارد دکتر شود تا همه کودکان مبتلا به سرطان را با هزینه خود درمان کند. گویا با وجود سن کمش درک کرده است پدر برای درمان مخارج بیماری فرزندش این روزها حال ناخوشی دارد.

نداری و دوری از امکانات رادیوتراپی سرطان دیگری در استان است

این روزها زیر این آسمان شهر زهراهای زیادی وجود دارند که برای درمان خود تنها مانده و ما بی‌تفاوت از کنار آنها عبور می‌کنیم.
سرطان یکی از بیماری‌های شایع است که این روزها گریبانگیر خانواده‌های زیادی است اما در استان خراسان جنوبی مردمان به جز درد سرطان باید درد هزینه درمان را نیز به جان بخرند هزینه‌هایی که از توان خانواده خارج است و باید هر ماه بار سفر ببندند و راهی دیار غربت شوند.
نداری، دوری از امکانات رادیوتراپی، سرطان دیگری است که به جان مردم خراسان جنوبی افتاده است و تعداد مبتلایان به این بیماری در استان خراسان جنوبی کم نیستند و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود.
آمار بدخیم سرطان در خراسان جنوبی تلنگری برای احداث مرکز درمانی سرطان در استان شد و به تبع آن پروژه مرکز شیمی درمانی و رادیو تراپی از سال 91 کلید خورد که از همان ابتدا با کمبود اعتبار روبه‌رو شد و با گذشت این سالها هنوز تکمیل آن در انتظار کمک خیران  است. معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خردادماه امسال اظهار داشت: بیماریهای سرطان، ام اس و دیالیزی بیشترین نرخ رشد را در خراسان جنوبی دارند و سرطان پوست بالاترین آمار سرطان در خراسان جنوبی است. دهقانی بیان کرد: سن سرطان در خراسان جنوبی کاهش یافته  و این هشداری برای مسئولان است.

همسرم کارگر ساختمانی است
تأمین هزینه‌های درمان و رفت و آمد خیلی برایمان سخت است

یکی از بیماران سرطانی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: برای انجام شیمی درمانی به مشهد مراجعه کردم و چون برای رفت و آمد از اتوبوس استفاده ‌می‌کنم دچار خستگی و کوفتگی شدید می‌شوم و برای شیمی درمانی خیلی اذیت می‌شوم البته شیمی درمانی هم نتیجه‌ای نداد.
خانم رضایی یکی دیگر از بیماران مبتلا به سرطان است که در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: به علت پیشرفت بیماریم مجبور هستم هر ماه دو بار به تهران بروم و به دلیل مسافت زیاد و اذیت شدن بعد از شیمی درمانی باید با هواپیما رفت و آمد کنم که هزینه زیادی دارد و تأمین آن برایم خیلی مشکل است.
وی می‌گوید: مشکل بیماری از یک سو و هزینه‌های درمان و رفت و آمد از سوی دیگر مرا خیلی آزار می‌دهد. به هر نهادی که برای کمک رفتم جوابی نشنیدم. همسرم کارگر ساختمانی است تأمین هزینه‌های درمان و رفت و آمد خیلی برایمان سخت است. هیچوقت کسی شرایط روحی و روانی و وضعیت مالی بیمار درک نمی‌شود.

کمک 10 میلیارد تومانی خیران برای احداث مرکز شیمی درمانی

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی در نشست هم اندیشی سازمان‌های مردم نهاد اظهار داشت: یکی از بزرگ‌ترین اقدامات انجمن خیرین سلامت راه‌اندازی مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی بیماران سرطانی است. سیدمحمود حسینی با بیان در حال حاضر بیماران سرطانی در خراسان جنوبی جایی برای تسکین درد خود ندارند افزود: بارها موضوع راه‌اندازی این مرکز مطرح شد اما مصوب نشد تا اینکه مردم خود دست به کار شدند.
وی بیان کرد: برخی از دستگاه‌ها در ابتدای کار قولهایی برای راه‌اندازی دادند که عملیاتی نشد و تا کنون مردم بیش از 10 میلیارد تومان برای احداث این مرکز کمک کرده‌اند و همچنان بیماران سرطانی چشم انتظار راه‌اندازی این مرکز هستند.
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی گفت: این مرکز در حال حاضر 99 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای راه‌اندازی این مرکز تعدادی نیرویی متخصص آموزش دیده‌اند اما به دلیل عدم راه‌اندازی بیکار هستند و ما شرمنده مردم هستیم.
حسینی با انتقاد از برخی دستگاه‌ها که در ابتدای کار قول‌هایی برای راه‌اندازی دادند که عملی نشد بیان کرد: تاکنون بیش از 12 میلیارد تومان برای احداث این مرکز هزینه شده است اما هنوز هم تکمیل آن در گرو کمک خیران است.

