نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
دانشجویان خط مقدم جنگ نرم      

 

*امین جم

 

16 آذر در تقویم کشور به عنوان روز دانشجو گرامی داشته می شود. دانشجویان بدون شک موتور توسعه کشور و محل رشد و بالندگی هستند. هر کشوری که بخواهد در مدار توسعه پای گذارد بدون شک باید این کار را از دانشگاه های 

خود آغاز کند و نیز به نظرات و انتقادات و پیشنهادات دانشجویان خود گوش جان فرا دهد و آن ها را به کار گیرد.این روز به عنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگی در دفتر تاریخ این سرزمین به یادگار ثبت شده است.دانشجویان در ایران در مقاطع مختلف تاریخ نقش اساسی و حیاتی داشته و دارند.از زمان مشروطه گرفته تا جنگ نرمی که با آن دست و پنجه نرم می کنیم.اگر بخواهیم به نقش دانشگاه و دانشجویان در پیروزی انقلاب اسلامی بپردازیم می بایست با نگاهی تاریخی از زمان تأسیس این نهاد در ایران به تحلیل پیوستن دانشگاهیان به مبارزات مردمی انقلاب اسلامی را تحلیل کنیم  این روند همزمان با اوج‌گیری انقلاب اسلامی مردم ایران و آشکار شدن رهبری پرفروغ حضرت امام خمینی(ره) و روحانیت پیرو حضرت امام (ره) بر تمام نیروهای مذهبی و نیز تمامیت جنبش دانشجویی سرکردگی و هژمونی(سیطره یک اندیشه بر جامعه دانشگاهی)  تام و تمام پیدا کرد. دانشگاه در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقشی مهم و تأثیرگذار را در کنار دیگر اقشار جامعه ایران ایفا نمود و پس از تعطیلی در آبان 57 به خیل عظیم انقلاب اسلامی ایران پیوست تا اینکه در بهمن سال 57 دانشجویان به عنوان جریان پیشرو در مبارزه، شاهد پیروزی انقلاب اسلامی ایران بودند.شهدای دانشگاه و دانشجو رفتند، اما دغدغه‌ اصلی و مهم آنان چگونگی تداوم راه انقلاب اسلامی و بالندگی حرکتی بود که با محوریت و زحمات حضرت امام شکل گرفت. هر یک از ما که با عزیز شهیدی بخصوص از طبقه دانشگاه برخورد داشته باشیم، همواره جملاتی از آنان را در حافظه خود داریم که رسالت خطیر حفظ و صیانت از سنگرهای علمی و فکری جامعه چگونه توسط نسل انقلاب تداوم یافته و به تحقق خواهد رسید.

رهبر معظم انقلاب، در دیداری که با دانشجویان داشتند، آنان را «افسران جوان جبهة مبارزه با جنگ نرم» خواندند؛ اما پیدا کردن وظیفة این افسران را به خود آنها واگذار کردند. ایشان مفهومی به نام جنگ نرم را مورد توجه قرار دادند

و از ضرورت نقش آفرینی دانشجویان، به عنوان افسران و استادان به عنوان فرماندهان مقابله با جنگ نرم، سخن گفتند. همچنین در دیداری که ماه رمضان با دانشجویان داشتند، آن‌ها را به تلاش جدی و همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه توصیه نمودند. ایشان در ضمن این بحث فرمودند: «من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً می گویم:

هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار.» پس از گذشت چند سال از دفاع مقدس ملت ما خاطره جان فشانی‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان و شهدای خود را گرامی می‌دارد، این واقعیت بار دیگر خود را نشان می‌دهد.که عرصه مبارزه امروز به همان میدانی کشیده شده است که عزیزان دانشجو و دانشگاهی شهید ما دغدغه آن را داشتند .امروز نبرد فرهنگی، علمی و دانشگاهی و رسانه‌ای سازمان یافته از طرف دشمنان علیه انقلاب اسلامی طراحی و سازماندهی می‌شود که محیط‌های علمی و پژوهشی با به کارگیری اندیشه و توان خود باید برای مقابله شایسته علمی با آن آماده شوند.


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/09/13 -- 19:48:19
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1216