کمک 3 میلیارد و 150 میلیون تومانی یک جانباز

مدیرعامل مجمع خیران سلامت خراسان جنوبی همچنین در بازدید امروز استاندار از این مرکز با بیان اینکه تاکنون برای مرکز شیمی درمانی استان 12 میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: یک جانباز مبلغ 3 میلیارد و 150 میلیون تومان به این مرکز کمک کرده است اما برای راه‌اندازی این مرکز باز هم نیازمند کمک خیران هستیم.
حسینی اظهار داشت: برخی از تجهیزاتی که وزیر قول دادند ممکن است ماها طول بکشد و هنوز خریداری نشده است و آنهایی که خریدای شده در حال حمل است.
وی افزود: یک سری تجهیزات وجود دارد که وزارت بهداشت و درمان آن را تهیه نمی‌کند که نزدیک به 4 میلیارد تومان است و ما از دانشگاه درخواست کمک کردیم و منتظر کمکهای مردمی هستیم.
مدیرعامل مجمع خیران سلامت خراسان جنوبی افزود: تا پایان سال تلاش می‌شود بحث شیمی درمانی تکمیل اما برای اینکه مریض از استان خارج نشود نیازمند تکمیل بخش رادیو تراپی است که آن نیازمند وجود دستگاهی است که در حال حاضر خرید آن از توان ما خارج است. وی اظهار کرد: این مرکز در حال حاضر 99 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات ساختمانی آن رو به پایان است و در حال حاضر یکی از مشکلات این مرکز برق است که چند ماه در انتظار هستیم تا دستگاهی نصب شود تا خدمات‌دهی به مردم را آغاز کنیم.

این پروژه به صورت ملی دیده شده
و مشکل اعتباری ندارد

استاندار خراسان جنوبی نیز در این مرکز حاضر شد تا مشکلات را از نزدیک بررسی کند. اما متأسفانه دیداری که در آن هیچ قولی برای تکمیل مجتمع از سوی استاندار داده نشد. سید علی‌اکبر پرویزی در جریان بازدید از مرکز در حال ساخت رادیوتراپی و شیمی درمانی بیرجند اظهار داشت: خوشبختانه این پروژه در وزارت بهداشت به صورت ملی دیده شده است و مشکل اعتباری خاصی ندارد. وی افزود: استانداری خراسان جنوبی بیشتر به طرح‌های کوچک شهرستانی مانند مراکز بهداشتی درمانی روستاها و خانه‌های بهداشت و اورژانس جاده‌ای کمک می‌کند.
استاندار خراسان جنوبی گفت: دانشگاه علوم پزشکی باید در زمینه کیفیت خدمات، ارتقای سطح متخصصان و حضور پزشکان در مرکز استان و شهرستان‌ها تلاش کند.
پرویزی افزود: در حال حاضر در مرکز خراسان جنوبی نیاز به تخت‌های جدید نداریم و باید در زمینه تجهیز و ارتقای سطح درمان و بهداشت تلاش شود و امیدواریم تمامی مراکز درمانی خراسان جنوبی که سال‌ها نیمه تمام مانده است تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد. وی با بیان اینکه برخی از شهرستان‌ها نیازمند توسعه بیمارستانی هستند اظهار کرد: در طرح تحول سلامت کار ویژه‌ای انجام شده است و بیمارستان میلاد 3 در بیرجند فرصت مناسبی برای مردم خراسان جنوبی است و خوشبختانه بیشتر قول‌ های وزیر بهداشت انجام شده است و یا در حال انجام است و از این به بعد باید بر روی تجهیز و ارتقای بهداشت و درمان وقت بگذاریم.
و امروز باز هم بیماران سرطانی نا امید شدند و با رنج و دردشان تنها ماندند و باز هم چشم امیدشان به کمکهای مردم است. امیدواریم خیران بار دیگر با کمک در این عرصه پیش قدم شوند تا درد این بیماران تا حدودی التیام بخشد و امیدواریم جامعه خیران و مسئولان بتوانند خود را یک روز جای بیماران سرطانی و نیازمند قرار دهند تا بلکه برای راه‌اندازی این پروژه همت کنند.
اگر چه امروز پیش‌بینی شد تا بهمن ماه یا پایان سال این مرکز به بهره‌برداری برسد، اما بخش مهم آن که سفر بیماران به دیگر استانها برای درمان و رادیوتراپی است هنوز رفع نشده است و نیازمند 4 میلیارد تومان اعتبار برای خرید دستگاه است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/08/25 -- 17:10:33
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 993